Zuckerberg je prije nekoliko mjeseci objavio svoju novu misiju - cijelom svijetu osigurati pristup internetu. Taj je plan podigao nekoliko obrva, čiji su se vlasnici pitali nema li bitnijih stvari koje čovječanstvu trebaju, i treba li internet uistinu dijelu populacije koji nema pristup čistoj vodi, zdravstvenoj skrbi ili dovoljnoj količini hrane za preživljavanje. Među njima je očito bila i obrva Billa Gatesa, koji je izjavio kako ne smatra da će tehnologija spasiti svijet.

Zuckerberg je prije nekoliko mjeseci objavio svoju novu misiju – cijelom svijetu osigurati pristup internetu. Taj je plan podigao nekoliko obrva, čiji su se vlasnici pitali nema li bitnijih stvari koje čovječanstvu trebaju, i treba li internet uistinu dijelu populacije koji nema pristup čistoj vodi, zdravstvenoj skrbi ili dovoljnoj količini hrane za preživljavanje. Među njima je očito bila i obrva Billa Gatesa, koji je izjavio kako ne smatra da će tehnologija spasiti svijet.
Suosnivač Microsofta i samoprozvani tehnokrat u intervjuu je za Financial Times izjavio kako tehnologija ima svoje prednosti, ali i kako ne može učiniti mnogo toga za one kojima je to najpotrebnije.
Ja uistinu volim IT. No želimo li poboljšati živote, moramo se pozabaviti mnogo osnovnijim stvarima poput prehrane ili preživljavanja djece.
Izjavio je nadodajući kako u piramidi ljudskih potreba računala nisu ni na jednom od prvih pet katova.
Gates, kojem humanitarni doprinosi nisu strani, sjedi na čelu organizacije Gates Foundation usmjerene na istraživanje zaraznih bolesti poput malarije, HIV-a i dječje paralize te poboljšanje zdravstva i borbu protiv siromaštvom u državama u razvoju.
100 tehnoloških milijardera, 100 vizija o spasu svijeta
Kao što je Timesov Richard Waters primijetio, čini se da svaki tehnološki milijarder ima svoju viziju toga kako će tehnologija spasiti svijet, izuzev Gatesa čiji je viđenje stvari potpuno drukčije. Sušta suprotnost njemu je Mark Zuckerberg, pokretač inicijative Internet.org. Osnivač najveće društvene mreže je prije nekoliko mjeseci na svom Facebook profilu, ususret pokretanju inicijative, napisao:
Devet je godina naša misija bila povezati svijet. Sada spajamo više od milijardu osoba, no da bismo to učinili i s idućih pet milijardi, moramo riješiti veći problem: Većina ljudi nema pristup internetu.
Čisto usporedbe radi, prema UN-ovom izvješću 11 posto svjetske populacije nema pristup čistoj vodi za piće, 2,5 milijardi (ili pola od Zuckerbergove ciljane publike) nemaju zadovoljene osnovne sanitarne i higijenske uvjete, što uzrokuje u prosjeku jednu smrt svakih dvadeset sekundi. Internet im možda uistinu nije prioritet.
Gates je za Times samo kratko prokomentirao kako je internet kao prioritet glupost te kako ima bitnijih stvari koje treba osigurati – onih koje zadovoljavaju najosnovnije ljudske potrebe, primjerice.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.