BlackBerry se vraća iz mrtvih uz novi pametni telefon Passport

BlackBerry se vraća iz mrtvih uz Passport i pokušava oživjeti fizičke tipkovnice

Prošle godine pojavljivale su se samo vijesti o nedaćama s kojima se susretao BlackBerry - otpuštanjima, neuspjehu pametnog telefona BB10 na tržištu, zakašnjelom lansiranju aplikacije BB Messenger koja je trebala biti svijetla točka na kraju tunela. Nagađalo se i kao će se ovaj jednom velik kanadski proizvođač ostaviti pametnih telefona, no novi Passport pokazuje da je BlackBerry spreman vratiti se u igru te da skriva nekoliko asova u rukavu.

BlackBerryjev dizajn je neobičan, ali motiviran boljim korisničkim iskustvom za njegovu nišnu publiku
BlackBerryjev dizajn je neobičan, ali motiviran boljim korisničkim iskustvom za njegovu nišnu publiku.

Svojim posljednjim modelom BB10.3, poznatim i kao Passport, BlackBerry se vraća svojim korijenima i skreće s trke koju nikako nije mogao dobiti. Ovaj proizvođač među prvima je na tržište plasirao pametne telefone, no kada se Apple uključio u igru, a popularnost smartphonea vinula se u nebesa, BB se svojim poslovnim telefonima nije uspijevao natjecati s atraktivnijim modelima. Uređajem BB10 pokušao je promijeniti smjer razvoja vlastitih proizvoda, postati zanimljiviji masama, no upravo mu se ta strategija i obila o glavu.

Uz Passport BlackBerry odustaje od lovljenja trendova koji mu ne pristaju uz imidž, ime i profil vjernih korisnika. Riječ je o širem i nešto težem uređaju u ozbiljnom uglancanom kućištu s metalnim detaljima, koji svojim neuobičajenim dizajnom svakako privlači pažnju. BB10.3 ima kvadratan zaslon na dodir od 4,5 inča, a ispod njega je smještena fizička tipkovnica u tri reda, nešto što novim pametnim telefonima nedostaje onima koji su skloni slanju elektroničke pošte u hodu.

Ovakav oblik i veličina zaslona, hvali se BlackBerry, omogućava čitanje cijelog emaila bez scrollanjapregledavanje cijele tablice ili grafikona pa tako nije teško zaključiti da se kanadski proizvođač želi vratiti u naručje svoje stare ciljane (poslovne) publike.

Inovativan, ali proračunat

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ni tipke pod zaslonom nisu ono na što smo navikli – riječ je ujedno o fizičkoj i kapacitativnoj tipkovnici čije su tipke osjetljive na dodir, ne samo na pritisak, pa se tako povlačenjem prsta po njima mogu brisati riječi i stavljati razmaknice, a svi dodatni znakovi i simboli otvaraju se na samom zaslonu, kako fizičke tipke ne bi zauzimale previše mjesta na uređaju.

Ovu tehnologiju, izvještava The Globe and Mail, BlackBerry je patentirao još 2007. godine, a tek ju je sada stavio u upotrebu. Na ovaj način unosa teksta vjerojatno se treba naviknuti, no Blackberry nas je na već nekoliko puta natjerao da promijenimo uobičajene načine unosa, mijenjajući raspored slova na tipkama, a to ga nikad nije koštalo popularnosti među ciljanom publikom.

Problem bi mogla biti navigacija kroz aplikacije i mogućnosti telefona, koji je lišen Home tipke u korist upravljanja povlačenjem prsta po zaslonu ili korištenjem prečaca na tipkovnici. Na uređaju dolazi predinstalirana aplikacija s uputama za navigaciju, što je prilično čudno u vrijeme kada se smatra da uređaj s dobrim UX-om treba biti intuitivan i ne zahtijevati od korisnika da uči kako njime baratati.

Kao i kod drugih pametnih telefona novih generacija, tu je i nezaobilazan digitalni asistent. Digitalni se asistent upravo tako i zove, bez pokušaja personifikacije kroz imena kao što su Siri i Cortana – ova je opcija tu da učini telefon još produktivnijim, ne da ispitujete svoj uređaj gdje da sakrijete tijelo pa onda slike odgovora dijelite po društvenim mrežama ili da mu pokušate napraviti krizu identiteta.

Produktivnost, produktivnost, produktivnost

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Svi oni koji razmatraju novi BlackBerry kao opciju, ali ne žele napustiti bogat ekosustav aplikacija koji nude drugi operativni sustavi, mogu odahnuti jer će se uređaj moći opremiti aplikacijama popularnim na Androidu. Trgovina aplikacijama BlackBerry World bit će pak usmjerena na produktivnost i zadovoljavanje potreba poslovnih korisnika. Za sada ovaj proizvođač planira ipak ostati na vlastitom operativnom sustavu, objasnio je CEO John Chen, no to ne znači da je ta opcija isključena:

Kada ne bih razmotrio sve mogućnosti, to bi značilo da ne radim dobro svoj posao. Kad bih mogao učiniti Android sigurnim, to bi nam zaista bilo od interesa… To je ogromno tržište.

Sve u svemu, novi BlackBerry je uglađena poslovna mašina usmjerena na produktivnost, nešto što od ovog proizvođača i očekujemo. Iako mu je to prije nekoliko godina bila mana, kada su pametni telefoni postali više pitanje imidža nego funkcionalnosti, vrijeme u kojem se BlackBerry odlučio vratiti na tržište ne može biti bolje.

Korisnici, pogotovo oni koji svoje pametne telefone intenzivno koriste za poslovne radnje, žele opet od njih sigurnost i pouzdanost, a ne tisuću i jednu predinstaliranu stavku ili nepotrebu aplikaciju koja je jedino efikasna u zauzimanju memorije. U vrijeme kada se Appleovi skupi novi modeli savijaju, a Androidi se utrkuju jedni s drugima u pretrpavanju nepotrebnim i beskorisnim opcijama, BB10.3 mogao bi lijepo uklizati natrag u svoju nišu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Novost

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.