ASEE Studentska akademija: Riječki studenti ne moraju seliti za dobru praksu, studentski, a možda i stalni posao

ASEE Studentska akademija: Riječki studenti ne moraju seliti za dobru praksu, studentski, a možda i stalni posao

Studenti imaju prilike odraditi praksu na nečemu što ih zaista zanima, uz mentora rješavati stvarne tehničke i poslovne probleme te za to biti plaćeni. I sve to u Rijeci, s dolaskom u ured ili full remote - po izboru.

Prelazak s faksa na posao ključan je korak u profesionalnoj karijeri svake osobe. Ne odvije li se glatko, stečena teorijska znanja padaju u vodu i dolazi do razočaranja pa i odustajanja od struke. Da se to ne dogodi riječkim studentima pobrinula se tvrtka ASEE (ranije Asseco SEE).

O nastanku i rezultatima njihove studentske akademije u Rijeci koju su pokrenuli u suradnji s Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci porazgovarali smo s voditeljem ASEE-ovog projekta Markom Duporom (Senior Software Engineer & Team Lead) i Josipom Milotićem (Junior Software Developer), koji je i sam završio ovu studentsku praksu.

Svi dobivaju: studentima znanje i plaća, tvrtci dobar glas i potencijalni zaposlenici

Prije četiri godine, znajući da studenti Tehničkog fakulteta po programu imaju određeni broj sati posvećen praktičnoj nastavi, iz ASEE-a je došla inicijativa da im pruže svoje resurse (tehničke i ljudske) te da tu praksu odrade kod njih. Marko ne krije oduševljenje tom idejom i rezultatima koji su uslijedili:

Kao rođeni Riječanin i nekadašnji student informatike, sa zadovoljstvom sam se priključio ovoj sjajnoj priči kao koordinator i mentor te sam neizmjerno ponosan što smo ovu suradnju, kao i sam projekt ASEE praksi, podigli na noge koja ne samo da uspješno traje već četvrtu godinu zaredom, nego se svake godine dodatno širi i napreduje.

Marko i mentori su jako zadovoljni studentima koji su se pokazali poprilično samostalni i odgovorni. Foto: Carmela Žmirić

Naime, dosad su godišnje imali po 15 studenata na praksi, a od ove godine ih je 30. Ne, ne primaju svakog tko se javi, već na intervjuu provjeravaju koliko se interesi studenta poklapaju s tehnologijama na kojim ASEE radi. Marko objašnjava:

Takva suradnja ima obostrani benefit jer studenti imaju prilike odraditi praksu na nečemu što ih zaista zanima i za to biti plaćeni, a mi dobijemo zadovoljnog studenta, dobar glas i potencijalnog budućeg zaposlenika.

“Na faksu su projekti jednokratni, na praksi se misli i na buduće nadogradnje”

Upravo je dobar glas o ovoj kompaniji te nekoliko predavanja i prezentacija koje su stručnjaci iz ASEE-a održali na Tehničkom fakultetu u Rijeci ponukalo Josipa Milotića da se prijavi. Nažalost, zatekla ga je Covid kriza, pa nije odradio praksu kako je to prije pandemije bilo uobičajeno, 40 sati iz ureda i 80 sati od kuće.

No, prebacivanje na full-remote Josipu nije preteško palo jer su dobivali jasne uvode u zadatak i imali tjedne sastanke, gdje bi prezentirali napredak i dobivali savjete o poboljšanjima i idućim koracima.

Josip Milotić se odmah po završetku prakse u ASEE i zaposlio. Foto: Carmela Žmirić

Josip jako cijeni priliku za upoznavanje s novim tehnologijama i pristupima radu, a što se tiče prelaska iz teorije u praksu kaže da je imao period prilagodbe i otkriva ključnu razliku:

Na faksu su projekti obično jednokratni i primarni je fokus na tome da se zadovolji zadatak, dok se rijetko veća pozornost posvećuje performansama ili održivosti napravljenog. U praksi veliki se fokus stavlja na UX i performanse sustava. Uz to, kod mora biti lako održiv i potrebno je planiranje za sva eventualna proširenja i nadogradnje.

Mogućnost proširivanja i primjene znanja s faksa svim je studentima dragocjena i motivirajuća:

Tako sam na praksi imao priliku bolje se upoznati s radom u Laravelu i Dockeru, što mi je do tada bilo potpuno novo, te iz nule implementirati ticketing sustav, s čime se do tada nisam susreo.

Mentor kao ključna osoba

U studentskoj akademiji nastoje biti fleksibilni i s terminima prakse uvažavajući ostale redovne fakultetske obaveze studenata (predavanja i ispite), a trenutan način rada su full-remote prakse s mogućnošću dolaska u ured po želji svakog studenta.

Kao posebno važan faktor zašto je bio zadovoljan ASEE-ovom praksom Josip izdvaja rad uz mentora:

Vrlo je korisno imati nekoga s iskustvom tko ti može dati konkretne savjete te objasniti kako i zašto stvari funkcioniraju, pogotovo kada prvi put radiš s nekim tehnologijama.

Kako pojašnjava Marko, mentori imaju veliku ulogu u okviru ove prakse jer se, osim praćenja studentova rada od početka do kraja, moraju i potpuno prilagoditi pojedinom studentu:

Mentor je zadužen da osmisli projekt/zadatak koji je prilagođen predznanju studenta – što je iznimno bitno s obzirom na to da studenti koji nam dolaze na praksu najčešće budu studenti druge ili četvrte godine – pruži mu adekvatnu dokumentaciju koju može pratiti uz zadatak te bude tu za sva pitanja i prati napredak.

Foto: Carmela Žmirić

Nakon prakse posao i nova, stručna i poslovna znanja

Marko dodaje da su i mentori jako zadovoljni studentima, kažu da su se studenti pokazali poprilično samostalni i odgovorni. Očekivano, povratne informacije mentora ASEE-u služe kao izvor potencijalnih zaposlenika jednom kad se za tim pojavi potreba.

No Josip nije morao čekati jer su mu već nakon prakse ponudili studentski posao, na kojem je stekao neka nova i drugačija poslovna znanja:

Imao sam priliku steći naprednija tehnička znanja, ali i iskustvo rada u velikoj tvrtki te pobliže upoznati ono na čemu radimo u ASEE-u i iskusiti kako je raditi na konkretnom proizvodu.

Nakon što je diplomirao, Josipu je ASEE ponudio stalni posao i on ga je prihvatio. Već pet mjeseci radi u njihovu riječkom uredu i zadovoljan je:

Nakon zaposlenja sam imao priliku primijeniti znanja stečena na praksi jer u radu koristim iste tehnologije koje sam tamo naučio. Posao je izazovan i stalno se susrećem s novim konceptima i problemima, ali upravo zbog toga i ostaje zanimljiv.

Dobar posao u Rijeci!

Josip priznaje da mu je velika stvar što može raditi za ovakvu kompaniju bez potrebe za preseljenjem iz Rijeke te kaže kako mnogi njegovi vršnjaci slično razmišljaju. Marko, pak, ide i korak dalje:

Širenje ove riječke priče vidim i kao priliku za mlade iz ostalih dijelova zemlje da percipiraju Rijeku kao potencijalno mjesto rada i života.

U konačnici jasno je da ASEE profitira potencijalnim zapošljavanjem najboljih polaznika studentske akademije, ali ujedno doprinosi zajednici edukacijom mladih ljudi, koji dobivaju dobar start za profesionalnu karijeru gdje god se kasnije zaposlili.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Novost

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.