Addiko Express želi biti bankovna poslovnica budućnosti, ali uspijeva li?

Addiko Express želi biti bankovna poslovnica budućnosti, ali uspijeva li?

Velike sustave poput banaka i njihovih poslovnica teško je ponovno izmisliti, ali iz Addiko banke misle kako su uspjeli u tome zahvaljujući novoj Addiko Express poslovnici. U čemu je stvar?

Neke stvari su jednostavno takve kakve jesu i male su šanse da se u njima dogodi neka velika revolucija. Prva asocijacija na to je sigurno državna administracija, a odmah poslije nje su banke. Ipak, teško ih je kriviti: baratanje novcem stotina tisuća privatnih i poslovnih osoba nije baš veseo i opušten posao pa ne možemo očekivati ni da banke naprave neki veliki zaokret i preokrenu poslovnice naglavačke.

Ili možemo?

Upravo je to premisa na koju se oslonila Addiko banka otvorivši svoju digitalnu poslovnicu.

Kako bih saznao o čemu je riječ, razgovarao sam s Jelenom Babić iz Brigade, agencije koja je realizirala dizajn prostora, i Mariom Žižekom, predsjednikom uprave Addiko banke.

Otvaranje prema klijentima

Ideja je bila, kaže Jelena, da se dizajn poslovnice što je moguće više “otvori” prema klijentima spajanjem nekih od ključnih elemenata “klasične” poslovnice s ekranima na dodir i tehnološkim rješenjima koja se inače pronalaze u aplikacijama i na internetskim stranicama banke.

Kada govorimo o temeljnim razlikama ove nove poslovnice i neke “klasične”, Jelena kaže kako ih ima podosta:

Za razliku od standardnih poslovnica gdje veliki postotak površine otpada na čekaonicu, u Addiko Express poslovnici dominantni dio je klijentov prostor, a funkcionalni raspored elemenata proizlazi iz njegovog kretanja odnosno koraka koje treba učiniti da bi što brže i jednostavnije ostvario svoj zahtjev.

Jedan kredit za van, molim!

Fizička otvorenost same poslovnice je svakako dobra stvar, ali priča ne bi trebala stati ovdje, nadovezuje se Mario. Po njegovom mišljenju, ključno je pravilno uravnotežiti fizički prostor s virtualnom ponudom banke, kako bi klijent svaki puta uspješno obavio transakcije.

Pitao sam ga koji su to točno zahtjevi, transakcije i usluge koje se nude u poslovnici:

U zoni za klijente oni, koristeći se računalima s touchscreen zaslonima, mogu
samostalno i samo uz osobnu iskaznicu podnijeti zahtjev za gotovinskim kreditom u
iznosu do 40 tisuća kuna. U slučaju zadovoljavanja osnovnih uvjeta, odobrenje i
isplata se odvijaju isti tren, tako da cijeli proces traje svega nekoliko minuta. U digitalnom kutku zainteresirani mogu bez obveze isprobavati demo verzije mobilnog i internetskog bankarstva, a u interaktivnoj zoni na posebno dizajniranom velikom touchscreen stolu mogu se informirati o najnovijim ponudama, te služeći se kreditnim kalkulatorom razmotriti iznose i ročnosti ovisno o osobnim preferencijama.

Uz ekrane na dodir i interaktivni stol vjerojatno se nećete zabaviti kao što biste to mogli u trgovini punoj PlayStation konzola, no pohvalno je što jednostavno možete napraviti stvari koje želite sami, bez stajanja u redu, izvlačenja brojeva i gužve. Ipak, vjerujem kako će proći neko vrijeme dok se klijenti ne priviknu na novu poslovnicu.

Privlačno mladima, ali ne samo njima

Iako je Addiko Express poslovnica u Zagrebu prva takva u Hrvatskoj, “pilot” poslovnica prije nekoliko mjeseci je otvorena u Ljubljani, iako u nešto osnovnijem obliku. Jelena kaže i kako je ova nova poslovnica nešto veća, ali i kako će klijente u Zagrebu dočekati više elemenata nego što je to slučaj u Sloveniji.

Kako ti elementi uključuju stolove na dodir i gomilu tehnologije, postavlja se logično pitanje: je li ovo zaokret koji će ići više na ruku mlađoj populaciji? Mario kaže kako je ova izjava djelomično točna, ali ne potpuno:

Vjerujem kako je i kad govorimo o dizajnu i kad govorimo o funkcionalnosti Express poslovnica privlačna svim generacijama. Mladima i mlađima sigurno, ali u principu i svima drugima. Pogotovo jer je poslovnica konceptualno i sadržajno osmišljena da klijentima osigurava učinkovitu, brzu i kvalitetnu uslugu, a prostor je kreativno i tematski prema sferama interesa podijeljen na samouslužnu zonu za klijente, digitalni kutak, interaktivnu zonu i prostor s osobnim bankarima.

Mene ponajviše zanima kako će na ekrane na dodir reagirati naši nešto stariji sugrađani.

Ako se pitate tko je u ovoj novoj Addiko poslovnici izvukao “deblji kraj”, odnosno radi li se ovdje o poslovnici koja teži jednostavnosti nauštrb ljudskog elementa i činjenice da svi ekrani na dodir ovog svijeta ne mogu pomoći u nekim stvarima, iz Addika poručuju da se ne brinete:

Express poslovnica zapravo kombinira najbolje od dva svijeta. Samouslužna komponenta je vrlo prisutna, a isto tako za sve bezgotovinske transakcije koje klijenti ne mogu samostalno poduzeti te za sve dodatne informacije klijentima su u svakom trenutku na raspolaganju osobni bankari, koji u Express poslovnici imaju ulogu domaćina, sugovornika i savjetnika.

Prema tome, računala još uvijek ne vladaju Addikom pa ako trebate ili želite o svojim transakcijama porazgovarati s osobnim bankarom, to ćete i dalje moći u posebnom dijelu poslovnice.

Za kraj, zanimalo me što je za Jelenu dobra bankovna poslovnica:

Dobra bankovna poslovnica omogućava svom klijentu brzinu, jasnoću i lakoću korištenja usluga, bez puno čekanja, komplikacija i papirologije. U takvu poslovnicu klijent ulazi jer želi, a ne zato što mora. Ona treba biti u skladu s načinom života, tehnološkim dostignućima i optimalna u smislu lokacije i kapaciteta. Prostorna organizacija i dizajn trebaju biti jedno od sredstava za ispunjavanje tih uvjeta u smislu da se stvori ugodan i suvremen prostor, ali i prostor koji pruža osjećaj profesionalnosti i povjerenja.
Za sve one koji žele provjeriti kako izgleda Addiko Express poslovnica te kako se ta Jelenina vizija odrazila na pravu poslovnicu, ona se nalazi u zagrebačkom Avenue Mallu na adresi Avenija Dubrovnik 16.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Tena Šojer

      Tena Šojer

      15. 01. 2018. u 9:59 am Odgovori

      Pozdrav, Mario,

      svi sponzorirani članci se na Netokraciji tako i označavaju, što mislim da nije teško primijetiti – oznaka je uvijek odmah ispod naslova te na kraju teksta. Ako te pak mori to što smo pokrili otvaranje poslovnice banke koja se trudi biti digitalna, to nam je posao 😉

  1. Darko

    Darko

    23. 01. 2018. u 6:43 pm Odgovori

    klijent sam Addiko banke i mogu reći da je ova boja CIGLASTA CRVENA OGAVNA na webu i reklamaam ….tko je to smislio….pa to je vrhunski neukus -…….očaj…..

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Karijere

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?