Bill Gates: Osiguran pristup internetu svima neće spasiti svijet

Bill Gates: Osiguran pristup internetu svima neće spasiti svijet

Zuckerberg je prije nekoliko mjeseci objavio svoju novu misiju - cijelom svijetu osigurati pristup internetu. Taj je plan podigao nekoliko obrva, čiji su se vlasnici pitali nema li bitnijih stvari koje čovječanstvu trebaju, i treba li internet uistinu dijelu populacije koji nema pristup čistoj vodi, zdravstvenoj skrbi ili dovoljnoj količini hrane za preživljavanje. Među njima je očito bila i obrva Billa Gatesa, koji je izjavio kako ne smatra da će tehnologija spasiti svijet.

Dva tech milijardera imaju vrlo različite filantropske porive
Dva tech milijardera imaju vrlo različite filantropske porive.

Zuckerberg je prije nekoliko mjeseci objavio svoju novu misiju – cijelom svijetu osigurati pristup internetu. Taj je plan podigao nekoliko obrva, čiji su se vlasnici pitali nema li bitnijih stvari koje čovječanstvu trebaju, i treba li internet uistinu dijelu populacije koji nema pristup čistoj vodi, zdravstvenoj skrbi ili dovoljnoj količini hrane za preživljavanje. Među njima je očito bila i obrva Billa Gatesa, koji je izjavio kako ne smatra da će tehnologija spasiti svijet.

Suosnivač Microsofta i samoprozvani tehnokrat u intervjuu je za Financial Times izjavio kako tehnologija ima svoje prednosti, ali i kako ne može učiniti mnogo toga za one kojima je to najpotrebnije.

 Ja uistinu volim IT. No želimo li poboljšati živote, moramo se pozabaviti mnogo osnovnijim stvarima poput prehrane ili preživljavanja djece.

Izjavio je nadodajući kako u piramidi ljudskih potreba računala nisu ni na jednom od prvih pet katova.

Gates, kojem humanitarni doprinosi nisu strani, sjedi na čelu organizacije Gates Foundation usmjerene na istraživanje zaraznih bolesti poput malarije, HIV-a i dječje paralize te poboljšanje zdravstva i borbu protiv siromaštvom u državama u razvoju.

100 tehnoloških milijardera, 100 vizija o spasu svijeta

Kao što je Timesov Richard Waters primijetio, čini se da svaki tehnološki milijarder ima svoju viziju toga kako će tehnologija spasiti svijet, izuzev Gatesa čiji je viđenje stvari potpuno drukčije. Sušta suprotnost njemu je Mark Zuckerberg, pokretač inicijative Internet.org. Osnivač najveće društvene mreže je prije nekoliko mjeseci na svom Facebook profilu, ususret pokretanju inicijative, napisao:

Devet je godina naša misija bila povezati svijet. Sada spajamo više od milijardu osoba, no da bismo to učinili i s idućih pet milijardi, moramo riješiti veći problem: Većina ljudi nema pristup internetu.

Čisto usporedbe radi, prema UN-ovom izvješću 11 posto svjetske populacije nema pristup čistoj vodi za piće, 2,5 milijardi (ili pola od Zuckerbergove ciljane publike) nemaju zadovoljene osnovne sanitarne i higijenske uvjete, što uzrokuje u prosjeku jednu smrt svakih dvadeset sekundi. Internet im možda uistinu nije prioritet.

Gates je za Times samo kratko prokomentirao kako je internet kao prioritet glupost te kako ima bitnijih stvari koje treba osigurati – onih koje zadovoljavaju najosnovnije ljudske potrebe, primjerice.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…