Jednako kao na Svjetskom prvenstvu, Hrvatska je i u online impresijama daleko od gubitnika. U analizi online spominjanja i digitalnih impresija pomogao nam je domaći digitalni alat Mediatoolkit.
Prije svjetskog nogometnog prvenstva u Katru Hrvatska bi se u bespućima digitalnih medija i društvenih mreža u prosjeku spominjala 25.000 puta dnevno. Otpočetka prvenstva, a posebno sa svakom pobjedom, količina spominjanja drastično raste.

Utakmice se i dalje najviše komentiraju na Twitteru
Baš kao što su utakmicu dobili s 3:0, Argentina se otprilike tri puta više spominje u digitalnim medijima (4,1 milijuna u odnosu na naših 1,5) i “zaslužila” je otprilike tri puta više impresija, 84 milijarde u odnosu na naših 35,5.


Iz podataka Mediatoolkita vidi se da se o Argentini online priča i pozitivno i negativno, ali nitko nije neutralan. Hrvatska spominjanja su druga priča (unatoč gubitku) – polovica njih je pozitivna, 20% njih negativnih, a 30% neutralnih.

Iz izvještaja zaključujemo još jednu stvar – bez obzira na sav negativan imidž, poslovna previranja i navodni masovni egzodus aktivnih korisnika, Twitter je još uvijek doista digitalni glavni trg na kojemu se ljudi okupljaju da bi zajednički pratili i u realnom vremenu komentirali aktualni događaj. Hrvatsku i Argentinu, kao i Messija i Modrića najviše se spominjalo baš tamo.

🇦🇷🇦🇷 Congrats Argentina!! 🇦🇷🇦🇷
https://t.co/Ki1Mc4wQub— Elon Musk (@elonmusk) December 13, 2022
O Messiju se priča više, o Modriću bolje
Inače, argentinskog kapetana se online spominjalo čak 10 puta više nego našeg Modrića. I o njima se najviše raspravljalo na Twitteru. Messi je, doduše, čak 10 puta više spominjan od Modrića, a i dobio je impresivnih 15 puta više impresija.

Bez obzira bili zadovoljni ili razočarani nogometnim rezultatom, 35,5 milijardi impresija i 1,5 milijun online spominjanja nije loše za promociju Hrvatske. Svijet sad već sigurno zna za Hrvatsku pa, za razliku od prvenstva u Rusiji, među najtraženijim pojmovima više nije “Gdje je Hrvatska”, nego ima li Gvardiol curu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.