A1 pokrenuo vlastiti streaming servis Xplore Music - u suradnji s Deezerom

A1 pokrenuo vlastiti streaming servis Xplore Music – u suradnji s Deezerom

A1 Hrvatska danas je predstavio novu uslugu Xplore Music koja se najlakše može opisati kao Deezer, ali pod A1 brendom.

Streaming servisi danas su vjerojatno najbolji način za konzumaciju multimedije, a pretplate nam polako dolaze na gotovo sve digitalne sadržaje: od glazbe i filmova, pa do knjiga i igara. Telekom A1 Hrvatska danas je predstavio svoj novi proizvod koji bi trebao biti konkurencija brojnim drugim streaming servisima za glazbu: Xplore Music.

Ukratko, radi se o aplikaciji za streaming glazbe koju je A1 razvio u suradnji s poznatim servisom Deezer. Korisnici A1 tako od danas mogu pristupiti katalogu s više od 70 milijuna pjesama i slušati ih na mobitelu, računalu i drugim uređajima. Osim u Hrvatskoj, Xplore Music polako dolazi i u druge zemlje u kojima je prisutan A1, od Austrije do Makedonije, Slovenije i Bugarske.

Stream bez trošenja prometa

Samo po sebi ovo i nije neka novost – u Hrvatskoj već i imamo Deezer, Apple Music, Spotify i YouTube Music koje možemo slušati svakog dana, ali A1 se nada da će njihovoj aplikaciji privući korisnike pomoću nekoliko zanimljivih pogodnosti. Naime, A1 korisnici koji počnu koristiti Xplore Music na njega neće trošiti podatkovni promet, što znači da neće imati brige da će se zbog glazbe potrošiti gigabajti iz paketa. Slično je ovo Deezeru za korisnike Hrvatskog Telekoma koji također ne troše promet na njega već neko vrijeme.

Drugi adut koji A1 ima je manja cijena Deezer pretplate. Naime, iako ne trošite internet, da biste bili Deezer korisnik morate platiti mjesečnu pretplatu, ali ako ste A1 korisnik i koristite Xplore Music ona će biti besplatna tri mjeseca, a nakon toga 29 kuna mjesečno, što je otprilike upola manje nego za “običan” Deezer i druge konkurentske servise, a 10 kuna manje nego što biste platili da ste korisnik Hrvatskog Telekoma i također koristite Deezer. Obiteljska opcija za šest uređaja košta 59 kuna, ali opcija da se internet ne troši odnosit će se samo na nositelja Deezer licence.

Na današnjoj digitalnoj konferenciji za medije nastupila je Zsa Zsa. A1 Hrvatska

Kao Deezer, ali bolje ako ste na A1

Xplore Music zaista i jest Deezer, jer koristi sve kapacitete Deezera, poput flow listi pjesama, mogućnosti za FLAC reprodukciju i kataloga s više od 70 milijuna pjesama, samo ima brend prilagođen A1 Hrvatska. Deezer je dobar partner u regiji jer ima ponajveći katalog domaćih i regionalnih pjesama, što ne možemo reći za Spotify ili Apple Music.

Vjerujem da će najviše korisnika Xplore Music dobiti upravo kod postojećih A1 korisnika koji će radije prijeći na Deezer nego plaćati duplo više za Spotify, pogotovo jer će Xplore Music raditi bez podatkovnog prometa i u svim zemljama EU.

Ako već jeste A1 korisnik i slušate glazbu preko Deezera, trebate samo ugasiti svoj korisnički račun na “glavnom” Deezeru, i nastaviti s pretplatom na Xplore Musicu. Iz A1 napominju kako će vam ostati sve liste pjesama koje imate, samo ćete plaćati manje i nećete trošiti podatkovni promet. Za sve ostale, mislim da nema toliko prednosti. 29 kuna mjesečno za Deezer je super, ali imajte na umu da ovo ne vrijedi za poslovne korisnike, kao ni za one koji koriste Tomato mrežu.

I za kraj – nemojmo zaboraviti važne stvari; davanje prednosti nekim aplikacijama kosi se s načelima o neutralnosti interneta, a iako to gotovo svi telekomi rade – ne znači da je praksa dobra. Istina, korisnicima će se sviđati to što ne moraju dati novac za internet, ali činjenica je da širenje ovakvih praksi može donijeti više problema nego koristi dugoročno i radije bih vidio povoljnije tarife nego izuzimanje od plaćanja pretplate za Facebook, Instagram, Deezer i ostale – no, o tome nekom drugom prilikom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?