Tana Zimmerman otkrila zašto se Bazzar nakon 8 godina bootstrapanja odlučio na investiciju

Tana Zimmerman otkrila zašto se Bazzar nakon 8 godina bootstrapanja odlučio na investiciju

Hrvatski "marketplace" Bazzar već pokriva velik dio kategorija kao i Amazon, hvale se njegovi osnivači. Može li onda uzeti dio kolača globalnom ecommerce divu u regiji? Uz novu investiciju svakako će to probati ostvariti.

U ovu domaću internetsku trgovinu investirao je češki fond EMMA Capital koji je domaćoj javnosti možda najpoznatiji kao fond koji je investirao u SuperSport, a većinski je vlasnik i agencije minus5 koja se bavi razvojem softvera za kladionice.

Bazzar je jedna od domaćih tvrtki za koje ne čujemo previše, ali se o njima uvijek govori u superlativima. Poznata domaća internetska trgovina koju su nazivali i “Hrvatskim Amazonom” postoji od 2013. i u to vrijeme je prikupio značajna priznanja u regiji i svijetu.

Iz Bazzara kažu kako su najveći lifestyle marketplace u Hrvatskoj, a prodaju gotovo sve što i Amazon; od knjiga do bijele tehnike i hrane i pića. Bazzar također u Hrvatskoj nudi i kriptovalute kao oblik plaćanja.

Počeli kao oglasnik, danas rastu 100%

Zanimljivo, Bazzar je 2013. počeo kao oglasnik i društvena mreža, a ne kao internetska trgovina. Svjesni negativnih konotacija koje okružuju pojam “oglasnik”, od početka su nastojali razviti projekt koji neće biti sličan klasičnim oglasnicima nego će se vizualnim dojmom, korisničkom podrškom i kvalitetom odvojiti od konkurencije, govorili su suosnivači Tana i Viktor Zimmerman za Netokraciju još 2013.

Danas Tana sa mnom razgovara o ovim pozitivnim vijestima. Na početku našeg razgovora kaže mi kako Bazzar od početka poslovanja bilježi brz i stabilan rast. Radi se o sto posto rasta prihoda svake godine od osnutka, a u posljednje dvije godine su se u Bazzaru počeli pitati je li bolje nastaviti organski rasti ili razmisliti o strateškim partnerima koji će im pomoći u širenju na regiju. Kako danas govorimo o investiciji, čini se da je druga opcija prevagnula. Tana pojašnjava:

Do sada samo poslovni rast financirali iz vlastitih sredstava i ostvarenog prometa i zarade te smo pre-investment fazu završili bez dugova i kreditnih obveza. Nakon vise runda razgovora s potencijalnim partnerima u razgovoru s EMMA Capital dogodio se ‘perfect match’ te na temelju obostranog povjerenja deal je vrlo brzo sklopljen.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj
Tana je gostovala na Neuralabovom nominis podcastu gdje je govorila o Bazzaru i rastu ovog domaćeg brenda.

EMMA Capital je pravi partner

Oko same investicije još uvijek se ne zna puno. Tana kaže kako je čitava transakcija napravljena “u međusobnom povjerenju”:

Rezultat toga je da naš partner EMMA Capital ulazi u manjinski udio i da upravljanje kompanije i dalje ostaje u rukama osnivača.

EMMA Capital je, kako pojašnjava Tana, “pravi partner” za Bazzar koji razumije poslovni model i potencijalne planove za širenje u regiji. Pregovori su stoga bili vrlo ugodni i brzi, a Tana ističe konzultantsku tvrtku Grubišić i partneri kao važan dio čitavog partnerstva.

Cilj je biti eCommerce lider u regiji

Iz Bazzara na 2020. i 2021. godinu gledaju kao na specifične, ali i poslovno vrlo kvalitetne. Tana kaže kako su ove dvije godine ključne za digitalnu transformaciju u Hrvatskoj, a pandemija je tomu zasigurno pomogla. No, Tana kaže kako sama pandemija nije bila ključna za podizanje svijesti o internet kupovini i njezinim prednostima.

Sve veći rast internetske trgovine kod nas o kojem svjedoče i brojni podaci udruge eCommerce Hrvatska tkao je potaknuo i Bazzar na širenje izvan granica Hrvatske. Tana kaže kako su pozitivni rezultati ohrabrujući, a nova investicija će im pomoći u jačanju pozicije na domaćem tržištu, ali u snažnijim koracima u regiji. Njihova ambicija je, pojašnjava Tana, postati regionalni lider u internetskoj trgovini.

Za kraj, Tana kaže kako je ključ njihovog dosadašnjeg uspjeha bio osluškivanje korisnika i njihovih kritika, zbog kojih su uspjeli brzo rasti i razvijati se.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?