SAD još uvijek potresaju događaji iz Virginije, gdje se, u Charlotesvilleu, tijekom vikenda održao prosvjed bijelih nacionalista, kao i protuprosvjed, kada je poginulo troje ljudi te ozlijeđeno 19. Da se protiv rasizma treba i može boriti na tehnološkoj razini, pokazuju zadnje vijesti koje stižu od Airbnba, Twilija i GoDaddyja, dok je Twitter, kao i uvijek u ovakvim situacijama, bio glavni izvor vijesti. Je li došlo vrijeme da tehnologija ili davatelji tehnoloških usluga prestanu biti neutralni i zauzmu stav?
Tehnologijom protiv rasizma, govora mržnje, nasilja? Dok većina tehnoloških tvrtki nije otvoreno reagirala na događanja u Virginiji, gdje je ovog vikenda organizirano okupljanje pod nazivom “Ujedinimo desnicu”, kako bi se prosvjedovalo protiv uklanjanja kipa Roberta E. Leeja, a ujedno su organizirani i protuprosvjedi, nekolicina njih ipak jest, i to vrlo odrješito. Prvi je to učinio Airbnb, još uoči samog okupljanja, a najnovija vijest stiže od davatelja domena, GoDaddyja, koji planira suspendirati domenu Daily Stormer, američku neonacističku stranicu koja se smatra dijelom alt-right pokreta.
GoDaddy: Na našim domenama nema mjesta za poticanje na nasilje
Naime, nakon što je na stranici objavljen poprilično degutantan članak o Heather Heyer, 32-godišnjakinji koja je poginula nakon što se automobil zaletio među protuprosvjednike, registar domena GoDaddy dao je vlasnicima stranice 24 sata da nađu drugog davatelja usluga jer su prekršili njihove uvjete korištenja. Naime, članku je ismijavan izgled preminule aktivistice, činjenica da nema djecu te mnogi drugi detalji iz njenog života, a GoDaddy je putem Twittera poslao upozorenje:
We informed The Daily Stormer that they have 24 hours to move the domain to another provider, as they have violated our terms of service.
— GoDaddy (@GoDaddy) August 14, 2017
Glasnogovornik registra izjavio je za TechCrunch:
Obavijestili smo Daily Stormer da imaju 24 sata za pronalazak novog davatelja usluga jer su prekršili naše uvjete korištenja. Ako ništa ne poduzmu po tom pitanju u iduća 24 sata, otkazat ćemo im uslugu. Kako njihov posljednji članak dolazi u jeku nasilnih događaja, vjerujemo da bi mogao potaknuti dodatno nasilje, što krši uvjete korištenja naše usluge.
To je bilo prije nekoliko sati, tako da je stranica još uvijek dostupna, ali od tada se na njoj pojavio i članak da ju je preuzeo Anonymous, iako se čini da iza svega stoji netko drugi, moguće i sam Daily Stormer.
This is likely to be the derps from dailystormer engaging in a silly troll to woo their clueless base. If we're proven wrong, so be it. https://t.co/dkiXGCDEwY
— Anonymous (@YourAnonNews) August 14, 2017
Twitter šuti, ali ne i tviteraši
Iako sam Twitter kao tvrtka nije osudio posljednja događanja niti poduzeo neki poseban čin protiv širenja govora mržnje na svojoj platformi, ne može se poreći njegov utjecaj na događanja. Kao i uvijek u izvanrednim situacijama, upravo je on bio izvor relevantnih i aktualnih vijesti s lica mjesta te nudio dobru sliku onoga što se tamo događa, a mnogi politički čelnici, uključujući i predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, odabrali su upravo ovu društvenu mrežu ne bi li dali svoje mišljenje o događanjima (a upravo je vrlo neutralan Trumpov tvit dodatno razljutio javnost).
Ubrzo se ovom društvenom mrežom proširio i aktivizam – tako je nekoliko osoba okupljenih pod profilom @YesYoureRacist odlučio identificirati identitete osoba koje su se okupile na desničarskim prosvjedima, među njima i Petera Cvjetanovića, mladića hrvatskog porijekla, čije je ljutito lice obasjano bakljama u kratkom roku postalo jedan od simbola ludila neonacističkog okupljanja u Virginiji.
This angry young man is Peter Cvjetanovic, a student at @unevadareno pic.twitter.com/7rLGJkcT3o
— Yes, You're Racist (@YesYoureRacist) August 12, 2017
Twilio: Putem naše platforme nećete širiti govor mržnje
Od ostalih tehnoloških tvrtki treba istaknuti i Twilio, komunikacijsku platformu koja nudi API za SMS, chat i glasovne usluge koje se mogu integrirati u postojeće aplikacije. Naime, CEO Twilija Jeff Lawson naglasio je da će dodati izričitu zabranu govora mržnje u uvjete korištenja svojih usluga, što bi moglo itekako utjecati na klijente ove tvrtke kao što su Netflix, Twitch, Uber i mnogi drugi.
This week we're adding an explicit prohibition of hate speech in Twilio's Acceptable Use Policy. Hope other tech co's do the same.
— Jeff Lawson (@jeffiel) August 13, 2017
Airbnb: A putem naše – nećete rezervirati smještaj
No, upravo je jedan od Twilijevih klijenata, Airbnb, možda napravio i najkonkretniju radnju, spomenutu ranije u tekstu – i prije prosvjeda onemogućio je nekima od korisnika rezervaciju smještaja u Charlottesvilleu zbog kršenja uvjeta korištenja. Naime, nakon što je tvrtka doznala za planove neonacista koji su se, gle čuda, organizirali putem Daily Storma, onemogućila je određenim korisnicima korištenje usluge.
Kako piše Slate, takve odluke nisu lake za tvrtke poput Airbnba – no svakako su primjer kako tehnološke platforme mogu donijeti sud o tome što je prihvatljivo ponašanje, a što nije, umjesto da se samo odmiču od kontroverzi.
S obzirom na događanja i u Hrvatskoj, ne možemo se ne zapitati hoće li Airbnb, Booking, Uber, BlaBlaCar, a možda čak i neke regionalne ili lokalne tehnološke tvrtke, zauzeti čvršći stav oko okupljanja kakvih ekstremnih skupina ili zadržati mišljenje da je tehnologija neutralna te da je samo riječ o alatu – bilo da se putem njihovih usluga provodi komunikacija i širenje ekstremnih ideja te govora mržnje, organizira prijevoz ili – rezervira smještaj.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ante
16. 08. 2017. u 1:18 am
Mia, zar nije posao policije da spriječi eskalaciju nasilja? Ili je potrebno cenzurirati internet da bi se suzbilo par prosvjeda? Moram te podsjetiti da svatko ima pravo prosvjedovati, to još uvijek nije ljevičarska privilegija.
Otkud godaddyu pravo da samo tako poništi nečiju domenu? Pa nije im to djedovina. Prekršili uvjete korištenja, hah.. kakvo sve smeće ti lihvari drže na svom registru ovo je još mlaka vodica. Iskreno se nadam da će ih vlasnik domene sudski goniti, danas svaka budala misli da ima pravo ugroziti tuđe privatno vlasništvo.
Vrijeđa i mene kad se katolike naziva katolibanima, klerofašistima, nacistima.. Mislim da je svima poznato koji portali prednjače u tome, što se njima ne suspendira domena? To kao nije vrijeđanje nečijih osjećaja, poticanje na mržnju i nasilje? Pa opet ne plačem da je svijet nepravedan i da njih treba ušutkati. Neka pišu i rade što hoće, svima će biti suđeno po djelima njihovim.
O pozivanju tehnoloških kompanija da zauzmu stav i prestanu biti neutralni neću trošiti riječi. Pa dajte molim vas pogledajte samo predizbornu kampanju u SAD-u. Trump vs Hillary. Vodeće IT kompanije su tu itekako zauzele stranu, i izvukle deblji kraj. Tko god se bavi digitalnim marketingom, poglavito SEO-om, zna o čemu pričam.
Stvarno, ali stvarno jadan članak. Nažalost nije prvi tog tipa na ovom portalu. Vrijeme je da još jedan portal dodam na block listu.
P.S. mudrijaši koji u niskom startu čekaju da me optuže da sam neonacist, ili koja već etiketa je danas na repertoaru.. poručujem da štede tipkovnicu jer u tom grmu ne leži zec. Nasilje osuđujem, kao i svatko normalan.
Mia Biberović
16. 08. 2017. u 9:31 am
Jedno je prosvjedovanje, drugo je zabijanje automobila u prosvjednike te mogućnost novog nasilja. Mislim da to ne treba posebno naglašavati. Ili?
Također, SAD i Europa, konkretno Hrvatska, ipak se donekle razlikuju oko toga o čemu se smije prosvjedovati, a o čemu ne te što spada pod nekakve slobode govora, a što je zakonom zabranjeno. Primjerice, veličanje fašističkih, nacističkih i drugih totalitarnih država i ideologija ili promicanje rasizma i ksenofobije kod nas su zabranjeni kaznenim zakonom, dok će se u SAD-u prosvjednici koji ih ističu pozivati na slobodu govora zaštićenu prvim amandmanom. Sorry ako se ne slažeš, ali tu sam oduvijek bila jasnog stava i više sam puta pisala o tome – ne mogu nečije slobode ići toliko daleko da gaze tuđe slobode. A ako i zanemarimo retoriku te isticanje nacističkih obilježja, u ovom su slučaju nečije slobode, kao i život, doslovno nagaženi, automobilom!
Što se tiče GoDaddyja, nakon ovog članka reagirao je i Google te također otkazao uslugu Daily Stormeru zbog istog razloga – kršenje uvjeta korištenja. Svaki korisnik korištenjem određene usluge, uključujući i tehnološke, pristaje na uvjete korištenja davatelja, tako da u slučajevima kršenja davatelj ima pravo uslugu otkazati pod unaprijed dogovorenim uvjetima. To nema veze s privatnim vlasništvom – portal je i dalje u vlasništvu vlasnika, ali gdje će ga hostati, to je malo teže pitanje. Nekako sumnjam da bi na sudu zaključili drugačije.
Tvoji i moji stavovi se razlikuju, tako da se nećemo složiti. Tvoje je pravo da biraš koje ćeš medije pratiti, kao i moje da ne plačem za čitateljem koji smatra da je ono što pišem jadno. Srećom, internet je, čak i uz jedan neonacistički portal manje, i dalje široko mjesto – susretati se na njemu ne moramo.
Ante
18. 08. 2017. u 12:54 am
*Nakon sto sam jos jednom procitao svoj komentar, uvidio sam da se dio o jadnom clanku moze protumaciti na vise nacina. Time nisam zelio uvrijediti tebe kao autoricu clanka, vec samo dati do znanja da se ne slazem s napisanim.*
Napisao sam poduži komentar ali sam ga obrisao jer ne želim razvijati raspravu o temama kojima, valjda, nije mjesto na ovom portalu. Vjerujem da ideje koje zastupaš zastupaš iskreno i s dobrom namjerom, no ja se s tobom ne slažem te smatram da na neke stvari gledaš pomalo naivno.
Pozdrav.
Darko
16. 08. 2017. u 10:55 pm
Kada je pjevačica Madonna izjavila na mitingu protiv Trumpa: „Raznesite eksplozivom Bijelu kuću!“, je li Twitter nakon toga ugasio njezin profil? Nije. Je li ju opomenuo? Nije. Je li to govor mržnje i poziv na ubojstvo predsjednika – DA, naravno. Onda o čemu ti Mia uopće pričaš. Previše ljevičarenja u tebi i tvome tekstu. Ovaj tvoj tekst bio propaganda – agitacija a ne objektivan prikaz događaja. Tobože zli rasisti a ljevičari koji pale knjige pred sveučilištima u SAD, zabranjuju javne nastupe ljudima s kojima se ne slažu, mlate ljude na ulici, o toome niti riječi. Što se tiče domene i registracija, domena je moje vlasništvo a ne vlasništvo GODADDY servisa. Ja imam pravo da prodam svoju domenu. Daily Stormer nije od jučer imao stranicu na web hostu GoDaddy. Tobože sada su se sjetili da je to rasizam. Ma možeš zamisliti…
Onaj profesor dr.Stubbs izjavi: “Umri zli kurvin sine”, i to kardinalu Bozaniću. No niti to nije govor mržnje koji Twittter treba zaustaviti. Samo nemoj reći da nemaju ljude koji poznaju hrvatski jezik na twitteru. Autorice teksta, odluči se je li NETOKRACIJA U SLUŽBI PROPAGANDE KOMUNISTA ili objektivan prikaz IT industrije. Manje politike i agitacije a više profesionalizma to imaj na umu kada pišeš tekst, ako se naravno smatraš objektivnim novinarom.
Mia Biberović
17. 08. 2017. u 9:12 am
Kakve veze ima Madonnina izjava s Twitterom? Je li pjevačica to izjavila na Twitteru? Nije. Ne vidim razlog zašto bi joj Twitter ukidao ili sankcionirao profil.
Daily Stormer je sankcioniran zbog onoga što se pisalo na samom portalu, ne zbog nečega što je netko od njegovih članova izjavio na okupljanju. GoDaddy također nije uzeo nečiju domenu, nečije vlasništvo, nego mjesto gdje se ona hosta, odnosno onemogućio korištenje svoje usluge zbog kršenja uvjeta na koje je korisnik pristao koristeći njegovu uslugu, tako da i taj argument pada u vodu. I, da, slažem se da se trebalo reagirati i ranije, a ne čekati da sve eskalira nasiljem.
Kad već spominješ Twitter, on ima popriličnih problema sa zaustavljanjem govora mržnje, ne samo u ovom slučaju, nego i inače, tako da se tu slažemo – o tome sam pisala i ranije. Usput, Stubbs je to što spominješ izjavio na Facebooku, a ne na Twitteru, tako da opet ne razumijem o čemu pričaš.
Zapravo mi je cijeli tvoj komentar zbunjujući, argumenti su izvrnuti i na kraju se sve svodi na to tko je ljevičar, a tko desničar, kao i svaka glupa rasprava na internetu. Što na kraju želiš reći – da je u redu da tvrtke, IT ili bilo koje druge, reagiraju ako se njihovi servisi koriste za prijetnje, govor mržnje, poticanje na nasilje ili da nije? I kakve veze komunizam ima s privatnim tvrtkama?
Mia Biberović
17. 08. 2017. u 9:52 am
Nakon objave teksta, stižu reakcije i iz drugih tehnoloških tvrtki te od njihovih vodećih ljudi:
http://www.reuters.com/article/us-virginia-protests-tech-idUSKCN1AW2L5
https://9to5mac.com/2017/08/16/tim-cook-email-following-charlottesville/
https://www.theverge.com/2017/8/16/16159310/apple-pay-drops-support-white-supremacist-neo-nazi-merchandise
http://www.businessinsider.com/facebook-instagram-bans-white-supremacist-christopher-cantwell-after-charlottesville-rally-2017-8
https://www.recode.net/2017/8/16/16158292/twitter-facebook-cloudflare-google-godaddy-daily-stormer-alt-right-nazi-charlottesville
Anon
18. 08. 2017. u 1:39 pm
Još jedan alt-left brainwash.