O čemu se pričalo na 4. WordPress Meetupu u Zagrebu?

Na 4. WordPress Meetupu u Zagrebu o Elanceu, responzivnom dizajnu, Customizeru…

I tako smo završili s još jednim WordPress Meetupom u Zagrebu, prilično uspješno s posjetiteljima koji su poslušali četiri kvalitetna predavanja i dvadesetak najupornijih koji su se poslije Meetupa, uobičajeno, družili na pivu i kavi.

igor-benic-publika

Iako je ovo tek četvrti Meetup (prvi je bio u dalekom siječnju), na svakom se događanju do sada okupilo više od šezdesetak ljudi, a još je impresivnija brojka onih koji svakog puta gledaju prijenos uživo preko CARNet-ovog Media On Demand portala, a koja se u pravilu kreće od 200 do 300 gledatelja.

Koliko zarađuju Hrvati na Elanceu za WordPress projekte?

Nino Ćosić, lokalni Elance/oDesk Mobilizer, govorio je o prednostima ove popularne online platforme za dogovaranje poslova i njenim mogućnostima koji se nude hrvatskim (i regionalnim) freelancerima. Danas je novac svugdje, no prilike ipak nisu toliko raširene, već su često centralizirane u razvijenijim zemljama, tako da upravo ovakve platforme služe da biste lakše zaradili novac koji vam je netko drugi spreman dati kako biste za njega (kvalitetno) odradili neki posao.

Nino Ćosić
Nino Ćosić objašnjava da je za dogovaranje prvog posla preko Elancea potrebno od mjesec do sedam mjeseci.

Ako planirate krenuti u freelance vode, ne bi bilo loše da za početak to isprobate zadržavajući i vaš trenutni posao. Kako Nino kaže, Elance nije “čarobna platforma koja će vam omogućiti da radite bez uloženog truda” – tako smo saznali da za dogovaranje prvog posla najčešće treba od mjesec do sedam mjeseci, ovisno o trudu kojeg ste spremni uložiti. Također, na pitanja iz publike Nino je rekao da je od same cijene puno važnija ocjena koju vam daju klijenti po završetku posla.

O svemu tome mogao bi se napisati i poseban članak, no kako je ovdje ipak riječ o WordPressu, recimo samo da se u Hrvatskoj godišnje dogovori WordPress poslova u vrijednosti od 82.000 američkih dolara (dok na globalne WordPress poslove na Elanceu otpada 16,3 milijuna dolara). Iako se te brojke ne čine velike, Nino smatra kako potencijalno postoji jako veliko tržište za kvalitetne ljude iz Hrvatske, budući je i prosječna satnica koju hrvatski developeri postižu na Elanceu (u kategoriji WordPressa) 20 dolara.

Responzivan dizajn na WordPressu – nemojte čekati da vas drugi prestignu

Igor Benić, autor knjige o izradi WordPress tema na Bootstrapu, dao nam je uvod u izradu responzivnih stranica. Igor smatra da bi danas sve stranice trebale biti responzivne i da je prelazak na responzivni način izrade stranica za klijente sigurno budućnost. Na pitanje o tome koliko smatra da je potrebno prosječnom frontend developeru da počne razmišljati “responzivno”, Igor je odgovorio da bi već i tjedan dana rada na ovaj način trebalo biti dovoljno da se nauče osnove.

Kada govorimo o RWD-u na WordPressu, dao je primjer dohvaćanja slika. Njegov je prijedlog da se odlučite između jednog od dva rješenja – nadaleko poznatog Picturefilla ili BttrLazyLoadinga. Dok je Picturefill već odavno korišten način prikaza responzivnih slika, BttrLazyLoading je možda i bolje rješenje za kompleksnije stranice (s više fotografija), jer omogućava postepeno učitavanje potrebnih slika.

Govoreći o dodatnoj provjeri i serviranju sadržaja za veće rezolucije (primjer Facebook Like Boxa), Igor predlaže korištenje standardne WordPress funkcije wp_mobile() koja omogućava provjeru radi li se o mobilnom uređaju ili ne te samim time omogućava da zahtjevniji sadržaj prikazujete na većim rezolucijama.

WordPress kao ‘framework’ na KupiMajicu.net

Kupi Majicu
Kupi Majicu omogućuje, kao što i ime kaže, kupovinu majica i to preko WordPressa.

Mario Kostelac, koji je radio na razvoju najpopularnije hrvatske internet trgovine majicama, pričao je o odlukama koje su donijeli kako bi KupiMajicu.net učinili liderom kakav su danas. U početku je bilo dosta “premišljanja” o tome treba li se koristiti WordPress ili neka robusnija platforma poput Magenta, no na kraju je, prema njegovim riječima, presudilo to što je WordPressova krivulja učenja bila puno brža uz veliku količinu dostupnih sadržaja za učenje počevši od službene WordPress dokumentacije na codex.wordpress.org.

Pravu revoluciju uvela je verzija 2.9 WordPressa koja je donijela mogućnost kreiranja prilagođenog sadržaja putem custom post typeova. Na taj način tim iza KupiMajicu.net dobio je mogućnost potpune prilagodbe sučelja (koje je u ranijim verzijama koristilo WordPressove nativne postove). Mario smatra da su najvažnije stvari koje su im omogućile robusnost upravo WordPressovi API, prvenstveno Plugin API, Metadata API, Rewrite API i Settings API uz pomoć Transients API i Shortcode API.

WordPress Customizer – prilagodba uživo

WordPress Customizer nudi neograničene promjene
WordPress Customizer nudi neograničene mogućnosti, ali ne treba s njima pretjerivati, objasnio je Ante Primorac.

WordPress Customizer jedan je od relativno nedavnih dodataka u mogućnosti WordPressa. Radi se o tome da je sada moguće neke promjene gledati uživo na stranici, bez potrebe da promjene snimate kako biste promjene vidjeli. O Customizeru je pričao Ante Primorac iz splitke tvrtke SliceJack, koja se bavi izradom stranica prvenstveno za strane klijente te izradom stranica na WordPressu, a ujedno i organizira splitski WordPress Meetup.

Zahvaljujući Customizeru danas je velik broj promjena moguće napraviti puno brže nego što je to ranije bio slučaj (npr. promjena pozadinske slike u headeru je danas brža nego ranije jer nema potrebe za konstantnim osvježavanjem stranice, već se ta promjena radi automatski i prije nego što snimite promjenu).

Ono što možete mijenjati Customizerom ovisi samo o tome koliko je tema koju koristite napredna, tj. koliko su opcija razvijatelji omogućili. Iako nije preporučljivo Customizer koristiti s prevelikim brojem opcija, mogućnosti su neograničene – zapravo su ograničene samo vašom maštom.

Uključite se!

Kako je od prve WordPress kave prošlo gotovo godinu dana, došao je red da se krene u daljnje širenje hrvatske WordPress zajednice. Tako su svi oni koji vole WordPress i željeli bi pomoći u organizaciji događanja, zamoljeni da se jave na email autora ovog članka emanuel@blagonic.com. Ono što tražimo u ovom trenutku je osoba koja će organizirati WordPress Coffee u Zagrebu, zatim netko tko bi bio željan organizirati WordPress Coffee ili WordPress Meetup u Osijeku te osoba koja bi bila web urednik početne stranice WordPress zajednice u Hrvatskoj. Svi su poslovi volonterski, pa ako imate viška vremena i želite pomoći razvoju WordPress zajednice u Hrvatskoj – javite se.

I za kraj da spomenemo kako će se sljedeći WordPress Meetup u Zagrebu održati 28. 11. 2014. na istom mjestu (CARNet), dok će se prvi WordPress Coffee u Rijeci održati 10. 10. na lokaciji koja će uskoro biti objavljena na Facebook grupi ili na službenoj Meetup.com stranici.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.