
Blablacar oživljava hipijevski san o putovanju autostopom kroz uslugu zajedničke vožnje

Još jedan primjer ekonomije dijeljenja je današnje korištenje automobila. Oni su skupi, nema ih svatko, stoga je dijeljenje vožnje sve prisutnije. Jedan od startupa koji se bavi time je Blablacar, a njihovi su osnivači na LeWebu predstavili svoju viziju i objasnili zašto su baš oni pravi digitalni hipiji.
Frederic Mazzella naveo je kako su originalni hipiji bili pravi poduzetnici, željeli su promijeniti svijet, napraviti ga boljim mjestom.
Imali su snove, vizije, vrlo dobro ideje. Među njima je bilo stopiranje, koje je bilo odlično jer ste mogli otići bilo kamo, bilo kada, gotovo besplatno. Svi koji su stopirali imaju odlične priče, upoznali su zanimljive ljude.
Mogu li digitalni hipiji vratiti taj trend? – pitao se Frederic, a na to se pojavio drugi osnivač Blablacara, Nicholas Brusson, koji je predstavio i “realniji” dio ovoga sna.
U stvarnosti je stopiranje podbacilo u mnogo načina. Bila je to dobra ideja, ali s lošom izvedbom.
Tri razloga zbog kojih je stopiranje propalo:
- Nepovjerenje – kako imati povjerenja u osobu koju nikada nisi upoznao?
- Neplaniranje – nikada se nije moglo znati koliko ljudi će se voziti, kamo, kada…
- Neplaćanje – nije bilo financijskog aspekta od kojih bi vozači imali koristi.
Osnivači Blablacara navode kako se stopiranje se sada vraća kroz dijeljenje vožnje, a drugačije je zbog baš zbog te komponente dijeljenja – i vozila i troškova. Kako kaže Frederic:
Današnja tehnologija rješava probleme koje je stopiranje imalo. Može se unaprijed planirati, postoji povjerenje po recenzijama i ocjenama drugih korisnika, postoji pretraživanje…
Blablacar postoji od 2007. godine, kada je broj prevezenih putnika bio zanemariv. 2012. se popeo na tri milijuna, a samo ove godine broj je premašio 10 milijuna putnika! Gradi se prijevozna mreža koja u Europi prevozi već 600.000 korisnika mjesečno. Djeluje u deset zemalja, a do sada je ukupno podijeljeno 3,2 milijarde kilometara!
Postaje li san stvarnost?
Frederic se složio da se hipijevski san ostvaruje i objasnio kako je ključ svega novi okvir postavljen za ekonomiju dijeljenja, koji se, simbolično zove D.R.E.A.M. Kratica je to od pojmova declared, rated, engaged, acivity based, moerated i social.
- Declared: Profili s osnovnim informacijama.
- Rated: Ocjenjivanje je nužno kako bi se stvaralo povjerenje.
- Engaged: Potreban je dokaz odanosti, da je druga osoba spremna za obvezu, poput plaćanja unaprijed.
- Activity based: Mora biti jasno koje se sve usluge mogu obaviti putem stranice.
- Moderated: Tim koji stoji iza usluge mora provjeriti sve informacije koje korisnici daju, kako bi bio visoko kvalitetan.
- Social: Informacija mora biti društvena, a profili moraju biti povezani s profilima na društvenim mrežama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.