
Kako su studenti inženjeri volonterski organizirali seminar u Zagrebu za kolege iz cijele Europe
Studenti volonteri grupe zagrebačkog sveučilišta najveće europske udruge studenata inženjera, Board of European Students of Technology, nedavno su u Zagrebu organizirali još jedan u nizu stručnih seminara, ovaj put pod imenom “INcredible Adventure with INA”. Naime, udruga već niz godina surađuje s ovom naftnom kompanijom, a na spomenutom stručnom seminaru sudjelovala su 24 studenta iz raznih dijelova Europe te 15 domaćih entuzijasta s područja naftno-rudarskih tehnologija i kemijskog inženjerstva.
Program je započeo otvaranjem u prostorijama Rektorata Sveučilišta u Zagrebu gdje su dobrodošlicu studentima zaželjele Bruna Kostelac, direktorica INA-ine Službe za razvoj i obrazovanje, te prodekanice Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta prof. dr. sc. Katarina Simon i Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije izv. prof. dr. sc. Irena Škorić. Kostelac je posebno naglasila podršku INA-e projektima poput ovog kroz koji studenti pokazuju zavidnu razinu organizacijskih, komunikacijskih i drugih vještina potrebnih u radnom okruženju. U skladu je to sa strategijom kompanije prema mladima, a koja uključuje poticanje poduzetnosti, dodatni angažman za stjecanjem novih vještina, volonterski rad te promicanje prirodne znanosti. Najavljena je i suradnja s novim projektima kojima će se nastojati približiti naftna industrija studentima inženjerstva, a posebno mladim ženama kojih u industriji nedostaje.
Dio međunarodne priče
S obzirom na to da sam dio studentske volonterske organizacije, smatram kako smo još jednom pokazali kako se može – i to kvalitetno. Složne studentske ruke omogućile su odabranima da budu dio međunarodne priče stručnih seminara koji se, osim u Zagrebu, održavaju na 96 sveučilišta u Europi. Sudionici ovime nadograđuju dosadašnje fakultetsko znanje u području nafte i plina znanjima i iskustvima iskusnih predavača s Fakulteta kemijskog inženjerstva, Rudarsko-geološko-naftnog te Prirodoslovno-matematičkog fakulteta. Ne bi to bilo isto bez predavanja izv. prof. dr. sc Elvire Vidović, dr. sc. Domagoja Vulina, izv. prof. dr. sc. Igora Sutlovića, prof. dr. sc. Igora Dekanića te dr. sc. Tomislava Jednačkog. Osobnost koju su unijeli u predavanjima u nešto neformalnijem tonu no što su navikli studenti su sa žarom upijali i učili.
Osim toga, izvanredna prilika bila je i posjeta INA-inom objektu frakcionacije u Ivanić Gradu gdje su se studenti iz prve ruke upoznali s postupcima frakcionacije nafte. Poludnevni obilazak kontrolnog tornja, utisne bušotine te proizvodnog polja dali su studentima uvid u sveobuhvatnu sliku naftnog i plinskog biznisa, a obilazak otpremne, kompresorske i plinske stanice pružili su sudionicima šansu da uz sva postavljena pitanja napokon imaju jasan uvid kako se naučeno teoretsko znanje iz auditorija ogromnih predavaonica primjenjuje u praksi i mogućem radnom mjestu.
Od Urala do Kanarskih otoka – svi u Zagrebu
Projekt je trajao 10 dana, a u sklopu njega su studenti, koji dolaze iz raznih dijelova Europe, pa čak i iz Las Palmasa (španjolski teritorij na Kanarskim otocima), Reykjavika (Island) ili Ekaterinburga (blizu Urala u Rusiji), upoznali Zagreb i Hrvatsku. Ništa od toga ne bi bilo moguće bez onih koji su dali potporu projektu – SD Cvjetno naselje, Studentski Centar Zagreb, MZOŠ te razne tvrtke koje su svojim donacijama dale potporu i omogućile ovaj projekt.
Naš rad i okruženje u BEST-u može se opisati rečenicom “We rise by lifting others” Roberta Ingersolla. Misija BEST-a je razvoj studenata i možemo reći da je uspješno ostvarena – uz zabavu i druženje razvili smo nove profesionalne kompetencije. Na kraju, najvažnije je ono što je svatko sa sobom vratio kući sa seminara – nezaboravno iskustvo i daleka prijateljstva koja će potrajati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.