Beck's Poruka u boci umjesto morem širi se augmented realityjem te iPhone i Android aplikacijom

Beck’s Poruka u boci umjesto morem širi se augmented realityjem te iPhone i Android aplikacijom

Dobar dio potrošača piva nije previše vezan za neku od premium marki pa zato s druge strane premium marke piva pokušavaju na sve mile i nemile načine pridobiti korisnike, u novije vrijeme logično - s novijim tehnologijama. Tu u priču ulazi Becks sa svojom augmented reality aplikacijom "Becks - poruka u boci".

Za one koji možda ne znaju (imao sam prilike na fakultetu raditi jedan malo dublji case study), situacija na tržištu piva je prilično kaotična. Marke poput Ožujskog i Karlovačkog su klasa za sebe, i već su se odavno utisnule u svijesti potrošača koji odlaze iz kafića ukoliko u njemu ne poslužuju npr. “Žuju”, no takozvane premium marke poput Becksa još su uvijek svojevrsna nepoznanica.

Drugim riječima, dobar dio potrošača piva nije previše vezan za neku od premium marki pa zato s druge strane premium marke piva pokušavaju na sve mile i nemile načine pridobiti korisnike, u novije vrijeme logično – s novijim tehnologijama. Tu u priču ulazi Beck’s sa svojom augmented reality aplikacijom “Beck’s – poruka u boci”. Očekujete li “tek” QR kod, mogli biste se iznaditi sadržajem boca!

Poruka je u boci, kod je na boci (iako tehnički zapravo nije)

Cijela priča funkcionira na sljedećem principu: Korisnik prvo mora skinuti iPhone ili Android aplikaciju koja mu omogućuje da u boci Beck’s piva osim samog piva dobije i skrivenu poruku (poruku koju korisnik dobije upisala je prethodna osoba koja je popila Beck’s). Kad korisnik pomoću aplikacije skenira stražnju etiketu na boci, iz boce izađe virtualna 3D omotnica iz koje izviri papir na kojem piše poruka. Nakon što korisnik pročita poruku može upisati i vlastitu koju će pročitati sljedeći ljubitelj Becksa, odnosno sljedeća osoba koja bude pila Becks uz ovu mobilnu aplikaciju. Na stranici Becks – poruka u boci svi mogu vidjeti najnovije “poruke u boci” na interaktivnoj karti koja pokazuje odakle su poruke poslane, ali i gdje su primljene.

Da biste pročitali poruku, morate odskenirati QR kod

Glavni cilj ove kampanje je, prema riječima Gorjana Agačevića iz Revolucije koja je izradila aplikaciju, upravo dodatna vrijednost koju ovom porukom potrošač dobiva prilikom konzumacije piva. Preko poruke koju mu je poslao “kolega becksoljubac”, potrošač se zapravo povezuje s markom.

Aplikacija je, kao što je već spomenuto, dostupna za iPhone i Android uređaje. U Revoluciji su spomenuli da im je fragmentacija Androida, odnosno izuzetno velik broj specifikacija uređaja, stvarala probleme pa je stvoren kompromis u obliku dostupnosti aplikacije samo na uređajima s Androidom 2.1 ili novijim. Razvoj za iPhone se, prema njihovim riječima, pokazao puno jednostavnijim.

Poruka u “oblacima”

Kad smo već kod “tehnikalija”, bitno je istaknuti i činjenicu da “kod” na etiketi ne sadrži baš nikakve podatke. On je zapravo samo “meta” koja omogućuje funkcioniranje augmented realitya kada u bocu uperite svoj smartphone. Sama poruka koju će korisnik dobiti nije zapisana u aplikaciji niti na etiketi (jer na etiketi nema nikakvog koda), već se dinamički učitava sa servera. Koristeći specifičan uzorak, skeniranje bolje funkcionira u prostorima s manje svijetla poput kafića i klubova.


Moram priznati da sam “na prvu” bio malo razočaran kada sam saznao da se zapravo ne radi o QR kodu, no zamislite koliko bi ta kampanja trajala u slučaju da se posebne poruke moraju štampati na svaku bocu. Cijela vas priča može  razočarati kad saznate da etiketa i kod na njoj zapravo nemaju nikakvo značenje, da je sve “fikcija” – no s druge strane nije li upravo to poanta augmented realitya?

“Party” je ovaj puta na zaslonu vašeg smartphonea

Ne želim reći da je ovo najkorisnija implementacija augemted realitya dosad, no svakako je jedan zabavan proces, koji sigurno postaje još zabavniji nakon što odskenirate nekoliko poruka. Ovo je definitivno jedan od svjetlijih primjera kombiniranja modernih tehnologija i domene oglašavanja i samog ponašanja potrošača, koji novim tehnologijama zbližuju svoje korisnike kroz zajedničke interese.  Aplikacije za obje platforme su naravno besplatne: Android verziju možete preuzeti na Google Playu, a verziju za iPhone s iTunes App Storea.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir

    Damir

    19. 11. 2012. u 7:09 pm Odgovori

    Da, ovo je članak “toka svijesti”, slažem se Luka. Uz par pravopisnih prosklizavanja i izraženu ljubav prema zagradama.

    Inače, aplikacija je dokaz da se uz dobro planiranje može napraviti korisna i ne preskupa AR/QR aplikacija za brand, a ne biti svrha samoj sebi. Čestitke Revoluciji i Becksu.

      • Damir

        Damir

        20. 11. 2012. u 5:00 pm Odgovori

        Nema problema Hrvoje,

        Uporaba ukoliko/ako, nedosljednost kurziva u stranim riječima, pravilo zareza u zavisnim rečenicama, mislim da je bilo i slijedeći/sljedeći kojeg sad nema. Mislim, nije ovo jezični portal i grešaka ovog tipa nema previše, zato i kažem “proklizavanja”, ali bi njihov izostanak, drukčija stilistika i ponegdje drukčiji leksički odabir doprinjeli čitljivosti teksta. Samo savjet.

        I da, kod mene su četiri zagrade 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.