
Splitskoj tvrtki Avensys izradu weba od sad možete platiti bitcoinom, etherom, dashom…
Splitska tvrtka Avensys nedavno je klijentima ponudila mogućnost plaćanja kriptovalutama. Kako i zašto, otkriva nam Frane Cvitanić, direktor Avensysa.
Interes za kriptovalutama ne jenjava, od trgovanja bitcoinom i vijesti o njegovoj trenutačnoj vrijednosti do posljednjih vijesti kako je Amazon kupio tri domene čija se imena odnose na – kriptovalute. Ima li bolje potvrde kako je riječ o vrućoj temi? Da to postaje zanimljivo i za manje biznise, dokazuje slučaj frizerskog salona Đuka koji je uveo mogućnost plaćanja bitcoinom, ali i trgovine hardverom UZI Shop, a sada slična vijest dolazi iz splitske IT tvrtke Avensys gdje su otišli i korak dalje. Naime, osim bitcoina, za plaćanje njihovih usluga, poput izrade web stranice, možete koristiti i ether, ripple, litecoin i dash.
Plaćanje kriptovalutama radi diferencijacije na tržištu
Današnji poslovni svijet postavlja pred tvrtke nove zahtjeve i izazove, koje u nastojanju da pronađu nove i zadrže stare tržišne pozicije, prilagođavaju svoje poslovanje novim tehnologijama i metodama, u ovom slučaju – načinima plaćanja, kaže Frane Cvitanić, direktor Avensysa, objašnjavajući zašto su uveli mogućnost plaćanja kriptovalutama.
Konkurencija i tržište su neumoljivi i izuzetno varijabilni, rekao bih gotovo iz minute u minutu te smo se odlučili na prihvaćanje plaćanja kriptovalutama kako bismo se diferencirali na izuzetno zagušenom i brzorastućem IT tržištu u Hrvatskoj, ali i šire. Ne bih rekao da je ovo inovativan ni revolucionaran potez, ali je svakako dio poslovne evolucije koju smo, poučeni privatnim iskustvom s kriptovalutama, odlučili objeručke prihvatiti i biti korak ispred konkurencije.
Frane dodaje kako su postojeći klijenti zainteresirani da neke od budućih projekata plaćaju kriptovalutama. A iako im je takva mogućnost dostupna tek nešto više od tjedan dana, kaže da su kao tvrtka financijski i računovodstveno u potpunosti spremni za primanje prvih uplata.
Moram naglasiti da će za sada samo pola iznosa ukupne vrijednosti određenog projekta plaćati u kriptovalutama, u protuvrijednosti njihovog trenutnog stanja na burzi.
Kako na kriptovalute gledaju HNB i Porezna uprava?
U razgovoru s Franom zanimalo me kako su se pripremali za uvođenje plaćanja kriptovalutama i jesu li razgovarali s nadležnim tijelima. Frane podsjeća na stav HNB-a kako bitcoin, ali i ostale kriptovalute, ne potpadaju ni pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja.
Dakle, one ne predstavljaju novac niti sredstvo plaćanja u Hrvatskoj i ne mogu biti elektronički novac. Isto tako, postoji i presuda suda EU iz 2015. gdje kriptovalute smatraju valutom s dvostranim tokom. Ona se ne može smatrati materijalnom imovinom, jedina njezina svrha kao virtualne valute je da služi kao sredstvo plaćanja, ali ne predstavlja vrijednosni papir.
A što kaže Porezna uprava?
Porezna uprava smatra da se poreznik mora voditi pažnjom dobrog gospodarstvenika i o svojim transakcijama mora voditi uredne poslovne knjige temeljem vjerodostojne dokumentacije, a kod plaćanja pravnim i fizičkim osobama nije izrijekom propisana odredba koja bi ograničavala plaćanje kriptovalutama i tu na snagu dolazi Zakon o fiskalizaciji i prometu gotovinom, gdje će se s jedne strane ograničiti plaćanja koja se obavljaju mimo transakcijskih računa, a s druge strane se uvodi elektroničko plaćanje naplaćenih transakcija u gotovom novcu i u realnom vremenu i omogućeno je da se tu u porezne svrhe vidi pravo činjenično stanje.
Dakle, ako Porezna slučajno ima neki zahtjev prema tvrtki, tvrtka joj daje na uvid navedenu evidenciju s pripadajućim dokazima, odnosno izvršenim plaćanjima i stanjem u elektronskom novčaniku.
‘Pozamašan broj tvrtke u Hrvatskoj već prihvaća plaćanje kriptovalutama’
A hoćemo li u budućnosti vidjeti u Hrvatskoj sve više tvrtki koje nude mogućnost plaćanja nekom od kriptovaluta? Frane kaže:
Jednom prilikom prijatelj mi je pokazao popis svih tvrtki koje u Hrvatskoj prihvaćaju plaćanje kriptovalutama i moram priznati da ih je pozamašan broj, ali ih većina nije izašla u javnost s tom informacijom. Kriptovalute više nisu daleka i nezamisliva budućnost, već opipljiva realnost.
Za kraj, kaže kako se nada da će tvrtke koje već duže vrijeme prihvaćaju kriptovalute, informirati javnost o tome, a da će one koje ih tek namjeravaju prihvatiti “kvalitetno se educirati, posavjetovati se s računovodstvom i nadležnim institucijama te okrenuti novu stranicu vlastitog poslovanja”.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.