Udruga Alice in Blockchain nastavlja sa širenjem znanja o financijskoj pismenosti, webu 3.0 i blockchain tehnologiji, a njen šesti meetup održao se u prostorima Infobipa.
Blockchain tehnologija donijela je obećanje decentralizacije, dostupnosti i inkluzivnosti, ali ipak brojka o zastupljenosti žena u toj industriji je poražavajuća. To je jedan od razloga zašto je prije godinu dana osnovana udruga Alice in Blockchains koja želi svakoj ženi osigurati edukaciju i pristup informacijama o najnovijim svjetskim financijskim tehnologijama poput blockchaina i kriptovaluta.
Jedan od načina kako postižu svoj cilj su edukacije i networking, a upravo je Infobip ugostio 6. Alice in Blockchains meetup s temom conversational Experience and Web3. Na njemu su govorile Barbara Gjurašin, Head of New Business, Africa, Infobip; Ana Burica, Director of Business Growth and Strategy u Infobipu i Belma Gutlić, VP of Engineering u ChainSafe Systems i jedna od osnivačica udruge Alice in Blockchains.

“…žene danas imaju puno više prilika za uspjeh, ali žena koja uspješno posluje je – vještica”
Nakon što je prisutne pozdravila Magda Milas, predsjednica Udruge i Fintech Expert u A1, Barbara Gjurašin je kroz svoje predavanje, Women and financial literacy throughout history, objasnila kako počeci financijske pismenosti kreću s jednostavnim vođenjem prihoda i rashoda jer tako stvaramo financijsku svjesnost.
Ipak, 1700-tih godina ženama nije bilo dopušteno uopće baviti se novcem na bilo koji način, objašnjava Barbara. Sve što je udajom donosila u brak, pripalo je muškarcu. Nakon 100 godina počele su raditi prve trgovinske razmjene, a tek 1960-ih mogle su otvoriti prve bankovne račune:
Zato je važno raditi na osvještavanju financijske pismenosti i pokazati kako žene danas imaju puno više prilike za uspjeh, ali naravno žena koja uspješno posluje je – “vještica”.

Kao inspiraciju u financijskoj pismenosti uzima upravo jednu ženu koju su zvali The Witch of Wall Street, a to je Hetty Green. Veliko nasljedstvo uložila je u nekretnine, dionice, obveznice i tako je postala najbogatija žena na svijetu tijekom svog života. Barbara tajnu njenog uspjeha vidi u njezinom stilu ulaganja, a to je dugoročno, a to isto vrijedi i za kriptovalute:
Svi misle kako je kripto laka zarada i kako se brzo može doći do novca. Svi koji žele postići zaradu u nekom investiranju trebali bi poslušati vješticu. Dugoročni pristup je najbolji pristup.
Kada razmišljamo o financijskoj pismenosti, jedna od sigurnih prednosti je što žene približava ravnopravnosti jer će moći donositi bolje financijske odluke, zaključuje Barbara.
Od jedinstvenih kampanja preko WhatsAppa do razvoja weba 3.0
Nakon Barbare, slijedila je Ana Burica s predavanjem Conversational experience u kojem je demistificirala čime se Infobip bavi te predstavila kako pomaže u stvaranju jedinstvenih komunikacijskih rješenja diljem svijeta. Ana se tako dotaknula kako je izgledala implementacija naručivanja Ubera preko WhatsAppa u Indiji i Diorove kampanje koja je stizala ljubiteljima tog brenda u WhatsApp razgovore.

Za kraj, Belma Gutlić svoje predavanje Evolution of web3 počinje s kratkim pregledom povijesti interneta iz koje izvlači jednu važnu činjenicu. Danas je internet poprilično centraliziran jer ga kontroliraju tri velike tvrtke. Idući korak u tome je decentralizirana mreža, iduća inačica interneta, a to je web 3.0 koji će riješiti probleme centraliziranosti:
Jedan od glavnih problema kojeg ima web 2.0 je zaštita osobnih podataka koji se nalaze na serverima IT tvrtki čije usluge koristimo. U webu 3.0 takvi podaci nalazit će se na osobnim serverima.
Za kraj, Belma je pozvala sve koje zanima više o temi Web3 da dođu na prvu konferenciju koju organizira udruga Alice in Blockchains, Web3 Tales, koja će se održati 1. i 2. lipnja u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.