
AI već pomaže hrvatskim liječnicima da dijagnosticiraju ili diktiraju nalaze, što dalje?
U ovoj epizodi podcasta razgovarali smo s Anjom Barešić s Instituta Ruđer Bošković, voditeljicom projekta AI4Health Cro koji okuplja tehnološke kompanije, javne i privatne zdravstvene ustanove, akademske institucije s inovatorima i startupima kako bi njihove inovacije brže i lakše dospjele do hrvatskih liječnika i pacijenata.
Umjetna inteligencija već pomaže hrvatskim liječnicima da manje vremena troše na administrativne zadatke poput prikupljana informacija ili tipkanja nalaza kako bi imali više vremena za pacijente, a nacionalnim program prevencije raka pluća bez AI ne bi bio izvediv, otkrila je u podcastu Anja.
Tehnologija pretvaranja govora u tekst specijalizirana za hrvatski jezik i medicinsku terminologiju omogućava liječnicima da diktiraju nalaze, umjesto da ih tipkaju s dva prsta, a ušteđeno vrijeme posvete pacijentu. Digitalna asistentica Megi pacijentima koji boluju od povišenog tlaka pomaže prikupljati podatke kako liječnik ne bi morao trošiti vrijeme na to.
Digitalni uređaji opremljeni tehnologijom koja detektira anomalije u nalazima omogućuju da se određeni dijagnostički postupci rade u Domovima zdravlja pa pacijenti ne moraju čekati na preglede u bolnicama.
Anja nam je ispričala i kako projekt AI4Health Cro pomaže da takvih primjera primjene tehnologije u zdravstvu bude još više, ponajviše olakšavajući inovatorima da svoje ideje ili proizvode u ranoj fazi razvoja mogu validirati i testirati u sustavu.
Dotakle smo se još i ovih tema:
- Uzlet healthtecha u Hrvatskoj
- Može li algoritam zamijeniti liječnika
- Digitalizacija hrvatskog zdravstva
- Regulativa i sigurnost pri dijeljenju i korištenju osjetljivih zdravstvenih podataka
- Digitalno zdravstvo nije budućnost, već sadašnjost
YouTube verziju podcasta poslušajte klikom na fotografiju!
Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode u ovoj sezoni!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.