Prema rezultatima novog istraživanja koje je provela Visa, polovica ispitanika vjeruje da bi biometrijsko plaćanje bilo brže i jednostavnije od lozinki i PIN-a, a takav je stav posebno izražen kod mladih između 18 i 24 godine. Također, dvije trećine korisnika želi koristiti biometriju prilikom plaćanja, a najpopularniji oblik biometrije je otisak prsta.

Korisnici diljem Europe zainteresirani su za biometrijsku autentifikaciju prilikom plaćanja, pogotovo u kombinaciji s tradicionalnim sigurnosnim mjerama, pokazalo je novo istraživanje koje je provela Visa. Takva integracija u kojoj se PIN ili lozinka koriste u kombinaciji s biometrijom naziva se dvostruka autentifikacija, a gotovo tri četvrtine ispitanika smatra je sigurnom. Osim toga, trećini ispitanika se sviđa i činjenica da korištenje biometrijske autentifikacije znači da će njihovi podaci ostati sigurni čak i ako je uređaj za plaćanje izgubljen ili ukraden.
Brže i jednostavnije od lozinki i PIN-a
S druge strane, trošak posebnog uređaja za biometrijsku autentifikacija smatra se najvećom preprekom za uvođenje te metode, iako polovica ispitanika vjeruje da bi biometrijsko plaćanje bilo brže i jednostavnije od lozinki ili PIN-a, a takav je stav posebno izražen kod mladih između 18 i 24 godine.
Jonathan Vaux, izvršni direktor inovacija u Visa Europe, smatra kako je biometrijska identifikacija i verifikacija izazvala uzbuđenje u svijetu plaćanja jer pojednostavljuje i unaprjeđuje iskustvo korisnika.
Naše istraživanje pokazuje kako ispitanici sve više prepoznaju biometriju kao siguran način autentifikacije, s obzirom da su ljudi sve više upoznati s korištenjem takvih mogućnosti na svojim uređajima.
Ipak, biometrijska autentifikacija izazovna je metoda jer postoji mogućnost da rezultira lažnim pozitivnim ili negativnim prepoznavanjem, naglasio je Vaux.
Za razliku od PIN-a koji možete unijeti točno ili pogrešno, biometrija, naime, nije binarna mjera već se temelji na vjerojatnosti podudaranja. Biometrija najbolje funkcionira kad je povezana s drugim faktorima kao što su uređaji, geolokacijske tehnologije ili dodatne autentifikacijske metode. Zato u Visi vjerujemo kako je važno primijeniti holistički pristup koji u obzir uzima širok raspon tehnologija koje pridonose boljem iskustvu od početka do kraja – od izdavanja kartice i plaćanja do provjere stanja računa.
Najpoželjnija metoda – otisak prsta

Što se tiče prihvaćenosti različitih oblika biometrijske autentifikacije, korisnici smatraju otisak prsta i skeniranje rožnice najsigurnijim metodama. Upravo je stoga najveći broj ispitanika spremniji prihvatiti otisak prsta nego neki drugi oblik biometrijske autentifikacije.
Biometrija i za offline kupovinu
Istraživanje je pokazalo da korisnici žele koristiti biometrijsko plaćanje gotovo jednako u situacijama u kojima se plaćanje izvršava licem u lice, gdje je brzina prioritet, kao i u online transakcijama. Najviše su zainteresirani za uvođenje biometrije prilikom plaćanja javnog prijevoza, plaćanja u restoranima i barovima, kupovine dobara i usluga koji su im „usput“, te online kupovine.
No, upravo bi online trgovci mogli imati najviše koristi od biometrijske autentifikacije jer trećina korisnika, a među njima najviše mladih, odustaje od online kupovine zbog zamornosti postupka sigurnog plaćanja.
U budućnosti ćemo vidjeti različita rješenja
Ipak, Vaux smatra da biometrijska autentifikacija nije jedino rješenje za bolje i jednostavnije iskustvo potrošača koje ćemo koristiti u budućnosti.
Baš kao što će se ponašanje tijekom plaćanja mijenjati ovisno o tome gdje se nalazite i koji uređaj koristite za kupovinu, tako će se i metode autentifikacije morati prilagođavati situaciji. Dok biometrijski oblici autentifikacije nude značajne prilike za postizanje ravnoteže sigurnosti i jednostavnosti korištenja, oni nisu jedini odgovor. U budućnosti ćemo vidjeti različita rješenja, ovisna o situaciji u kojoj se izvršava plaćanje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.