10 stvari koje je akcelerator HackFwd naučio prije no što je zatvorio vrata

10 stvari koje je akcelerator HackFwd naučio prije no što je zatvorio vrata

HackFwd, njemački akcelerator kojega je 2010. godine osnovao Lars Hinrichs, počeo je svoj rad s pozdravom. A nedavno je završio s kthxbai. Da, fond je prestao primati nove startupe, i to tri godine, tri mjeseca i tri dana nakon što je počeo podupirati "najstrastvenije europske geekove". U svom posljednjem tekstu na službenom blogu Hinrichs je naveo deset stvari koje su naučili tijekom tog razdoblja – pet stvari koje su dobro napravili i pet koje nisu.

Fond HackFwd zatvara svoja vrata nakon tri godine, tri mjeseca i tri dana.
Fond HackFwd zatvara svoja vrata nakon tri godine, tri mjeseca i tri dana.

HackFwd, njemački akcelerator kojega je 2010. godine osnovao Lars Hinrichs, počeo je svoj rad s pozdravom. A nedavno je završio s kthxbai. Da, fond je prestao primati nove startupe, i to tri godine, tri mjeseca i tri dana nakon što je počeo podupirati “najstrastvenije europske geekove”. U svom posljednjem tekstu na službenom blogu Hinrichs je naveo deset stvari koje su naučili tijekom tog razdoblja – pet stvari koje su dobro napravili i pet koje nisu.

Hinrichs je istaknuo kako, u vrijeme pokretanja njegovog fonda, akceleratori gotovo da i nisu postojali. U Europi je Seedcamp ulazio u drugu godinu djelovanja. U Aziji se pokretao Innovation Works, a u Americi je Y-Combinator tek počeo pokazivati rezultate.

Danas je situacija potpuno drugačija. Postoje ih tisuće, toliko da se često pitam ima li više akceleratora i anđeoskih ulagača, nego poduzetnika. Imamo i značajne startup pokrete u svakoj državi. Od Šangaja do Bukurešta, od Moskve do Cape Towna, od Aljaske do Čilea, od Argentine do Miamija, od Rige do Pariza. Izgledi su se promijenili.

Hinrichs se dotaknuo i teme digitalnih inovacija, koje mijenjaju tijek rada, suradnju i poslovne prakse diljem svijeta. Postoji sve više startupa koji podupiru startupe, kao što je Angelist.co. Čak su i stranice posvećene crowdfundingu, poput Kickstartera, pomogle financiranju novih poduzetničkih pothvata te su mnogima osigurale put prema poduzetništvu. Stvari su drugačije i za ulagače.

No, unatoč činjenici da su ovo vrlo uzbudljiva i dinamična vremena za poduzetništvo, rad akceleratora HackFWD se zaustavlja. Kako kažu u Silicijskoj dolini, ili pobijedite ili nešto naučite, a Hinrichs ističe da su oni naučili iduće:

Što je HackFWD dobro napravio

  1. Geekovi mogu biti direktori. Hinrichs smatra da je jednostavnije naučiti programera poslovanju, nego poslovnu osobu kodiranju.
  2. Europski geekovi jednako su talentirani kao američki. Ne samo da donose jednaku količinu strasti i genijalnosti, nego je tu i doza odlučnosti koju samo status “gubitnika” može potpirivati.
  3. Mentorstvo vrijedi više nego novac. Velikodušni financijski paket je nešto što se cijeni, ali pristup znanju iz svake discipline kojom se startup mora baviti iznimno je važno. HackFwd je tako stavljao naglasak na znanje i iskustvo iz područja razvoja proizvoda, strategije, marketinga, ljudskih resursa i financiranja, ali i na šire teme, kao što je brendiranje ili odnosi s javnošću.
  4. Potreba za inspiraciju uživo. Svakog je kvartala HackFwd organizirao konferencije na Mallorci, a kasnije u Berlinu. Željelo se da startupi dožive izvanredne govore, da dobiju kvalitetne povratne informacije o svom napretku, ali i da uče jedni o drugih te dobiju emocionalnu potporu svojih kolega, koji dijele slična iskustva. Iako je bilo lakše i jeftinije sve to raditi online, Hinrichs smatra da su te konferencije doprinijele međuljudskim odnosima te osnažile timove u redovitim intervalima.
  5. Važnost intelektualne darežljivosti. Kako je akcelerator podržavao inovativnost, smatrali su da je važno da se bilo koji potencijalni osnivač može koristiti njihovim sadržajem, bez obzira na to je li njihov startup ušao u HackFwd. Tako je sadržaj koji je kreirao akcelerator postao uzor mnogima drugima, njegovi su se alati počeli naveliko koristiti, mnogi su hvalili njihove ugovore napisane na jednostavnom engleskom jeziku…

Što HackFwd nije dobro napravio

  1. Nisu dovoljno rano povlačili rezove. Zbog velike količine energije koja je utrošena na svaki startup, bilo je vrlo teško odustati od njih na vrijeme, kada stvari nisu funkcionirale.
  2. Bilo je teško istodobno njegovati i skalirati. Hinrichs kaže kako nisu uspjeli pronaći formulu za skaliranje koja bi u potpunosti podržavala svaki projekt. Odbijao je slijediti pravilo “rasprši i moli se da sve dobro prođe” (spray and pray), pristup u koji se, kako kaže, uzdaju mnogi superanđeli i visokorizični ulagači. Zbog toga se nije uspio pronaći poslovni model koji bi istovremeno odgovarao svakom startupu, ali i samom akceleratoru.
  3. Podcijenili su birokraciju. Kao što mnogi znaju, birokracija je u mnogim europskim zemljama izuzetno komplicirana. Iako je tim iz akceleratora HackFwd imao poprilično veliko internacionalno iskustvo, nisu bili pripremljeni na činjenicu da birokracija može biti iznimno velik teret za male tvrtke. Svaka europska zemlja ima svoj set pravila i propisa za osnivanje tvrtke, koji je često nepotrebno kompleksan. Dok su pomagali svakom startupu da sve napravi po propisima, bili su frustrirani nepotrebnim komplikacijama na svakom tržištu. Hinrichs trenutno pritišće vlade da kreiraju jednostavan, europski standard za osnivanje malih tvrtki. Smatra da ne bi trebalo biti potrebe za javnim bilježnicima, pristup dionicama trebao bi biti omogućen od početka, registracija bi se mogla obaviti elektronskim putem, ugovori bi trebali biti standardizirani, a poslovni jezik bi trebao biti engleski. Naime, on je dio Leaderscluba koji je osnovan u suradnji s Neelie Kroes, a više o njihovom manifestu možete pronaći u tekstu objavljenom na Netokraciji.
  4. Očekivalo se kraće izlazno vrijeme. Tijekom prvih nekoliko godina došlo se do spoznaje da će izlazno vrijeme startupa biti između pet i sedam godina, što je daleko duže no što su planirali i nadali se. To se vrijeme u potpunosti razlikuje od američkog, koje traje manje od godine dana, najčešće zbog akvizicije talentiranih osoba.
  5. Teško je istodobno ići u dubinu i u širinu. HackFwd je primio startupe najrazličitijeg tipa, koji su pokazivali velik potencijal. No, Hinrichs kaže kako im je bilo teško konstantno mijenjati fokus s jednog izazova na drugi, bez osjećaja da je netko uvijek zakinut.

Ovakav način ulaganja se moglo usporediti s tuširanjem, a da se ne smočite u potpunosti. Moram priznati da su mi nedostajali dani kada sam se mogao u potpunosti posvetiti samo jednom izazovu, do samoga kraja.

Hinrichs kaže kako će i dalje biti ulagač, ali će se baviti i nekretninama, odnosno, pokušati uvesti inovativnosti na tom području.

Vidio sam veliku priliku koja bi cijeli proces učinila boljim i jednostavnijim i nisam mogao odoljeti da ju ne iskoristim. Hoće li uspjeti? Ne znam. I, iskreno, nije mi to ni bitno. Volim pokušavati.

Originalni tekst se može pronaći na stranici akceleratora.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.