O tome kako tehnologiju koristimo trebamo se svakodnevno preispitivati, prvo sami sebe - da bismo mogli i djecu. Evo kako početi...
Kraj je školske godine, opet ćemo preko ljeta staviti neke stvari pod tepih. No, događanja u Beogradu imali su posljedice koje ćemo teško zaboraviti.
Otvorio je taj tragičan slučaj niz pitanja koja se tiču djece i mladih, njihovih roditelja, učitelja, okolnosti koje utječu na razvoj djece, fizičkog i virtualnog okruženja u kojem se kreću, njihovog ponašanja kako uživo tako i online.
Kako pomoći djeci i roditeljima da bolje navigiraju svijetom koji je prožet tehnologijom?
Sa željom da pronađemo konstruktivan odgovor na to pitanje, u novoj epizodi Netokracija podcasta razgovaram s Anom Veočić, socijalnom radnicom koja je trenutno posebno angažirana u sklopu Centra za sigurniji internet, zasebnog programa matičnog Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.
Svi smo odgovorni
Prisjetite se koliko vas je stvari u medijima i na društvenim mrežama u prethodnom tjednu iznenadilo, zaprepastilo, naljutilo ili rastužilo. Zamislite tek kako je najmlađima kad naiđu na iste te informacije, mišljenja, komentare i slike… A dođe to sve do njih, prije ili kasnije, u ovom ili onom obliku. No oni još nemaju mehanizme da razume i procesiraju sve što pročitaju i vide online.
Ako se kao roditelj pitate kako ih kontrolirati, a da ih pritom ne ograničite i ne izolirate, kako ih upozoriti i uputiti, a da ih ne preplašite, kako im objasniti, a da im ne dosadite – odvojite malo vremena za ovu epizodu.
S Anom sam razgovarala i o:
- Centru za sigurniji internet i njihovim aktivnostima.
- Kako pomoći djeci da “probave” što im internet servira?
- Što kad se roditelji vrate u školske klupe…i ne slušaju!
- Kako pričati s djecom o bontonu na društvenim mrežama kad ga sami kršimo?
- Nije potreban potpuni nadzor – i najmanja uključenost čini razliku.
- Na koje online opasnosti za djecu trebamo paziti…
- Djeca nam o svijetu uče od influencera, i što sad?
Ovom epizodom otkazujemo i trenutnu sezonu Netokracijinog podcasta, ali pratite propuštene epizpde i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu. Imate ideju za iduću sezonu? Javite nam u komentarima ili na info@netokracija.com!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.