
Hrvatski poduzetnici o lekcijama koje su naučili ‘van klupa’ na konferenciji #3PSplit
Sutra u Splitu započinje studentska poduzetnička konferencija #3PSplit, a u trećoj godini svog održavanja vodi se pod naslovom „Promijeni sebe – promijeni svijet!“.

Dio je to programa poticanja poduzetništva i zapošljavanja mladih #3PSplit, nastalog 2013. godine u suradnji Američke alumni zajednice Hrvatske, Američkog veleposlanstva u Zagrebu te Ekonomskog fakulteta u Splitu, kako bi se potaknuo poduzetnički duh mladih.
Sama konferencija tako je namijenjena učenicima srednjih škola, studentima, malim poduzetnicima i svima koje poduzetništvo zanima, a cijeli će program biti podijeljen u nekoliko tematskih cjelina.
Konferenciju će otvoriti voditeljica projekta Ivana Bilić te dekan Ekonomskog fakulteta, prof. dr. sc. Željko Garača, a potom će o perspektivnim industrijama pričati Saša Cvetojević, Stevica Kuharski, Mateo Perak i Joško Stella.
Što nismo naučili na fakultetu?

Druga tema bit će institucionalno poduzetništvo ili kako institucije mogu profitirati primjenjujući poduzetničke principe, na što će se osvrnuti Jakov Vetma (načelnik općine Klis), Milan Tankosić (dogradonačelnik Gračaca), prof.dr.sc. Željko Garača (dekan Ekonomskog fakulteta) te prof.dr.sc. Šimun Anđelinović (rektor Sveučilišta u Splitu).
Treća tema prvog dana biti će posvećena mladim poduzetnicima, koji će ispričati kako su počeli – svoja će iskustva podijeliti Ivan Jelušić, osnivač u:Pluga, Akcijin Ilija Brajković, Antonio Perić iz Locastica te Robert Bilić iz Singarama.
“Što nisam naučio na faksu” tema je kojom će se otvoriti drugi dan konferencije, a poduzetnici će podijeliti s publikom što su morali naučiti izvan klupa kako bi uspjeli u poslu – to su Saša Cvetojević, Danilo Trebješanin iz Locastica, Živko Krstić iz Poslovne Inteligencije, Mirela Buturović iz Cenzure Plus te Domagoj Mrčelić iz Pravne klinike Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
Ono što zanima mnoge koji su se već bacili u poduzetničke vode su alternativni izvori financiranja, a o njima će pričati Ivana Ninčević, osnivačica Poduzetničkog centra Solin, ZIP-ov Ivo Špigel, Đulijano Nola iz Crnog Jajeta te Ivan Burazin poznat po startupu Codeanywhere.
Zadnja, ali ne i najmanje bitna tema je Networking # Team, a o važnosti istog pričat će Mario Medek iz Media Vala te Mangjurin Krešimir Macan.
Kako vam iskusniji poduzetnici mogu pomoći?

Posljednji je dio konferencije je #SpeedDateConsulting s predavačima konferencije – na kojem mogu sudjelovati svi koji pokreću novi projekt, imaju ideju, ili su mali poduzetnici koji žele unaprijediti svoje poslovanje.
Jedna od prednosti razgovora s iskusnim poduzetnicima je što mogu istaknuti neke probleme na koje biste mogli naići, objasnio je Stevica Kuharski:
Mentori na osnovu vlastitog iskustva mogu prepoznati probleme na koje će timovi naići tijekom razvoja projekta. No, kako je svaki tim jedinstven, tako će morati sami odabrati i odvagnuti koji se savjeti i preporuke tiču baš njih. Timovi moraju iskoristiti i sinergiju mentora kako bi preispitali i potvrdili bar dio svojih pretpostavki.
Njihova uloga je također validacija projekta i pomaganje u rješavanju nejasnoća vezanih uz poslovanje, dodaje Saša Cvetojević:
Pomoći mogu projektima koji imaju nejasnoće vezane za poslovni model, način izlaska na tržište ili pristup kupcima. Često postoji proizvod ili usluga koji evidentno trebaju tržištu, koje tim ima snage i proizvesti, no ne mogu pronaći pravi način izlaska na tržište, pravi način naplate i cjenovni raspon. Projektima u ranijoj fazi često treba validirati neke ideje, smjerove razvoja i korake koje planiraju poduzeti. No, svi mentori ne mogu znati više o samom projektu od onih koji s projektom žive i koji ga razvijaju: stoga, svaki savjet treba poslušati, no na kraju iz svega toga svaki tim mora pronaći ono što je najbolje za njih.
Sudjelovanje na konferenciji, kao i na speed date consultingu besplatno je, pa nalazite li se u Splitu i trebate malo motivacije ili želite čuti tuđa iskustva i iz njih nešto naučiti, svratite 27. i 28. veljače na Ekonomski fakultet u Splitu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.