"Bečka (startup) škola" za hrvatske gradove: Podrška digitalizaciji i inovacijama bitna je zbog - građana!

“Bečka (startup) škola” za hrvatske gradove: Podrška digitalizaciji i inovacijama bitna je zbog – građana!

Zajedničkim snagama imamo šanse dostići Baltik... kaže moja sugovornica i organizatorica najvećeg startup i inovacijskog festivala u regiji. Što hrvatski gradovi mogu naučiti od Beča kad je u pitanju podrška startupima?

Riječ je o ViennaUP festivalu koji već niz godina okuplja investitore, poduzetnike i stručnjake različitih specijalizacija, iz javnog i privatnog sektora te akademije. I bez brige, ne morate ići u Beč u ovim okolnostima. Dok traje ViennaUP, od 27. travnja do 12. svibnja, svi događaji unutar festivala održavat će se u potpunosti online.

Ususret festivalu, razgovarala sam s Gabriele Tatzberger, direktoricom startup odjela pri Viennna Business agenciji koja je jedan od glavnih organizatora festivala.

Ako već niste naletjeli, na Netokracijinom kalendaru možete provjeriti i koji događaji će se održavati u spomenuta dva tjedna festivala. Izdvojili smo neke koji mogu biti izuzetno korisni kako pojedincima tako i tvrtkama koje se profiliraju u određenim industrijama poput fintecha, healthtecha, edutecha, blockchaina itd., ali i onima koji traže priliku za suradnju i povezivanjem s korporacijama, investitorima i državnim agencijama te naravno svim poduzetnicima koji planiraju proširiti svoje poslovne aktivnosti na međunarodnoj razini i saznati koje prednosti donosi poslovanje s bečke lokacije.

Da ne duljim, za sve informacije o programu svakako pogledajte i službene stranice, a ako želite saznati više o stanju u regiji, kako stoji Hrvatska u usporedbi s Austrijom te što hrvatski gradovi mogu naučiti od Beča – na pravom ste mjestu.

Prvi jednorog u Austriji!

Kao i većina intervjua u ovom razdoblju i ovaj je počeo o okolnostima 2020. i kako je pandemija utjecala na startupe te investicijsku klimu. Kako smo i mi u Hrvatskoj prošle godine zabilježili neke od najvećih vijesti u našoj tehnološkoj industriji, od Infobipa kao prvog jednoroga, akvizicije Nanobita do značajnih investicija u Microblink i Photomath – ne čudi da je i za Beč prošla godina investicijski bila rekordna. Osim toga, posljedicom rasta digitalne industrije općenito, Austrija je ove godine dobila svog prvog jednoroga, BitPandu, mjenjačnicu kriptovaluta, koja uz bok Coinbaseu i sličnima, pokušava osvojiti dio kripto kolača.

Zanimljivo, kao što smo i sami već pisali na Netokraciji, i Gabriele ističe kako na kraju dana svaki uspjeh startupa utječe pozitivno na ekosustav u cjelini, ali rekla mi je i više kako je Austrija dala podršku tvrtkama tijekom protekle godine:

Dug je popis različitih mjera koje je Austrija općenito poduzela za potporu tvrtkama: Na nacionalnoj razini vjerujem da je takozvani „COVID Startup Hilfsfond“ bio od velike pomoći da se olakšaju veća ulaganja. Savezna vlada udvostručila je ulaganja u startupe tijekom 2020. godine. Bečka poslovna agencija pokrenula je i nekoliko praktičnih potpora poput financiranja za rad od kuće, Vienna Digital, Innovate4Vienna i tako dalje.

Agencija za ugledati se

Bečka poslovna agencija (Vienna Business Agency) iz koje Gabriele dolazi, posvećena je podršci, razvoju i promociji Beča kao poslovne lokacije. Inicijativa je to koja već niz godina radi odličan posao i na koju se domaće agencije mogu samo ugledati. Kao direktorica Startup Servicesa, Gabriele je posvećena podržavanju raznolikog i održivog startup krajolika u Beču te aktivno ulaže u njihovu vidljivost na globalnim mapama startup hubova. ViennaUP´21 festival je pak jedna od ključnih aktivnosti za tu vidljivost, priča mi Gabriele:

Njime šaljemo digitalni znak iz Beča u svijet – za zainteresirane startupe, investitore i korporacije. U svemu što radimo pristupamo „autentično“ samom činjenicom da većinu svih događanja na ViennaUP´21 čini zajednica za zajednicu, a Vienna Business Agency povezuje sve uključene pokrivajući potrebne operativne aktivnosti. To je zajednički napor svih dionika – ne samo Beča već i naših prijatelja iz drugih europskih gradova.

Možda smo imali jednoroga prije Austrije, ali to je bilo unatoč, a ne zahvaljujući našem sustavu

Unatoč činjenici da imamo (skoro) dva jednoroga, ako pogledamo najrecentniji State of European Tech izvještaj i provjerimo gdje je Austrija danas… Hrvatska joj može samo mahati. U razdoblju od 2016. do 2020. Hrvatska se po iznosu investiranog kapitala (per capita) ne nalazi ni u top 30 država Europe – Austrija je 16. na ljestvici. Po broju startupa (per capita) također nismo upali ni u top 30, Austrija je na 19. mjestu.

Naravno, Austrija također treba odigrati još mnogo utakmica da bi se mogla natjecati s predvodnicima (i brzorastućim zvijezdama) europske startup scene poput Engleske i Švedske ili Irske i Estonije. Ipak, kontinuirano zalaganje samog glavnog grada Beča, već nam govori dosta o tome kako se treba postaviti država koja se želi ucrtati na startup mapu kao značajan igrač.

Ulaganje u društvene i tehničke inovacije zbog – građana!

Zadnjih nekoliko godina, Beč je stoga radio mnogo na tome da bude jedan od europskih prepoznatljivih gradova u primjeni novih tehnologija s odličnim uvjetima za razvoj startupa. Od 57 milijuna uloženih u startupe u 2016. godini, došli su do 197 milijuna u 2020. Gabriele mi je istaknula i što smatra da su bile ključne stavke koje su utjecale na dobre uvjete privlačenja kapitala i razvoja lokalne startup scene.

Kao prvo, grad i njegove institucije vrlo su posvećeni iskorištavanju nove tehnologije i digitalizacije za dobro samih Bečana. Uz veliki izvor novih talenata i Smart City strategiju, napravili smo izvrstan okvir kako želimo koristiti društvene i tehničke inovacije kako bi se resursi koristili održivo, a kvaliteta života ljudi kontinuirano poboljšavala. Vjerujem da ovaj pristup usmjeren na čovjeka čini razliku i stvara izvrsno tlo za istraživanje, poduzetnike i stvaraoce.

“Naša regija se treba više povezati: kako države, tako i gradovi”

Startup scena srednje Europe se značajno promijenila u zadnjih 10 godina, kako u okviru količine znanja, talenata tako i u okviru pristupa kapitalu. Gabriele mi to potvrđuje i podatkom Invest Europe Associationa: investicije privatnog kapitala u lokalne talente CEE regije 2018. dosegle su 2.7 milijardi eura, dok su VC investicije year-on-year narasle za 32% – do 160 milijuna eura. Ipak, ističe da se tu krije ogroman neiskorišteni potencijal u povezivanju država i gradova regije. Ako samo promotrimo uspjehe baltičkih država, itekako imamo prostora za napredak. Gabriele je uvjerena da zajedničke aktivnosti u regiji mogu pokrenuti inovacijski sustav srednje Europe.

Sigurna sam da se Srednja Europa može istaknuti – već smo na dobrom putu. Potrebni su zajednički napori svih strana kako bi se iskoristio puni potencijal našeg gospodarstva, ali i društva. S gledišta Beča, fokus je na inovacijama, pametnom gradu i digitalizaciji, ali s naglaskom na održivosti i digitalnom humanizmu. To znači vratiti ljude u središte tehnološkog razvoja i postaviti ih kao mjerilo i pravilo za procese digitalizacije.

Prvi korak: ViennaUP ’21

Gabriele tako vidi ViennaUP kao jednu od savršenih prilika za prepoznavanje, pokretanje i usklađivanje kako bi se upalio startup motor u Srednjoj Europi – i u konačnici ubrzao. ViennaUP ’21 najviše benefita donosi, naravno, za one startupe koji su registrirani u Beču. Ipak, za ostale, sam festival znači dobre prilike da se domaći osnivači upoznaju s ključnim ljudima i tvrtkama regije i mogućnostima suradnje koje donosi potencijalno širenje u Austriji.

Prošle godine, fokus festivala bio je više na poslovanjima usmjerenima na društveni utjecaj, mobilnost i energiju. Ove godine vidimo veći naglasak na zdravlje, ali i industrije kojima tek predstoji digitalizacija – područje nekretnina, regulativa i poreza, ali i primjene IoT-ja, robotike i automatizacije u različitim tvorničkim postrojenjima. Kako dodaje Gabriele, današnje globalne izazove treba rješavati na inovativan način, a uspijevat će oni startupi koji budu izazivali status quo i donijeli funkcionalna rješenja za postojeće probleme u takvim industrijama.

Sretni smo što imamo neke sjajne inicijative i dobro uspostavljene institucije koje se bave upravo tim područjima. Neke od njih moći ćete upoznati tijekom događaja ViennaUP’21. Stoga toplo preporučujem da pogledate agendu festivala. Uostalom, svaki razvoj dolazi s izazovima i mogućnostima – pametno spajanje offline svijeta s digitalnom sferom presudno je za ostati konkurentan – tako da – da, postoje izvrsne tržišne prilike i tvrtke za suradnju.

Još jednom, ako već niste svakako posjetite službene stranice festivala i svih povezanih događaja, a za probrane informacije i Netokracijin kalendar.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.