5 lokacijskih društvenih mreža koje morate isprobati prije Nove godine

5 lokacijskih društvenih mreža koje morate isprobati prije Nove godine

Cijele godine ste marljivo radili kako biste si mogli priuštiti zimovanje na nekom skijalištu, po mogućnosti izvan Hrvatske. Želite se i pohvaliti svojim prijateljima geekovima, a kako to bolje izvesti nego kroz lokacijske društvene mreže? Neke od njih, poput Gowalle ili Foursquarea ili domaćeg Punkta ste vjerojatno koristili, ali za neke možda i ne znate, a prilično su zabavne. Otkrijte sve lokacijske društvene mreže koje biste trebali isprobati prije Nove Godine.

Lokacijske igreCijele godine ste marljivo radili kako biste si mogli priuštiti zimovanje na nekom skijalištu, po mogućnosti izvan Hrvatske. Želite se i pohvaliti svojim prijateljima geekovima, a kako to bolje izvesti nego kroz lokacijske društvene mreže?

Neke od njih, poput Gowalle ili Foursquarea ili domaćeg Punkta ste vjerojatno koristili, ali za neke možda i ne znate, a prilično su zabavne.Otkrijte sve lokacijske društvene mreže koje biste trebali isprobati prije Nove Godine.

Vodič kroz lokacijske društvene mreže omogućile su Ovi Karte, besplatna navigacijska aplikacija i usluga koju kao dio Nokia by Ovi možete koristiti na Nokijinim pametnim telefonima poput N97 i N8.

Ovi Karte se integriraju i na Facebook pri čemu svoju lokaciju, povezanu fotografiju i status možete jednostavno podijeliti sa svojim prijateljima na najvećoj svjetskoj društvenoj mreži.

Znam gdje si bio… stalno!

Otkako su proizvođači svoje mobitele počeli opremati GPS čipom, sve više se koriste lokacijske društvene mreže, koje su danas pravi hit. Kako i ne bi bile – ima nešto u tome da vas mobitel locira uz pomoć satelita te vam na karti prikaže vašu lokaciju. Uz određene aplikacije, možete podijeliti tu lokaciju sa svojim prijateljima.

Sve te lokacijske aplikacije su temeljene na društvenoj komponenti: mreži vas i vaših prijatelja. Pogledajmo koje lokacijske igre postoje i što vama kao korisniku pružaju:

Gowalla

Prva lokacijska igra je Gowalla, predivno dizajnirana aplikacija za iOS, Android, BlackBerry i Palmov webOS. Ukoliko ne posjedujete neki od navedenih uređaja, bez brige, prijaviti svoju lokaciju možete i kroz mobilnu verziju sitea.

Gowalla osim same prijave lokacije i prosljeđivanja na društvene mreže (Facebook, Twitter i Tumblr) omogućava i izradu tzv. tripova. Tripovi su liste lokacija istog tipa, a koje ste posjetili kao korisnik i koje su slobodne za korištenje drugim korisnicima Gowalle. Drugi korisnici mogu otvoriti vašu listu i prema njoj obići primjerice sve kafiće u nekom kvartu i slično.

Gowalla
Kroz Gowallu se možete prijaviti i na Foursquare

Tu su još i razne virtualne stvarčice koje korisnik može “ispustiti” na nekoj lokaciji, a koje vi dobivate kao nagradu ako se na toj lokaciji prijavite.
Od verzije 3.0 Gowalla se integrirala sa Foursquareom, još jednom popularnom aplikacijom. Krajnjem korisniku (ili onome koji se ne može odlučiti između Gowalle i Foursquarea) to olakšava prijavu na Foursquare kroz Gowallu.

Foursquare

Foursquare, trenutno najraširenija lokacijska igra, glavni je konkurent prethodno spomenutoj Gowalli. Može ju se nabaviti za većinu mobilnih platformi kroz razne app storeove, uključujući i Nokijin Ovi Store. Za razliku od Gowalle, Foursquare svojim korisnicima daje određene bodove za prijave i radi rang listu između prijatelja.

Ovisno o broju prijava na određeno mjesto te ovisno o mnogim drugim uvjetima, korisnici osim bodova zaslužuju i tzv. badge. Badge, odnosno značka ostaje trajno u vašem profilu i ona označava neku posebnu stvar. Primjerice, nakon desete prijave dobit ćete značku “Adventurer“, nakon 25. “Explorer“, a vjerujte nam na riječ, ima ih mnogo.

Foursquare
Foursquare donosi značke kao nagradu za učestale prijave

Za razliku od značaka, koje ostaju trajno, bodovna lista se resetira svakog ponedjeljka. Ono što drži napetost u igri jest status mayora – virtualnog gradonačelnika neke lokacije. Ovisno o učestalosti i broju prijave na jednu lokaciju, taj se status mijenja od korisnika do korisnika, a donosi mnoge pogodnosti nositelju.

Primjerice, ako ste u nekom Starbucks kafiću i postanete gradonačelnik – ne morate čekati na red ili čak možete dobiti besplatnu kavu.

Nažalost, kod nas taj model oglašavanja još nije tako raširen, pa nam i Foursquare, kao i Gowalla, služe jedino za dijeljenje naše lokacije s drugima.

Punkt

No, da ne bi sve bilo tako crno, pobrinula se ekipa iz Pet Minuta i u suradnji s EPH predstavila Punkt – prvu domaću lokacijsku društvenu mrežu.

Punkt se bitno razlikuje od ostalih lokacijskih igara po dogovorima s lokalnim ponuđačima usluga pa tako “gazda” (Punktova verzija mayora) u pivnici Zlatni Medo u Zagrebu može dobiti “žirafu” na račun kuće. Aplikacija je povezana sa Foursquareom, što znači da sve lokacije koje su vidljive u 4sq-u su vidljive i u Punktu.

Punkt
Punkt je domaća lokacijska igra koja nudi (za sad relativno mali broj) pogodnosti za korisnike

Osim toga, aplikacija će vas obavijestiti i o posebnim ponudama koje se nalaze oko vas (popusti primjerice), kao i o događanjima koja vrijedi posjetiti, a sve to na temelju vaše prijave.

Nije loše, ali volio bih vidjeti više ponuda za prijavu lokacija putem Punkta.

Facebook Places

Od nedavno, i Facebook ima svoju lokacijsku komponentu Facebook Places. Nažalost, usluga uopće nije podržana u Hrvatskoj tako da ju nismo uspjeli isprobati, no ako se kojim slučajem zateknete u SAD-u, isprobajte je!

Prilično je zanimljiva ikona ove usluge – koja prikazuje ulicu u obliku broja “4”, i nalazi se u kvadratu (square). Iako je rečeno da nije bilo nikakvih skrivenih poruka, teško je povjerovati da dizajneri nisu htjeli poručiti nešto Foursquareu.

Ako se i prijavite na neku lokaciju putem Foursquarea ili Gowalle i podijelite tu aktivnost na Facebooku, ona će se voditi kao da je prijava rađena kroz Places, pa dok Facebook ne odluči podržati Places i na našem području, ovo će morati poslužiti.

PacManhattan

Na kraju – predstavljamo pravu lokacijsku igru. Svi znamo što je PacMan, provodili smo dane igrajući ga. PacManhattan je upravo ta igra, ali između nekoliko prijatelja.

Za igru je potrebno barem četvero igrača, od kojih će troje biti “duhovi”, a jedan PacMan te istovjetan broj “navigatora”, koji će telefonskim putem javljati gdje koji duh, odnosno PacMan treba ići. Svaki igrač je opremljen GPS lokatorom kako bi navigatori mogli točno znati gdje se tko nalazi.

PacManhattan
PacManhattan - lokacijska igra u punom smislu riječi

Igru ograničite na neki manji kvart, po mogućnosti oblika čim sličnijem originalnoj mapi u PacManu i imate zabavu za cijelo popodne!

Koristite li i koliko često neku lokacijsku igru? Imate li nekakvu ideju kako biste poboljšali taj koncept prijave na lokacije?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivan Brezak Brkan

    Ivan Brezak Brkan

    14. 12. 2010. u 12:07 pm Odgovori

    @Damir Ima kad se čekiraš u Medi pa dobiješ žirafu 🙂 …a i fora je za savjete. Recimo više puta mi se dogodilo da sam došao negdje, a tamo me čekala poruka od nekog kontakta za povoljan restić / free wifi. Izuzetno korisno i nema veze s skupljanjem ikona koje su ionako PNG heh

  2. Damir 2

    Damir 2

    15. 12. 2010. u 11:51 am Odgovori

    znači svaki put kada dođem u Medu i checkiram se dobijem pivu? Ako dođem 3x dnevno isto svaki put dobijem pivu?

    Vjerujem da je ovo ok što kažete ali čudni su mi svi ti ‘servisi’ koje je netko pokrenuo onako radi zezanja ili viška vremena i sad bi nasilu od toga napravili neki uspješni poslovni model. Radi kapitala naravno.

    Ne vidim razliku između ovakvog razmišljanja i zadnjeg Dot-com kraha 2001 godine kada su organizatori dobivali po milijardu dolara za sajtove koji prodaju hranu za kućne ljubimce. Isto su smišljali razne nategnute poslovne modele. Onda se odjednom netko otrijeznio i sve je otišlo u onu stvar.

    Valjda se ne bude opet dogodilo isto, jer nakon toga investitori bi zaobilazili Internet kao kugu i svi bi bili na velikom gubitku.

    Zato malo više pameti i odgovornosti među startupima ne bi škodilo. Zasad to ne vidim

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?