Splitskoj tvrtki Avensys izradu weba možete platiti bitcoinom, etherom...

Splitskoj tvrtki Avensys izradu weba od sad možete platiti bitcoinom, etherom, dashom…

Splitska tvrtka Avensys nedavno je klijentima ponudila mogućnost plaćanja kriptovalutama. Kako i zašto, otkriva nam Frane Cvitanić, direktor Avensysa.

Interes za kriptovalutama ne jenjava, od trgovanja bitcoinom i vijesti o njegovoj trenutačnoj vrijednosti do posljednjih vijesti kako je Amazon kupio tri domene čija se imena odnose na – kriptovalute. Ima li bolje potvrde kako je riječ o vrućoj temi? Da to postaje zanimljivo i za manje biznise, dokazuje slučaj frizerskog salona Đuka koji je uveo mogućnost plaćanja bitcoinom, ali i trgovine hardverom UZI Shop, a sada slična vijest dolazi iz splitske IT tvrtke Avensys gdje su otišli i korak dalje. Naime, osim bitcoina, za plaćanje njihovih usluga, poput izrade web stranice, možete koristiti i ether, ripple, litecoin i dash.

Plaćanje kriptovalutama radi diferencijacije na tržištu

Današnji poslovni svijet postavlja pred tvrtke nove zahtjeve i izazove, koje u nastojanju da pronađu nove i zadrže stare tržišne pozicije, prilagođavaju svoje poslovanje novim tehnologijama i metodama, u ovom slučaju – načinima plaćanja, kaže Frane Cvitanić, direktor Avensysa, objašnjavajući zašto su uveli mogućnost plaćanja kriptovalutama.

Konkurencija i tržište su neumoljivi i izuzetno varijabilni, rekao bih gotovo iz minute u minutu te smo se odlučili na prihvaćanje plaćanja kriptovalutama kako bismo se diferencirali na izuzetno zagušenom i brzorastućem IT tržištu u Hrvatskoj, ali i šire. Ne bih rekao da je ovo inovativan ni revolucionaran potez, ali je svakako dio poslovne evolucije koju smo, poučeni privatnim iskustvom s kriptovalutama, odlučili objeručke prihvatiti i biti korak ispred konkurencije.

Frane dodaje kako su postojeći klijenti zainteresirani da neke od budućih projekata plaćaju kriptovalutama. A iako im je takva mogućnost dostupna tek nešto više od tjedan dana, kaže da su kao tvrtka financijski i računovodstveno u potpunosti spremni za primanje prvih uplata.

Moram naglasiti da će za sada samo pola iznosa ukupne vrijednosti određenog projekta plaćati u kriptovalutama, u protuvrijednosti njihovog trenutnog stanja na burzi.

Kako na kriptovalute gledaju HNB i Porezna uprava?

U razgovoru s Franom zanimalo me kako su se pripremali za uvođenje plaćanja kriptovalutama i jesu li razgovarali s nadležnim tijelima. Frane podsjeća na stav HNB-a kako bitcoin, ali i ostale kriptovalute, ne potpadaju ni pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja.

Dakle, one ne predstavljaju novac niti sredstvo plaćanja u Hrvatskoj i ne mogu biti elektronički novac. Isto tako, postoji i presuda suda EU iz 2015. gdje kriptovalute smatraju valutom s dvostranim tokom. Ona se ne može smatrati materijalnom imovinom, jedina njezina svrha kao virtualne valute je da služi kao sredstvo plaćanja, ali ne predstavlja vrijednosni papir.

A što kaže Porezna uprava?

Porezna uprava smatra da se poreznik mora voditi pažnjom dobrog gospodarstvenika i o svojim transakcijama mora voditi uredne poslovne knjige temeljem vjerodostojne dokumentacije, a kod plaćanja pravnim i fizičkim osobama nije izrijekom propisana odredba koja bi ograničavala plaćanje kriptovalutama i tu na snagu dolazi Zakon o fiskalizaciji i prometu gotovinom, gdje će se s jedne strane ograničiti plaćanja koja se obavljaju mimo transakcijskih računa, a s druge strane se uvodi elektroničko plaćanje naplaćenih transakcija u gotovom novcu i u realnom vremenu i omogućeno je da se tu u porezne svrhe vidi pravo činjenično stanje.

Dakle, ako Porezna slučajno ima neki zahtjev prema tvrtki, tvrtka joj daje na uvid navedenu evidenciju s pripadajućim dokazima, odnosno izvršenim plaćanjima i stanjem u elektronskom novčaniku.

‘Pozamašan broj tvrtke u Hrvatskoj već prihvaća plaćanje kriptovalutama’

A hoćemo li u budućnosti vidjeti u Hrvatskoj sve više tvrtki koje nude mogućnost plaćanja nekom od kriptovaluta? Frane kaže:

Jednom prilikom prijatelj mi je pokazao popis svih tvrtki koje u Hrvatskoj prihvaćaju plaćanje kriptovalutama i moram priznati da ih je pozamašan broj, ali ih većina nije izašla u javnost s tom informacijom. Kriptovalute više nisu daleka i nezamisliva budućnost, već opipljiva realnost.

Za kraj, kaže kako se nada da će tvrtke koje već duže vrijeme prihvaćaju kriptovalute, informirati javnost o tome, a da će one koje ih tek namjeravaju prihvatiti “kvalitetno se educirati, posavjetovati se s računovodstvom i nadležnim institucijama te okrenuti novu stranicu vlastitog poslovanja”.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Novost

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...