Ušli smo u novu 2020., a kao i za svaki početak godine, sa svih strana nas se poziva da raspišemo kakva nam je bila prošla godina i što planiramo učiniti da naredna bude bolja. Ipak, od svih ciljeva, misija i vizija, nekada zaboravimo misliti na sebe i svoj mentalni boljitak.
Raditi kao freelancer odnosno biti samozaposlen ima svoje mnoge prednosti. Radno vrijeme i mjesto postaju poprilično fleksibilne stavke, možemo sami odrediti gdje i kada raditi te smo slobodni rasporediti naše poslovne i privatne obveze kako nam god paše. Kao vlasnici obrta, samostalno upravljamo svojim rashodima i prihodima, a ono što zaradimo, većinom ide izravno nama.
Uz prednosti, naravno, dolaze i neke mane. Za razliku od toga kada ste zaposleni u nekoj tvrtki, za svoje postupke (i propuste) kao freelancer snosit ćete mnogo veću odgovornost. Uostalom, vi ste jedini zaposlenik svoje tvrtke. Sami ste odgovorni za sve što radite i kako radite: raspoređujete li dobro svoje radno vrijeme, troškove, zadatke, kako se odnosite prema klijentima, kako upravljate svojim privatnim i poslovnim životom: gurate li svoje snage do granica, je li vam teško motivirati se na rad, prihvaćate li previše poslova – sve su to brige koje utječu i na vaš mentalni status.
Upravo kad su u pitanju loše strane freelancinga, na vrhu ljestvice nalaze se problemi psihološke prirode: nedostatak motivacije, loša samo-organizacija, osjećaji izoliranosti, samo-kritičnost, miješanje privatnog i poslovnog života…
Kako prebroditi takve situacije, primjere i savjete donosi Sandro Kraljević, osnivač i CEO Mind Laba, tvrtke za poslovno savjetovanje koja je pomogla nizu domaćih poduzetnika i stručnjaka. U videu saznajemo kako odrediti svoje granice i što nam može pomoći da se držimo rutine i rasporeda. Naučili smo o timeblockingu odnosno definiranju vremenskih blokova koje prakticiraju i neki od najpoznatijih poduzetnika današnjice. Ali najvažnije, Sandro nam je objasnio kako reagirati i pristupiti situaciji kada dobijemo kritiku za određeni zadatak ili kada ne znamo reći ne i prihvaćamo previše posla. Više otkrijte u videu:
Ako već radite kao freelancer ili tek razmišljate o freelancingu, vjerojatno vas brine i kako upraviti prihode i rashode, platiti sve potrebne doprinose, proknjižiti prve uplate… Imamo pravog stručnjaka i za te brige! Bruno Cvitanović iz računovodstvene tvrtke Brojevi složio je za vas 5 financijskih savjeta!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.