
Jedan je po struci pravnik, drugi programer. Dijele ljubav prema računalnoj sigurnosti i – humoru
Evo priče o tome kako tehnologija povezuje različite ljude, kako se nose s izazovima koje pred njih tehnologija postavlja i što je presudno važno za uspješne projekte.
Računalna sigurnost zahtjevno je i izazovno područje u kojem stalno nedostaje stručnjaka koji će se nositi sa sve raznovrsnijim prijetnjama i sve domišljatijim kibernetičkim kriminalcima. Karijera je to koja traži konstantan razvoj i usavršavanje, dobro oko za ljude i propuste te visoku razinu prilagodljivosti.
Porazgovarali smo o tome s dva stručnjaka zaposlena u IT tvrtki Asseco SEE, koja se bavi razvojem i implementacijom rješenja za različite industrije, u rasponu od financija preko javne uprave do telekomunikacija.
Tako različiti, a na istom poslu
Karlo Levak uskoro će napuniti 32 godine. Završio je Opću gimnaziju u Križevcima i preddiplomski studij računarstva pri Tehničkom fakultetu u Rijeci.
Diplomski, na žalost, nisam upisao zato što sam počeo raditi paralelno sa studijem. Nakon tri godine studiranja nastavio sam raditi.
U Assecu se zaposlio u veljači 2014. godine, na preporuku poznanice, kao junior developer za operativni sustav iOS. Prije toga, znanja i iskustva prikupljao je u dvije manje tvrtke, također radeći na razvoju aplikacija za Appleove mobilne uređaje.
Trenutno je Delivery Unit Manager u odjelu Security and Compliance (S&C), gdje vodi tri tima (mobilni za iOS i Android, Java backend tim i tim sistem inženjera) zadužena za implementaciju i održavanje Assecovih rješenja i produkata kod klijenata.
Uskoro bi trebao preuzeti poziciju Development Unit Managera i voditi razvoj Assecovih produkata unutar Security&Compliance Business odjela.

Luka Mićanović rođen je prije 33 godine u Osijeku. Odrastao je u Petrinji, završio Pravni fakultet u Zagrebu i živio u Njemačkoj. Zbog toga sam sebe u šali naziva čovjekom bez podrijetla. Iako je po akademskom obrazovanju pravnik, puno je vremena proveo motajući se po Fakultetu elektrotehnike i računarstva, gdje je slušao s predavanja s hodnika. Tu se, rekao nam je, rodila ljubav prema IT-ju.
Do Asseca, gdje radi zadnjih šest godina, došao je na ponešto neuobičajen način. Naime, prije toga se – kao odvjetnički vježbenik s položenim pravosudnim ispitom i pravnik u banci – bavio područjem za koje se obrazovao. No, zov informacijskih tehnologija bio je jači, a iskustvo stečeno radom u banci sigurno je korisno i u sadašnjem poslu.
Kao i Karlo, Luka je Delivery Unit Manager. Evo kako on sam opisuje svoj posao:
Moj je posao pobrinuti se da moji timovi na vrijeme isporuče sve što smo nekada davno nekome obećali. Konkretno u našem slučaju to znači planiranje, sastanke s timom, raspodjelu zadataka, definiranje rokova koje ćemo pomicati, ispričavanje klijentima i, u konačnici, proslava uspjeha.
Obrazovanje i napredak su sastavni dio posla
Dakle, na zajedničkom su se poslu našli pravnik i programer. Je li to sve što ih razlikuje? Ili imaju više toga zajedničkog no što bi se dalo zaključiti na prvi pogled?
Radni dan obično počinjem jutarnjom kavom i koordinacijom s team leadovima u S&C-u. Razgovaramo o planovima za dan koji je pred nama, kao i eventualnim izazovima i neriješenim stvarima zaostalim od prethodnog dana.
Potom slijede sastanci, koordinacije s klijentima, interne konzultacije, dogovori i planovi s timovima oko implementacije postojećih i razvoja novih rješenja, ali Karlo dodaje kako uvijek nađe vremena za razgovor s članovima tima kako bi im pomogao, savjetovao ili tek neobavezno provjerio kako im ide.
Za Luku razvoj pojedinog projekta počinje kad prepoznaju potrebu, problem koji mogu riješiti ili prednost koju imaju u odnosu na konkurenciju.
Nakon što to odredimo najprije obavimo procjenu koliko ćemo morati potrošiti kako bismo nešto zaradili. Zatim kreće akcija. Raspisuju se specifikacije, odradi setup okruženja i razvoj, testovi i onda se može planirati produkcija.

Pritom posebnu pozornost obraćaju na računalnu sigurnost jer je ona iznimno važna za banke, njihove glavne klijente. Karlo pojašnjava:
Prilikom razvoja se dosta oslanjamo na iskustvo starijih kolega kako bi mentorirali nove kolege na području sigurnosti u razvoju generalno, a i po pojedinim tehnologijama koje se koriste, npr. nije isto razviti aplikaciju na istom sigurnosnom nivou u kotlinu za Android, Swiftu za iOS i Javi za server side aplikaciju.
Zato proizvodi bivaju redovno sigurnosno testirani, a razvojni programeri kontinuirano su na edukacijama za područje računalne sigurnosti i sigurni razvoj aplikacija kako bi ostali u tijeku s najnovijim tehnologijama, metodama i procesima.
Stjecanje sigurnosnih certifikata neizostavan je dio posla, moglo bi se reći.
Bez alata nema zanata
Karlov tim razvoj serverskih rješenja radi većinom u programskom jeziku Javi, frontend u Angularu, dok za razvoj mobilnih aplikacija koriste Kotlin, Javu i Swift. Java rješenja su većinom bazirana na Javi EE. Sve novo što planiraju raditi bit će razvijeno u Springu.
Uz instalaciju, konfiguraciju i administriranje rješenja, Assecovi sistem inženjeri se također bave s raznim operativnim sustavima, aplikacijskim serverima i bazama podataka. Između ostalog, tu su IBM WAS, WildFly, CentOS, IBM AIX, JBoss, Red Hat, PostgreDB, MS SQL, Windows Server… DevOps tim se, pak, bavi Kubernetesom, Dockerom, Jenkinsom i sličnima, navodi Karlo.
Radimo na stabilnim tehnologijama, ali jednako i istražujemo nove kako bi olakšali sebi razvoj, ali i podigli kvalitetu i sigurnost naših rješenja. Tako aktivno pratimo razvoj kriptografije i sigurnih načina spremanja podataka na svim platformama kako bi mogli implementirati zadnje trendove čim budu testirani i provjereni od strane šire zajednice.
Spektar tehnologija koje koristi Lukin tim vrlo je širok. Luka je izdvojio klasike kao što su F5 Load Balancer, Linux serveri i Postgre baza.
Cilj nam je pratiti trendove u pružanju SaaS usluga i samim time važemo između rješenja koja već znamo koristiti i rješenja koja nam se isplati naučiti.
Ljudi su veći izazov nego tehnologija
Tehnologija i Assecovi interni projekti su lakši dio posla, ističe Karlo:
Najveći izazov je rad s ljudima. Bilo da komuniciram interno s članovima tima ili eksterno s klijentima, uvijek moram razmisliti i prilagoditi komunikaciju drugoj strani i situaciji u kojoj se nalazimo. Za to ne postoje magični štapić ili formula koja rješava ovakve svakodnevne situacije i izazove. Potrebno je strpljenje, puno učenja i dosta grešaka po putu iz kojih se također uči.
Dodaje kako je također važno njegovati dobru suradnju i atmosferu u timu jer veliki projekti i razvoj proizvoda nisu bez toga izvedivi.
U S&C odjelu nastojimo njegovati opuštenu otvorenu atmosferu uz dosta poprilično ‘oštre’ zezancije. Svi živimo za dobru foru koja će nadmašiti prošlu najbolju. U tome smo svi jednaki, od članova tima do uprave, što znači kako ni ja nisam pošteđen. Ponekad malo pretjeramo pa i prijeđemo granicu dobrog ukusa, ali kako se svi poznajemo, znamo kako nema zlih namjera pa dosad nitko nije ni zamjerio, kamoli se naljutio.
Sve je lakše uz humor
Luki je najteže održati ravnotežu između želje za što bržim napretkom, potrebom za štednjom i ostankom u zadanim poslovnim okvirima, a da istovremeno ostane normalan i ne izgori. To vrijedi za njega osobno, ali i za tim u cjelini.
Tu ravnotežu postižemo s maksimalno otvorenom komunikacijom. Vrlo često znam upozoriti članove svog tima: “Molim te mi reci ako sam sada glup, a ne vidim to!”
Iako je uvjeren kako će profesionalni voditelj i tim projekt odraditi profesionalno bez obzira kakva je radna atmosfera, Luka zaključuje kako se oni radije vode drugim načelom:
Stabilnost servisa i vrhunski humor su nam top prioriteti. Nastojimo u svim situacijama biti smireni, svjesni okoline u kojoj radimo, vedri i optimistični. To se – uz plaću i poštivanje privatnog života – pokazalo kao odličan recept za postizanje rezultata.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.