Superbet akvizirao Axilis Brune Kovačića - Zagreb postaje inovacijski centar digitalnog klađenja

Superbet akvizirao Axilis Brune Kovačića – Zagreb postaje inovacijski centar digitalnog klađenja

Bruno Kovačić za Netokraciju ekskluzivno otkriva kako je softversku agenciju koju je osnovao kao student preuzeo Superbet, a koji je nedavno osigurao 175 milijuna eura za širenje.

Brunu Kovačića sam upoznao na Microsoftovoj WinDays konferenciji 2009. dok sam radio kao urednik projektnog portala, a na kojoj je Bruno sudjelovao kao član Microsoft Student Partner programa koji je povezivao Microsoftovu tehnološku zajednicu sa studentima. Rad u Microsoftovom ekosistemu usmjerit će i Axilis, tvrtku koju je Bruno osnovao 2011. kao agenciju za razvoj softverskih rješenja:

Microsoft Student Partner program omogućio mi je da stvorim kontakte koji su mi bili jako vrijedni u početku i doveli do nekih projekata u ranoj fazi Axilisa. Prvih par godina smo radili isključivo na Microsoft tehnologijama pa nam je u to vrijeme i cijeli MS ekosistem s mnoštvom programa i edukacija bio poprilično koristan.

Hrvoje Mihajlic

Tih ranih dana Axilis se specijalizirao za razvoj Windows Azure aplikacija pa će kao jedan od prvih projekata izbaciti Konzumovu službenu Windows 8 aplikaciju koja se povezivala na Konzumovu internetsku trgovinu.

Otvaranje američkog tržišta uz tehnološki agnosticizam

Axilis će se s vremenom usmjeriti na inozemstvo pri čemu se promet tvrtke 2015. godine, kad osvajaju Deloitteovu nagradu ‘Technology Raising Star’ za srednju i istočnu Europu, penje na 4,1 milijuna kuna, a tada je i Kovačić u izjavi za Poslovni dnevnik naglasio buduću usmjerenost na američko tržište:

2015. smo više od 80 posto poslova napravili u inozemstvu i taj postotak dalje raste, a osim što radimo za Tevu u Izraelu, posebno nam raste prodaja u SAD-u odakle nam ove godine dolazi 90 posto novih poslova.

Prvi ‘checkin’ u Axilis NYC – Bruno Kovačić sa strateškim partnerom Jackom Templinom.

Axilisov američki partner koji im je pomagao u prodaji neće biti jedina osoba koja će prepoznati kvalitetu rješenja koja Axilis može ponuditi američkom tržištu gladnog tehnološkog talenta. Bruno naglašava kako je orijentiranost na mlade tehnološke tvrtke u SAD-u značilo i pomak od specijaliziranosti u Microsoftovim tehnologijama:

Kada smo se odlučili orijentirati na američko tržište, klijenti su tražili druge tehnologije i morali smo se prilagoditi. Htjeli smo raditi za mlade i zanimljive firme, a one uglavnom ne rade na Microsoft stacku. U zadnjih par godina su nam gotovo svi projekti bili na open source tehnologijama.

Axilis 2017. otvara novi ured u Zagrebu.

U sljedećih nekoliko godina Axilis će bilježiti postepen rast, ulazeći u Deloitteov Technology Fast 50 za srednju Europu naredne godine. Kako bi našli nove talente, Axilis pokreće besplatnu školu JavaScripta i otvara novouređeni ured u Zagrebu. Uz Five i Rimac Automobile, osvajaju Zlatnu kunu Hrvatske gospodarske komore za 2017. godinu.

Superbetove ambicije temelje se na hrvatskim tehnološkim talentima

Od trenutnih 50 zaposlenika, Axilis bi u budućnosti kao agencija vjerojatno uspješno dosegnuo više od stotinu zaposlenika da se Bruni nije javio Ivan Klarić. Klarićev Score Alarm je, naime, na temelju kvalitetne tehnologije i korisničkog iskustva ranije preuzela najveća rumunjska kladioničarska tvrtka Superbet.

Superbet je ranije akvizirao Score Alarm Ivana Klarića. Foto: Marina Filipović

Superbet u svibnju ove godine, između ostalog zahvaljujući i Score Alarmovoj tehnologiji, osigurao 175 milijuna eura investicije od Blackstonea, jedne od najvećih investicijskih tvrtki u svijetu. U tadašnjoj izjavi za Netokraciju Klarić je već naglašavao želju da Superbet želi biti vrhunski tehnološki poslodavac u Hrvatskoj:

Što se tiče tehnologije, investicija će nam definitivno omogućiti da nastavimo u smjeru pozicioniranja kao vrhunskog tech poslodavca u svim gradovima u kojima grupacija ima urede te da i dalje snažno ulažemo u razvoj tehnologije i proizvoda.

Iako se Bruni i njegovom timu u početku činilo da sa Superbetom ulaze u projekt kao svaki drugi, za Netokraciju potvrđuje kako su razgovori o preuzimanju Axilisa krenuli vrlo brzo:

U suradnju smo inicijalno krenuli na projektu kao i s bilo kojim drugim klijentom, ali Sacha je vrlo brzo zaključio da je našao upravo ono što traži te smo u kratkom roku krenuli u razgovore o akviziciji. Superbet je bio u potrazi za tehnološkim timom na koji bi se mogao osloniti za razvoj nove betting platforme koja je bila jedan od ključnih dijelova šire strategije tvrtke – međunarodnog širenja.

Prodaja tvrtke koja stabilno i uspješno raste nije laka odluka, ali Bruno navodi kako je jedan od glavnih faktora svakako bilo rad na globalnom projektu:

Puno je bilo faktora u odluci, ali bi rekao da je jedan od glavnih bio apsolutno slaganje s Sachinom vizijom i prilika da radimo na jednoj svjetskoj priči. Superbetove ambicije su daleko veće od uobičajene kladioničarske firme i način razvoja novih proizvoda je puno bliži vodećim svjetskim ‘tech’ kompanijama nego uobičajenoj tvrtki iz ‘betting’ industrije. Iz tog razloga vjerujem da možemo ozbiljno ‘disruptati’ industriju. Tek smo krenuli; pratite nas i obećavam da će biti impresivnih stvari!

Superbetov osnivač i partner u Mozaik Investment fondu Sacha Dragić za Netokraciju otkriva da su Axilis preuzeli zbog tehnoloških kompetencija, ali i visokih kriterija pri zapošljavanju.

Cilj nam je bio pronaći firmu koja je u mogućnosti razvijati kompleksan proizvod poput betting platforme, zapošljava vrhunske inženjere te ima dobar company culture. Upravo to smo pronašli u Axilisu, tim koji se dokazao na kompleksnim projektima u SAD-u, sigurno najzahtjevnijem tržištu. Oni su tehnološki premier league, a ujedno uz visoke kriterije kod zapošljavanja uspješno povećavaju svoje timove.

Ni Sacha ni Bruno nisu htjeli komentirati točan iznos za koliko je Superbet akvizirao Axilis.

Zagreb će biti tehnološki centar Superbet grupe

Axilis trenutno ima nešto više od 50 zaposlenika i preuzeo je cjelokupan razvoj nove Superbetove betting platforme, pripadajućih alata i web stranice čiju su beta verziju objavili prije nekoliko dana.

Preuzimanjem Axilisa Bruno postaje CTO Superbet grupe, a s novom ulogom, ističe, moći će se napokon posvetiti onome što ga najviše veseli – tehnologiji:

Izazovi će sigurno biti prilično u drugačijem okruženju, ali naviknut sam biti poduzetnik i voditi tvrtku. Superbet je puno veća tvrtka i usredotočen sam na samo jedan njen dio.

Dragić navodi kako im je bilo ključno i kod Axilisa, ali i Score Alarma, da kao tvrtke zadrže svoju kulturu i budu zaštićene od vanjskih utjecaja:

Dio deala je da Axilis ima slobodu što se tiče načina razvoja i vođenja tehnologije. Mislim da je to velika razlika naspram akvizicije gdje bi se Axilis priklanjao nekom postojećem timu. Axilis je od početka tretiran kao oslonac za cjelokupnu tehnologiju. Nisam veliki fan sinergija koje, po meni generalno, a pogotovu u tehnologiji, riskiraju uništiti najdragocjeniji ‘value’, a to su ljudi.

Na pitanje kako se misle istaknuti na hrvatskom tržištu kao poslodavac, Dragić odgovara kako vjeruje da to mogu kako zanimljivim projektima, tako i snagom Superbet grupe i Blackstonea:

S obzirom na talente koje Axilis zapošljava već smo se uvjerili kako se mogu boriti s bilo kime na hrvatskom tržištu, a vjerujem da će to biti i lakše uz Superbet (a i Blackstone). Superbet donosi i velik broj vrlo zanimljivih inženjerskih problema koje rijetko koja firma ima. Samo u Rumunjskoj platforma procesuira preko milijun oklada svaki dan te se godišnje preko nje izvrši gotovo dvije milijarde eura turnovera.

Akvizicija Axilisa je jedan od ključnih koraka u Superbetovom ambicioznom planu širenja na nova tržišta, a – kako navodi Bruno – veliki vjetar u leđa Axilisovom timu i potvrda da idu u pravom smjeru:

Opet smo u procesu širenja ureda te ćemo proširiti tim čim se to dovrši. Cilj je da Zagreb, odnosno Axilis i Score Alarm, postane glavni tech hub Superbet grupe.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      21. 08. 2019. u 5:31 pm Odgovori

      “Ide” u rumunjsku tvrtku koja taj kapital koristi da akvizira hrvatsku tvrtku koja potom ima kapaciteta dodatnog dalje rasti? Ne vidim baš da se time hvale, koliko to – logično – omogućava akviziciju.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.