Servisi koji služe za blokiranje oglasa trebali bi činiti upravo to - osloboditi nas napasti koje iskaču na sve strane i nude nam sve od lakih djevojaka do čajeva za mršavljenje. Čini se da to ipak nije tako, jer neki oglašivači, koji se nalaze na takozvanoj "bijeloj listi", mogu zaobići restrikcije koje postavlja ovaj program. Pitanje je kako se bijela lista sastavlja i tko se na njoj može naći.

Servisi koji služe za blokiranje oglasa trebali bi činiti upravo to – osloboditi nas napasti koje iskaču na sve strane i nude nam sve od lakih djevojaka do čajeva za mršavljenje. Čini se da to ipak nije tako, jer neki oglašivači, koji se nalaze na takozvanoj “bijeloj listi”, mogu zaobići restrikcije koje postavlja ovaj program. Pitanje je kako se bijela lista sastavlja i tko se na njoj može naći.
Saznanje da AdBlock Plus, softver koji bi trebao blokirati oglase, zapravo iste propušta uz određenu naknadu, izazvalo je veliko negodovanje kod korisnika, pa je tvrtka odlučila obratiti se istima i učiniti svoje djelovanje transparentnijim. Menadžer AdBlocka Plus, Ben Williams, pokušao je u postu na službenom blogu razjasniti cijeli sporni proces. Podijelio je tako toplu priču u kojoj tvorac ovog programa, Wladimir Palant upoznaje on-line marketingaša Tilla Faida, a pri sudbonosnom susretu dvojac se slaže kako su oglasi na internetu preblještavi i napadni te potkopavaju sami sebe. Tako je stvorena filozofija iza AdBlocka, servisa koji će propuštati samo oglase koji prolaze određene kriterije i ne živciraju korisnike.
Koliko košta “upad” na bijelu listu?
Ovu ponešto čudnu filozofiju za softver pod vrlo indikativnim imenom AdBlock Williams je pokušao podržati statistikama. Adblock je prema dostupnim podacima dobio 777 prijava za takozvanu “bijelu listu”, od čega je pola odmah odbijeno. Prihvaćeno je 9,5 posto aplikanata, a 90 posto onih koji prođu do zadnje faze prije no što su prihvaćeni na bijelu listu navodno prolazi bez ikakvih naknada. Pri tom treba primijetiti da nigdje nije spomenuto koliko njih plaća za propuštanje oglasa kada jednom prođu tu posljednju fazu selekcije i dođu na popis odobrenih oglašivača.
U postu se uglavnom tvrdi kako novac u ovom procesu ne izmjenjuje ruke, a ako se to i dogodi, riječ je samo o troškovima nužnim za održavanje kvalitete usluge, tvrdi Williams. Kriteriji koje bi oglas trebao zadovoljiti da ga AdBlock Plus propusti su ugrubo da ne iritira korisnike, nije napadan i ne sadržaj stranice, već se u njega uklapa te jasno naznačuje da je riječ o oglasu.
Nedavno smo pisali o tome kako blokiranje oglasa najviše utječe na male i privatno vođene stranice, poput gaming portala Destructoid. Niero Gonzalez, pokretač Destructoida, shvatio je da polovica od njegovih 3 000 000 posjetitelja mjesečno blokira oglase, što znači da prihod od oglasa pada za isti iznos.

Otvorite li ovu stranicu bez AdBlocka, vidjet ćete da su malobrojni oglasi smješteni na margine, tematski vezani uz sadržaj i općenito odgovaraju svim zadanim uvjetima. Kada se stranica otvori uz AdBlock, isti se, naravno, ne vide. Logično je zaključiti da oglašivači sa stranice očito nisu na bijeloj listi, na koju se možda nisu prijavili, ili čiju selekciju iz nekog razloga nisu prošli. Problem je u tome što se uz uključen AdBlock Plus na nekim drugim stranicama bez problema otvara novi prozor s videom koji se sam pokreće i jasno i glasno vrti svoj oglas negdje u pozadini dok pokušavate zatvoriti sve ostale prozore i ugasiti tu smetnju, koja očito ne odgovara ni jednom od kriterija potrebnim za bijelu listu, ali se na njoj svejedno nalazi.
Ovakvo propuštanje oglasa koje se navodno temelji na strogoj selekciji, ali ne poštuje vlastite kriterije dodaje još jednu dimenziju na problem online oglašavanja i blokiranja oglasa, i nameće pitanje funkcioniraju li zbilja AdBlock i slični servisi na način na koji to tvrde, ili su zapravo svojevrsna VIP platforma za oglašavanje. Takav bi način djelovanja, opet, pogodovao velikim servisima, a pogađao male stranice i male oglašivače.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Te Zombix
09. 10. 2013. u 9:46 am
Vi znate da se ta lista može i isključiti jednim klikom? Kad se isključi svi su ravnopravno blokirani i problem riješen. Samo se odčekira “Allow some non-intrusive advertising” i to je to. Iskreno, nemam ništa protiv tu i tamo kojeg oglasa na stranicama ali c’mon pogledajte naše portale. Pa to je katastrofa, samo oglasi i ništa više. I još bi bilo lijepo šareno da ne ubiju cijeli browser ponekad i požderu memorije i procesora a o video oglasima koji zaurlaju čim otovoriš stranicu da ne govorim. Portali su si sami krivi što si međusobno ruše cijenu pa onda nadoknađuju gubitak zarade količinom oglasa. Za sada su blokirani pa možda i dođu pameti kad shvate da vrijeme i resursi posjetitelja nisu džaba a ni posjetitelji nisu bespomoćni. 🙂
IvanC
01. 11. 2013. u 5:54 pm
— CITAT —-
@Te Zombix => “možda i dođu pameti kad shvate da vrijeme i resursi posjetitelja nisu džaba”
Ne bih se složio s tobom. Jesi li razmišljao o izgubljenom vremenu, trudu, radu i resursima onoga tko daje besplatno informacije posjetiocu stranice.
Visitor dođe po informaciju, dobije je besplatno i još se ne bi ni ponekada zahvalio jer blokira oglase u svom browseru.
Nitko visitora ne tjera da klikne na oglas ali valjda postoji ponekada neki način zahvale autoru teksta jer mu je dao informaciju koju je tražio pa čak možda i riješio njegov problem (prvenstveno mislim na stranice help-tematike).
Na mojoj stranici http://www.ic.ims.hr ima oglasa ko u priči ali oni su jasno naznačeni (nisu skriveni i utopljeni u tekstove). S obzirom na današnje brzine interneta ti oglasi (skripte) neće bitno smanjiti učitavanje web stranice. Prije će učitavanje umanjiti mnoštvo korisnih slika bez koji ne bi to bilo to. Zbog toga sam protiv blockera