O čemu se pričalo na 6. susretu udruge Alice in Blockchains u Infobipu?

O čemu se pričalo na 6. susretu udruge Alice in Blockchains u Infobipu?

Udruga Alice in Blockchain nastavlja sa širenjem znanja o financijskoj pismenosti, webu 3.0 i blockchain tehnologiji, a njen šesti meetup održao se u prostorima Infobipa.

Blockchain tehnologija donijela je obećanje decentralizacije, dostupnosti i inkluzivnosti, ali ipak brojka o zastupljenosti žena u toj industriji je poražavajuća. To je jedan od razloga zašto je prije godinu dana osnovana udruga Alice in Blockchains koja želi svakoj ženi osigurati edukaciju i pristup informacijama o najnovijim svjetskim financijskim tehnologijama poput blockchaina i kriptovaluta.

Jedan od načina kako postižu svoj cilj su edukacije i networking, a upravo je Infobip ugostio 6. Alice in Blockchains meetup s temom conversational Experience and Web3. Na njemu su govorile Barbara Gjurašin, Head of New Business, Africa, Infobip; Ana BuricaDirector of Business Growth and Strategy u Infobipu i Belma Gutlić, VP of Engineering u ChainSafe Systems i jedna od osnivačica udruge Alice in Blockchains.

Barbara Gjurašin, Head of New Business, Africa, u Infobipu, pričala je o financijskoj pismenosti žena kroz povijest. Marin Pavelić

“…žene danas imaju puno više prilika za uspjeh, ali žena koja uspješno posluje je – vještica”

Nakon što je prisutne pozdravila Magda Milas, predsjednica Udruge i Fintech Expert u A1, Barbara Gjurašin je kroz svoje predavanje, Women and financial literacy throughout history, objasnila kako počeci financijske pismenosti kreću s jednostavnim vođenjem prihoda i rashoda jer tako stvaramo financijsku svjesnost.

Ipak, 1700-tih godina ženama nije bilo dopušteno uopće baviti se novcem na bilo koji način, objašnjava Barbara. Sve što je udajom donosila u brak, pripalo je muškarcu. Nakon 100 godina počele su raditi prve trgovinske razmjene, a tek 1960-ih mogle su otvoriti prve bankovne račune:

Zato je važno raditi na osvještavanju financijske pismenosti i pokazati kako žene danas imaju puno više prilike za uspjeh, ali naravno žena koja uspješno posluje je – “vještica”.

Ana Burica demistificirala je prisutnima čime se to zapravo bavi Infobip Marin Pavelić

Kao inspiraciju u financijskoj pismenosti uzima upravo jednu ženu koju su zvali The Witch of Wall Street, a to je Hetty Green. Veliko nasljedstvo uložila je u nekretnine, dionice, obveznice i tako je postala najbogatija žena na svijetu tijekom svog života. Barbara tajnu njenog uspjeha vidi u njezinom stilu ulaganja, a to je dugoročno, a to isto vrijedi i za kriptovalute:

Svi misle kako je kripto laka zarada i kako se brzo može doći do novca. Svi koji žele postići zaradu u nekom investiranju trebali bi poslušati vješticu. Dugoročni pristup je najbolji pristup.

Kada razmišljamo o financijskoj pismenosti, jedna od sigurnih prednosti je što žene približava ravnopravnosti jer će moći donositi bolje financijske odluke, zaključuje Barbara.

Od jedinstvenih kampanja preko WhatsAppa do razvoja weba 3.0

Nakon Barbare, slijedila je Ana Burica s predavanjem Conversational experience u kojem je demistificirala čime se Infobip bavi te predstavila kako pomaže u stvaranju jedinstvenih komunikacijskih rješenja diljem svijeta. Ana se tako dotaknula kako je izgledala implementacija naručivanja Ubera preko WhatsAppa u Indiji i Diorove kampanje koja je stizala ljubiteljima tog brenda u WhatsApp razgovore.

Belma Gutlić, VP of Engineering u ChainSafe Systems i jedan od osnivačica Alice in Blockchains udruge. Marin Pavelić

Za kraj, Belma Gutlić svoje predavanje Evolution of web3 počinje s kratkim pregledom povijesti interneta iz koje izvlači jednu važnu činjenicu. Danas je internet poprilično centraliziran jer ga kontroliraju tri velike tvrtke. Idući korak u tome je decentralizirana mreža, iduća inačica interneta, a to je web 3.0 koji će riješiti probleme centraliziranosti:

Jedan od glavnih problema kojeg ima web 2.0 je zaštita osobnih podataka koji se nalaze na serverima IT tvrtki čije usluge koristimo. U webu 3.0 takvi podaci nalazit će se na osobnim serverima.

Za kraj, Belma je pozvala sve koje zanima više o temi Web3 da dođu na prvu konferenciju koju organizira udruga Alice in Blockchains, Web3 Tales, koja će se održati 1. i 2. lipnja u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...