
BitTorrent razvija BitTorrent Chat, koji štiti privatnost korisnika eliminirajući potrebu za serverima
Iako je Oxford Dictionary riječju godine proglasio pojam "selfie", dictionary.com svoj je odabir temeljio na manje populističkim kriterijima i istom titulom okitio riječ "privatnost" koja je uistinu obilježila vijesti, ali i trendove u 2013. Te je trendove očito odlučio iskoristiti BitTorrent, objavivši razvoj BitTorent Chata koji ne koristi servere i tako navodno bolje čuva vašu privatnost od svih drugih sličnih servisa.

Iako je Oxford Dictionary riječju godine proglasio pojam “selfie”, dictionary.com svoj je odabir temeljio na manje populističkim kriterijima i istom titulom okitio riječ “privatnost” koja je uistinu obilježila vijesti, ali i trendove u 2013. Te je trendove očito odlučio iskoristiti BitTorrent, objavivši razvoj BitTorent Chata koji ne koristi servere i tako navodno bolje čuva vašu privatnost od svih drugih sličnih servisa.
Kada je zviždač Edward Snowden početkom 2013. krenuo s otkrivanjem podataka o NSA i njihovim nadzornim aktivnostima, globalno se počela širiti svijest o (ne)sigurnosti osobnih informacija na internetu, a korisnike je odjednom počelo iznimno zanimati tko ima pristup njihovim podacima, od poslovnih dokumenata pa do popisa za tjednu kupovinu koje čuvaju u mobitelima.
Posebno su veliko zanimanje pobudili servisi za slanje poruka – kako većina korisnika ne drži na svojim uređajima podatke o kriminalnim i terorističkim aktivnostima, podaci prema kojima smo najprotektivniji su upravo oni osobni, poput intimnih razgovora, koliko god oni zanimljivi ili nezanimljivi bili.
Eliminiranje servera iz jednadžbe
Pod jednim se ili drugim testom svaki isprobani servis pokazao neadekvatnim, neovisno o enkripciji, uključujući i Appleov iMessage koji se posebno hvalio sigurnosti svog sustava. Problem? Serveri preko kojih se komunikacija vodi.

BitTorrent je očito odlučio iskoristiti ovaj trend posebne osjetljivosti na privatnost osobnih razgovora, jer je jučer objavio kako razvija alat za chat koji ne zahtjeva servere nazvan BitTorrent Chat. Proizvod kreće u alfa fazu testiranja, a u međuvremenu, BitTorent je u postu na svom blogu objasnio što to čini njihov proizvod drukčijim i sigurnijim od konkurencije.
BitTorrent, naime, svaka dva mjeseca organizira hackathone na kojima su među ostalim nastale i ideje za određene proizvode poput Bittorent Bundlea i Bittorent Synca. U posljednjih šest mjeseci na ovim se događajimapak radi na razvoju aplikacije koja bi dostatno štitila privatnost korisnika.
Problem u Bittorentu vide u centraliziranim servisima koji pohranjuju poruke, što znači i da su podložni hakerima i protokolima nadzornih agencija, što je objašnjeno u donekle gorljivom postu o važnosti privatnosti i sigurnosti na internetu. Dolazi li ta gorljivost iz osobnih uvjerenja i filozofije tvrtke ili kao dio promocije proizvoda koji odgovara na nove zahtjeve tržišta nastale upravo iz revolta prema cijeloj priči o povredi privatnosti, teško je reći.
Bilo kako bilo, ovaj servis za peer-to-peer razmjenu datoteka sada razvija i servis za komunikaciju preko istog protokola, izbacujući bilo kakav središnji autoritet iz igre. U njihovom rješenju, server bi pri spajanju dvoje ljudi trebao zamijeniti Distributed Hash Table (DHT), a cijeli je proces pobliže objašnjen u odvojenom postu.
Kriptografski ključevi umjesto korisničkih imena
Ono što BTC čini drukčijim jest to što ne postoje korisnička imena kakva poznajemo niti se u chat logira na uobičajene načine. Vaš je identitet par kriptografskih ključeva, zahvaljujući čemu možete koristiti BTC bez da ikome otkrijete svoj identitet bilo kome izuzev osobe s kojom komunicirate i s kojom ste podijelili svoj javni ključ.
Kada se pak koristi javni ključ, postoji mogućnost da netko preko njega dođe do vašeg privatnog ključa, a samim time i do svih vaših poruka koje se onda lako mogu dešifrirati i pročitati. Ono što bi BTC trebalo učiniti sigurnijim jest da se svaki put kada s jednim od kontakata započnete razgovor generira novi jednokratni javni ključ koji vrijedi samo i jedino za taj razgovor te se potom briše.
Iza toga stoji metoda koju BitTorrent koristi da pretvori javni ključ u IP adresu u proizvodima BitTorrent i µTorrent: IP adrese pronalaze se preko DHT-a, koji tako otklanja potrebu za središnjim serverom. Dok ovakvo dijeljenje IP adrese ne zvuči baš sigurno, iz Bittorrenta uvjeravaju da njihov novi DHT protokol omugućava enkripciju koja bi trebala osigurati sigurnost korisnika BTC-a.
Želite li testirati alfa verziju, prijaviti se možete ovdje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
pekiZG
20. 12. 2013. u 1:57 pm
Koncept postoji već dugo pod nazivom darknet.
Retroshare je primjer klijenta