Na današnjem događanju "IT for Breakfast" predstavnici Grupe Asseco SEE izdvojili su beskontaktno mobilno plaćanje i digitalni potpis kao neka od najnovijih rješenja koja stižu na bankarsko tržište u Hrvatskoj. Koliko brzo će se ti trendovi širiti, ovisi ipak o tome hoće li ih građani prihvatiti.

Grupa Asseco South Eastern Europe danas je organizirala IT-evski doručak na kojem su predstavljeni podaci o rastu prihoda kompanije te trendovi koje trenutno razvijaju za bankarski sektor. Naime, Asseco SEE imao je veoma uspješnu prvu polovicu 2016. godine u kojoj su prihodi od prodaje iznosili 59 milijuna eura, što je 11% više nego u istom razdoblju prošle godine. Najveći uspjeh ostvarila je poslovna jedinica Integracija sustava koja je u usporedbi s istim razdobljem prošle godine povećala prihode za 23%. U integraciji sustava najveći rast su ostvarile Srbija i Rumunjska, a u bankarstvu, gdje su prihodi dosegli nešto više od 15 milijuna eura, tj. rast od 2% – Srbija i Makedonija. S druge strane, u dijelu e-trgovine najveći porast prihoda zabilježen je u Turskoj.
Ako i drugi dio 2016. bude jednako dobar, ova će se godina smatrati najboljom godinom poslovanja, rekao je predsjednik Uprave Dražen Pehar, dodavši kako je Asseco SEE u Hrvatskoj osvojio preko 50% tržišta u paymentu te 80% tržišta za mobilne aplikacije u bankarstvu.
Beskontaktno plaćanje putem smartphonea u Hrvatskoj

Među najnovijim uslugama koje kompanija razvija svakako se ističe dugo iščekivana mogućnost beskontaktnog mobilnog plaćanja. Tehnologija kojom se podaci s čipa prebacuje na cloud ne koristi se samo u bankarstvu, već i u transportu (npr. avionske karte), hotelijerstvu (npr. pametna kartica koja zamjenjuje ključ), itd. Ipak, za banke je razvoj rješenja na cloudu iznimno važan jer im omogućuje zadržavanje kontrole, razvoj usluga na mobilnim uređajima koji se sve više koriste ne samo za komunikaciju već i za razne usluge, a istovremeno i primjenu globalno prihvaćenih standarda. Također, specifičnost ove digitalne tehnologije je što su podaci za svaku transakciju različiti, što povećava sigurnost plaćanja. Pehar ističe:
Da bi nešto bilo uspješno, mora biti jednostavno, rasprostranjeno i sigurno.
Iz Asseca SEE kažu da je naše tržište spremno za širu uporabu beskontaktnog mobilnog plaćanja, no uspjeh ovisi i o tome hoće li građani i koliko brzo prihvatiti nove mogućnosti. Naime, kao i kartično, ova vrsta plaćanja ne dopušta anonimnost zbog koje mnogi još uvijek preferiraju gotovinu, navodi Pehar.
Digitalni potpis na cloudu – ugovorite bankarske usluge bez dolaska u poslovnicu
Istaknulo se kako je Zagrebačka banka postala prvi privatni izdavatelj kvalificiranih certifikata koji se koriste pri izradi naprednog elektroničkog potpisa u Hrvatskoj. U pozadini te usluge su rješenja Asseca SEE koja, između ostalog, uključuju i Remote Digital Signature sustav. Time je napravljen veliki iskorak na financijskom tržištu regije, smatraju u Assecu SEE, jer je do sada samo dio procesa ugovaranja usluga financijskih institucija bilo moguće obaviti online, dok se za potpisivanje ugovora moralo doći u poslovnicu. Zahvaljujući novim mogućnostima, ZABA-ini korisnici mogu ugovarati usluge u cijelosti bez fizičkog kontakta.

Bankarski sektor u Hrvatskoj je napredan u praćenju trendova, no što je s državom?
Pehar ističe da je bankarski sektor u Hrvatskoj prilično napredan kada je riječ o praćenju digitalnih trendova. Na primjer, hrvatske banke su prije talijanskih austrijskih banaka uvele tokene, veoma brzo su razvile sustav pametnih kartica s digitalnim potpisom, a pojedina rješenja postala su uzor u mobilnom bankarstvu u regiji. Međutim, kada su u pitanju državne institucije, digitalne mogućnosti poput mobilnog plaćanja i digitalnog potpisa još se ne koriste dovoljno. Jedan od razloga je nedovoljna educiranost građana, ali i kompleksnost sustava.
Iako su javne institucije povezane kroz sustav e-Građani, svaka od njih ima svoju platformu, a građani ih nemaju potrebu dovoljno često koristiti da bi s lakoćom svaki put usvajali proceduru ili zapamtili lozinke. Također, Pehar smatra da treba riješiti i pitanje izdavanja digitalnog identiteta, iza čega treba stajati MUP.
Država treba stajati iza digitalnog identiteta osobe.
Ukratko, čini se da nas u 2017. očekuje pozitivna iznenađenja po pitanju IT usluga i dolaska globalnih digitalnih trendova u Hrvatsku, barem u bankarskom sektoru.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.