Proteklog se vikenda u zagrebačkom Hubu 385 održala konferencija 3T na kojoj se, između ostalog, govorilo o spajanju tri T: 'tourism, travel i tech' u jedinstvenu cjelinu. Kako nove tehnologije nisu zaobišle ni turistički sektor, konferencija 3T nastojala je ponuditi odgovore na pitanja suživota 'starih' i novih igrača u turističkom sektoru.

Konferencija 3T osmišljena je kako bi turističku industriju najbolje upoznala s novim trendovima i tehnologijama koje polako, ali sigurno, postaju sve veći dio turizma. Kako je turizam jedna od najvažnijih grana domaćeg gospodarstva, vrlo je važna sinergija između velikih i malih igrača na tržištu, kao i educiranje ugostitelja o mogućnostima koje im nudi korištenje novih tehnologija.
Panel rasprava pod imenom Sharing vs. Caring – izumiru li turistički dinosauri bavila se pitanjem tehnologije u ugostiteljstvu i načina na koje nove usluge, kao što je Airbnb, utječu na turističko tržište kojim već godinama dominiraju “klasični” hotelijeri. U panelu su sudjelovali Ivana Budin Arhanić (Valmar Riviera), Sandro Siljan (Google), Davor Tremac (Uber), Emanuel Tutek (Horwath HTL) i Tomislav Zovko (ZigZag). Moderator panela bio je Marko Mišulić iz Rentlija.
Panel je započeo prikazivanjem dvadesetogodišnjeg istraživanja grupacije Horwath HTL o globalnim turističkim trendovima. 10 globalnih trendova će, prema Horwath HTL-u, utjecati na kratkoročni i dugoročni razvoj turizma. To su, između ostalog, veći broj turista treće dobi, prilagođavanje na nove situacije u svjetskoj politici, rastuća moć srednje klase i dolazak novih generacija, takozvanih milenijalaca.
Uber nije došao pokoriti lokalno tržište
Prema Emanuelu, nikako se ne smije zanemariti važnost tvrtki poput Airbnba, koje su svojim dolaskom unijele disrupciju na tržište i ponudile nove izazove s kojima se “klasične” tvrtke sada moraju relativno brzo naučiti nositi kako ne bi riskirale gubitak posjetitelja i korisnika njihovih usluga. Airbnb je, kao i Uber, globalno prisutan i jednak u svakoj zemlji, a upravo je to jedan od glavnih izazova za klasične ugostitelje, koji su većinom prisutni na lokalnoj razini.
Nakon kratke Emanuelove prezentacije, došao je red i na Uber, odnosno na Davora Tremca. Davor je objasnio kako je Uber poznat turistima iz stranih zemalja upravo zbog toga što je isti u Hrvatskoj, kao i u bilo kojoj drugoj državi, i taj osjećaj poznatog je ono što privlači strane ljude Uberu kada dođu na odmor kod nas. Time se nadovezao na onaj već poznati citat kako je:
Grad bez Ubera kao hotel bez Wi-Fija.
Napomenuo je kako Uber nipošto nije došao pokoriti lokalnu konkurenciju, jer su svi vozači Ubera lokalni i vožnjom za Uber osiguravaju sebi prihode.
Iznajmljivači – fokusirajte se na mobilne platforme
O tome kako se proces planiranja i odluke, kada je riječ o godišnjim odmorima, mijenjao dolaskom tehnologija govorio je Sandro Siljan iz Googlea. Napomenuo je kako turisti već u avionu istražuju mjesta koja bi mogli posjetiti, što je do prije samo nekoliko godina bilo gotovo pa nemoguće.
Uz aplikacije koje Google nudi, čitav proces planiranja postaje mnogo lakši i sve potrebne informacije nalaze nam se na dlanu. Sandro je istaknuo Googleovu podršku za VR koja se odnosi i na hotele kojima korisnici mogu virtualno “prošetati”, što predstavlja vrlo zanimljivo i posebno iskustvo svakome korisniku, a također je bilo moguće o tome samo sanjati prije nekoliko godina.
Za kraj svog izlaganja Sandro je izdvojio važnost mobilnih platformi (s kojih dolazi gotovo 60% Google pretraga) i svim prisutnima dao vrlo važan savjet kada je riječ o razvoju bilo kojeg posla:
Maknite fokus s desktopa i usmjerite se na mobilne platforme.
Ipak, velik problem mobilnih platformi kod turizma, po Sandrovom mišljenju, proizlazi iz dva razloga:
- Stranice nisu dovoljno optimizirane za mobilne platforme.
- I dalje je potrebno više klikova (ili dodira) kako bi se obavila ista stvar kao na desktopu.
Digitalno je super, ali ljudska interakcija je i dalje ključna

Nakon uvodnih podataka o kapacitetima Valamar hotela, Ivana Budin Arhanić naglasila je nešto što svi u digitalnom dobu i poslu često zaboravljamo:
Ne jedete digitalni ručak.
Ovo se odnosi na to da je i dalje vrlo važan onaj ljudski odnos, odnosno interakcija s gostima licem u lice. Budući da više od 40% prihoda ostvaruju kroz direktan odnos s gostima, Ivana drži kako će digitalni kanali teško zamijeniti one “prave” ljudske kanale koji i dalje čine glavninu odnosa kada je riječ o turizmu kod nas.
Ipak, kako se ne bi činilo da je Valamar orijentiran prvenstveno onoj klasičnoj prodaji i bježi od digitalnog, valja spomenuti kako je među prvim lancima koji su počeli naglašavati važnost digitalnog prisustva, ali i dobrog odnosa s gostima kako bi se postigli ciljevi. Valamarova vizija sastoji se od potpunog paketa, odnosno pružanja cjelokupnog iskustva boravišta upravo na toj destinaciji.
Kada govorimo o sve većoj prisutnosti Airbnba i sličnih platformi, velike korporacije poput Valamara, kao i mali iznajmljivači, trude se što je moguće više ispuniti želje gostiju i privući ih upravo svojim smještajima, iako je to nekad lako, a nekad i ne.
ZigZag – uspješno online poslovanje u turizmu
Tomislav Zovko iz ZigZaga rekao je kako su od samih početaka orijentirani prvenstveno na online i čitavo svoje poslovanje vode iz jednog centralnog ureda u Zagrebu, iako imaju apartmane u nekoliko država. Kvalitetu online pristupa naglasio je anegdotom:
Naš objekt u Dubrovniku zaradio je visoku ocjenu 9 od 10, iako goste nikada nitko nije osobno dočekao, sve je bilo automatski.
Na to se nadovezao i Emanuel, koji je rekao kako je moguće i bez osobnog kontakta dati dobro korisničko iskustvo – jer tehnologija to omogućuje. Hotelima je ipak teže doći do pravih podataka, dok je ZigZagu to relativno lako jer se sve njihove interakcije odvijaju putem interneta.
Razlika u poslovanju ZigZaga i klasičnih hotela je u trajanju boravka i vrsti gostiju, tvrdi Tomislav.
Apartmanski gosti su istraživači i žele doživjeti što više mogućih iskustava, i to online. Taj gost u 15 dana godišnje želi što je više moguće toga vidjeti, a to mu upravo tehnologija omogućava.
Kada je riječ o platformama i tehnološkim mogućnostima u turizmu, Davor iz Ubera kaže kako smo tek zagrebali površinu, na što se nadovezala Ivana odgovorom na pitanje moderatora koliko je teško velikim sustavima uvesti nova tehnološka rješenja.
Kretanje u tom smjeru i korištenje svih tih podataka na jedan pametan način nije nikako lako. Prije četiri godine počeli smo uvoditi sustave pomoću kojih imamo uvid u podatke gostiju na individualnoj razini.
Kako se panel polako primicao kraju, jedna stvar je ostala očita:
Tehnologija je potrebna kako bi nam olakšala posao, a ne oduzimala.
Svi su se panelisti složili kako su korisnici oni koji će odlučiti o tome koliko će tehnologija daleko otići u turizmu i koliko će sudjelovati u razvoju turističke industrije, kako kod nas, tako i u svijetu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.