Mala agencija, velika prednost: Zagrebački Async Labs razvija rješenja za industriju nafte i plina

Mala agencija, velika prednost: Zagrebački Async Labs razvija rješenja za industriju nafte i plina

Da biste bili uspješni, od samog početka trebate posložiti procese kao da ste velika tvrtka - tada neće biti problema sa skaliranjem.

Ako za Async još niste čuli, radi se o development agenciji iz Zagreba koja iza sebe ima neke vrlo zanimljive projekte poput razvoja aplikacije domaćeg fintecha Revuto i PIMSF sustava za naftnu industriju. Ovaj perspektivan tim krije još jednu zanimljivost. Jedan od suosnivača Asynca, Luka Klancir osnivač je i hrvatskog bitcoin portala. No, to ne znači da im je blockchain u fokusu, iskustva svojih suosnivača koriste uglavnom kako bi za klijente poput Revuta mogli stvoriti bolje proizvode.

Luka Klancir i Alen Huskanović iz Asynca sa mnom su razgovarali o rastu u krizi, ali i o specifičnostima koje se dogode tvrtki na prijelazu iz male agencije u scaleup.

Svi odjednom žele digitalno

Kao i dosta digitalnih tvrtki i agencija, Async je u ovoj krizi dobio nove prilike i više posla, kažu Luka i Alen:

Kada je započela kriza, bila je tu doza nepredvidljivosti jer nismo znali kako će se odraziti na našu industriju. Ispostavilo se da je situacija poput korone otvorila oči drugim kompanijama koje su shvatile da više ne mogu odgađati procese digitalizacije svojeg poslovanja.

Kao razlog pozitivnog stanja tijekom pandemije moji sugovornici ističu veliku potrebu za digitalizacijom u industrijama koje možda do sada nisu mislile na to. Klijenti su doslovno preko noći počeli mnogo više razmišljati o digitalnim kanalima i razvoju istih, a agencije koje se bave upravo njima su posebno profitirale.

Najviše se tako traže aplikacije, prilagođena softverska rješenja i slično, što je trend koji ne vidimo samo u tvrtkama koje proizvode prilagođene alate, već i recimo kod agencija koje se bave izradom internetskih trgovina, ali i dostavom.

Zanimljivo je kako je Async jedna od rijetkih domaćih agencija koje usko surađuju s tvrtkama iz naftnog sektora. Async Labs

Nije isto sa 3 ili 30 zapslenika

Više projekata zahtijeva i više zaposlenika, a time i bolju organizaciju. Ono što često zatekne tvrtke koje brzo rastu i skaliraju je prilagodba procesa rada, jer način na koji ste radili dok vas je bilo troje vjerojatno neće funkcionirati s 10 ili 50 zaposlenika. U Asyncu su toga svjesni:

Bitan dio svega je odabrati kolaboracijske alate kroz koje vodite cijelu agenciju. Raspisivanje kartica/zadataka, procjene, praćenje utrošenog vremena. Kako bi taj proces bio optimalan za nas i naše klijente, u to smo uložili i konstantno ulažemo puno vremena.

U softverskim projektima (posebice većima) jako se brzo možete pronaći u situaciji u kojoj postoji nedostatak kvalitete, da se promašuju procjene, odnosno da su vam “scopeovi” projekta veći od planiranih. U tom slučaju radite u minusu ili požurujete rokove te se to, naravno, reflektira na cijeli tim.

Način rada u Asyncu su tako postali dvotjedni sprintovi tijekom kojih svaki drugi petak posvećuju planiranju projekata za iduća dva tjedna. Ova prilagodba nije ništa revolucionarno, kažu iz Asynca, ali iz iskustva su primijetili kako vrlo dobro paše za development agencije. Svaki drugi petak posvećen je sinkronizacijama između timova, raspisivanju funkcionalnosti i drugim stvarima bez kojih razvoj ne može teći, a često ih se zanemaruje.

Procesi – da, korporativno – ne

U Asyncu su primijetili da se baš na procese izuzetno važno fokusirati od samog početka, pogotovo kada ste mlad startup i o njima vam se ne da previše misliti. Dodaju mi kako je Async imao tu sreću da na vrijeme razgovara s puno većim tvrtkama i shvati što će se dogoditi ako od samog početka ne rade stvari kako treba.

Ipak, Alen i Luka kažu kako se ne radi ovdje o procesima koje koriste velike korporacije:

Kao digitalna agencija, ljudi od nas očekuju agilnost, brzinu i efikasnost, što je moguće s malim brojem zaposlenika, ali je sasvim nova razina kada prijeđete brojku od 10 ljudi. Bilo je potrebno uložiti jako puno vremena i truda u istraživanje, isprobavanje i provedbu procesa da ne postanemo tromi, ali i da postoje pravila kojih se pridržavamo.

U Asyncu su tijekom koronavirusne krize zaposlili sedam novih kolega, a planiraju još rasti. Async Labs

Osigurati mjesečni priljev novca

Tijekom skaliranja u Asyncu, otkrili su da radom na optimizaciji priljeva novca kroz ugovore koji se ne naplaćuju, odmah imaju mnogo više prostora za razmišljanje o smjeru u kojem žele ići:

Čak i neke projekte koje bismo radili po nekom klasičnom principu plaćanja avansa ili nekoliko rata, radije prebacujemo na mjesečne “retainere” jer nam u određenom razdoblju jamče cashflow. Imamo projekte koje smo završili, ali i dalje se uplaćuju rate od projekta po tom mjesečnom principu. Na ovaj smo način u puno zahvalnijoj poziciji u pogledu financijskih projekcija i planiranja.

Jasno je da klijenti i projekti ne dođu preko noći, a da biste mogli izdavati račune koji će “sjedati” idućih šest mjeseci, morate se nekoliko godina truditi i ulagati sami u sebe. Iz Asynca priznaju kako je prije ove faze rasta znalo biti i “krpanja” mjeseca, ali to je samo još jedan period kroz koji svaka mala firma jednostavno mora proći i preživjeti ga. Danas postoji na tisuće savjeta i načina na koje vi možete optimizirati svoju tvrtku; od HR savjeta i brendiranja poslodavca, pa sve do onboardinga novih zaposlenika i kemije unutar same kompanije. Iz Asynca kažu kako dosta toga jednostavno nije dobar fit za svakoga, te radije pristupaju uspješnijima od sebe licem u lice i tako uče te male tajne uspješnog poduzetništva.

SCRUM metodologije raširene su u razvojnim agencijama, a Async nije ovdje ništa drugačiji. Async Labs

To što ste mali, za neke je velika prednost

Danas je Async jedna od rijetkih agencija koja razvija proizvode i rješenja za industriju nafte i plina, iako se možda isprva ne čine kao takva tvrtka.

Iz Asynca kažu kako je ovo sektor koji se izuzetno brzo digitalizira jer je u posljednje vrijeme pod sve većim pritiskom legislativa, alternativne energije i padajućim cijenama energenata. Ne kažemo da nam je posebno žao što velike naftne kompanije gube novac, ali nam je drago što su prisiljene ulagati u zelena rješenja koja im naposljetku razvijaju agencije poput Async Labsa:

No, ono što mi pružamo je puno agilniji i “moderniji” pristup određenim aplikativnim rješenjima. Tako sada za jednu Nizozemsku firmu, koja se bavi kontrolom mjerno-redukcijskim stanica na velikim plinovodima, prepisujemo cijeli software suite kojeg su oni razvili još 2000-ih godina u puno moderniji tehnološki stack. Ovakve suradnje krenu s pilot projektima, gdje razvijemo/unaprijedimo jedan dio sustava, dokažemo našu tehničku spremnost i znanje, što zatim rezultira daljnjim projektima i suradnjama na “joint-venture” razinama kao, primjerice, sa spomenutom grupacijom.

Daljnjim nastavkom rada ne samo za industriju nafte, Async će nastaviti i s rastom i vjerojatno ubrzo poduplati broj zaposlenika na krilima dobrog planiranja i procesa koje su naučili od najboljih u tom poslu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Ekskluzivno

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Web 3

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...