Disneyjevi developeri oživljavaju umjetnost mehaničkih igračaka pomoću 3D printera

Disneyjevi developeri oživljavaju umjetnost mehaničkih igračaka pomoću 3D printera

Jednom davno, kada svijetom igračaka nisu vladali čupavi plastični Furbiji koje petogodišnjaci hrane digitalnim jelima sa svojih pametnih telefona, maštu su zaokupljale drvene i metalne mehaničke igračke koje bi čarobno oživjele pokretanjem ručice i pokazale svu kompleksnost svog mehanizma. Srećom, u Disneyju se našla skupina geekova, hipstera, nostalgičara ili kreativaca koji su odlučili prilagoditi ovaj koncept tehnologiji 3D printanja.

Stvaranje automatona više neće zahtijevati napredna znanja o mehanici
Stvaranje automatona više neće zahtijevati napredna znanja o mehanici.

Jednom davno, kada svijetom igračaka nisu vladali čupavi plastični Furbiji koje petogodišnjaci hrane digitalnim jelima sa svojih pametnih telefona, maštu su zaokupljale drvene i metalne mehaničke igračke koje bi čarobno oživjele pokretanjem ručice i pokazale  svu kompleksnost svog mehanizma. Srećom, u Disneyju se našla skupina geekova, hipstera, nostalgičara ili kreativaca koji su odlučili prilagoditi ovaj koncept tehnologiji 3D printanja.

Poznato je da je mehaničke igračke još u drevnoj Aleksandriji izrađivao matematičar Heron, a u na istom su mehanizmu temeljili i srednjovjekovni kipovi pokretani vjetrom. U Europi i Aziji, umjetnost i znanost konstruiranja mehaničkih igračaka održavala se stoljećima da bi potom pala u zaborav u digitalnom dobu.

Srećom, tim Disneyjevih istraživača iz ciriškog laboratorija došao je na ideju kako bi se umjetnost automatona mogla pretvoriti u softver koji bi omogućio korisnicima stvaranje mehaničkih likova i igračaka u vlastitom domu uz pomoć 3D printera.

Tim koji radi na softverskom rješenju predvode Stelian Coros i Bernhard Thomaszewski. Prvotno korisniko sučelje još uvijek je prilično složeno i profesionalno, piše Co.design,  no tim radi na tome da ga učini jednostavnijim za krajnje korisnike. Cilj  im je stvoriti program koji bi stvaranje mehaničkih igračaka učinio jednostavnim te tako približio ovu umjetnosti ljudima koji na zidu ne drže inženjerske diplome.

[youtube]http://youtu.be/DfznnKUwywQ[/youtube]

Ono što njihvo softver čini jednostavnim i intuitivnim je što pri stvaranju mehaničke igračke ne morate razbijati glavu nad sustavom poluga i kotačića koje ćete koristiti. U program se prvo unosi početna slika, a potom se ugrubo ocrtava kako bi pokret trebao izgledati. Program na temelju tih informacija daje moguća rješenja za pokretački mehanizam koja se potom mogu preurediti, poboljšati, namjestiti kako bi najbolje odgovarala efektu koji se želi postići.

Proces proizvodnje mehaničkih igračaka je umjetnost s dugom povijesti, ali također zahtijeva znatnu količinu inženjerkih znanja i vještina te iskustva s mehaničkim sustavima. Vjerujemo da naš sustav ima potencijal da približi ovaj zanimljiv vid umjetnosti većem broju korisnika koji bi mogli dizajnirati i proizvesti svoje vlastite kreativne mehaničke igračke.

Iako smo se iznimno veselili mogućnosti 3D printanja cipela, mehaničke igračke prešle su ih na listi prioriteta pa nestrpljivo iščekujemo softver i lobiramo za redakcijski 3D printer.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…