Danas je 30. rođendan World Wide Weba - i vi se možete pridružiti proslavi na Twitterovoj vremenskoj lenti!

Danas je 30. rođendan World Wide Weba – i vi se možete pridružiti proslavi na Twitterovoj vremenskoj lenti!

Izum World Wide Weba 1989. godine zauvijek je promijenio svijet, a 30. rođendan prilika je da otkrijemo i kako se svijet mijenjao zajedno s njim.

Na današnji dan prije točno 30 godina Sir Tim Berners-Lee, britanski znanstvenik s CERN-a, svojim poslovnim prijedlogom zauvijek je promijenio svijet. Ono što je krenulo kao želja za lakšom razmjenom informacija među kolegama na radnom mjestu, danas je pokretač doba informacija. World Wide Web platforma nastala 12. ožujka 1989. godine danas slavi svoj trideseti rođendan.

Čovjek koji je pisao povijest, a da toga nije bio ni svjestan

Tim, koji je tada bio 33-godišnji softverski inženjer, svom je šefu ponudio pismeni prijedlog pod naslovom Information Management: A proposal. U tom prijedlogu iznio je želju za kreiranjem velike hipertekstualne baze podataka s tekstualnim vezama poznate kao Mesh. Jedina svrha projekta bila je njegovim kolegama u CERN-u – tadašnjem najvećem laboratoriju nuklearne fizike u svijetu – olakšati dijeljenje informacija između više računala.

Šef mu je dopustio da predstavljeni dijagram toka razvije u radni model. Tako je Tim, u svrhu razvoja novog mrežnog sustava, napisao HTML jezik, HTTP aplikaciju i WorldWideWeb.app – prvi ikad web preglednik i uređivač stranica, a već do 1991. godine prvi vanjski Web serveri bili su u funkciji.

Ubrzo nakon što se vijest o korisnosti ove platforme raširila, Tim ju je morao dodatno razviti kako bi mogla zadovoljiti zahtjeve za automatiziranom razmjenom informacija između znanstvenika na sveučilištima i institutima širom svijeta.

Četiri godine kasnije, 30. travnja 1993. godine, CERN je cjelokupnu World Wide Web platformu stavio u javnu domenu. Ubrzo su objavili i izdanje s otvorenom licencom, što je bio mnogo sigurniji način za širenje i razvoj, a upravo te nesebične radnje su omogućile procvat Weba.

Projekt oživljavanja prve web stranice

Prva ikada web stranica bila je info.cern.ch. Iako je ona davno izgubljena, CERN je 2013. godine pokrenuo projekt obnavljanja te stranice. Smatrali su kako bi očuvanje ovog djelića velike povijesne prekretnice moglo utemeljiti priču o nastanku Weba i njegovom stvoritelju za dobrobit budućih generacija.

Kako je stranica izgledala u svojim začetcima možete provjeriti na stranicama projekta, a možete ju pogledati i u Line Mode Browseru, drugom ikad napravljenom web pregledniku.

Nadamo se da će WWW preskočiti krizu srednjih godina

Postoji samo nekolicina inovacija koje su u potpunosti promijenile način na koji funkcionira cijeli svijet, a World Wide Web je možda najutjecajnija. Slavljenje njezinog 30. rođendana s razlogom je događaj svjetskih razmjera. Ovogodišnju obljetnicu obilježit će globalna proslava koja će u čast tridesetom rođendanu trajati 30 sati. Organizatori su naravno CERN, World Wide Web Consortium (W3C) i World Wide Web Foundation.

Proslave su započele u CERN-ovom sjedištu u Ženevi gdje se Tim pridružio velikoj postavi govornika kako bi se osvrnuli na utjecaj koji je Web imao u posljednjih 30 godina. Događaj se emitira uživo na YouTube-u od 8 sati, a ostat će spremljen kao dostupan na zahtjev.

Nakon Ženeve Tim leti u londonski Muzej znanosti gdje će s drugim vodećim ljudima u znanosti, tehnologiji i politici raspravljati o tome kako je Web promijenio naše živote i što možemo učiniti da ga zaštitimo. Ovaj događaj će također biti prenesen uživo na YouTube-u s početkom u 18 sati.

Podijelite i vi svoj najvažniji trenutak u zadnjih 30 godina

Ipak, čini se da će najvažniji dio proslave biti upravo korisnici. Iz CERN-a su pozvali sve ljude da se pridruže proslavi tako što će pridonijeti Twitterovoj vremenskoj lenti najvažnijih događaja na webu. Svaki sat u razdoblju od 30 sati, između 12. i 13. ožujka, predstavljat će godinu povijesti weba.

Web Foundation započeo je vremensku lentu tweetom u 8 sati, predstavljajući 1989. godinu, kada je Sir Tim Berners-Lee izumio web. U svakom uzastopnom satu, od 9, pojavit će se postovi osnivača, utjecajnih ljudi, brendova, izumitelja i aktivista širom svijeta, podsjećajući na značajne trenutak iz povijesti weba. No, kako bi bili sigurni da će ova lenta pričati cijelu priču o webu u zadnjih 30 godina potrebno ju je popuniti i s vašim najdražim web trenutcima. To mogu biti osobne prekretnice, načini na koje je web promijenio vaš svijet, web stranice koje ste voljeli ili memeove koje niste mogli prestati dijeliti.

Ako želite sudjelovati sve što trebate napraviti je objaviti tweet u ovome formatu:

In (x year), __________________ #Web30 #ForTheWeb gdje praznu liniju zamjenjujete vašim omiljenim događajem, a umjesto zagrade pišete godinu u kojoj se dogodio.

Jedina stvar na koju morate dodatno obratiti pažnju je da svoju izbor događaja objavite u prikladno vrijeme za izabranu godinu (događaji iz 1989. godine objavljuju se u 8:00 i tako dalje…), a kako bi bili sigurni da nećete pogriješiti možete provjeriti raspored objava.

#ForTheWeb

Ako vam se sviđa trenutno stanje weba i želite da takav i ostane, drugi načini na koje možete proslaviti 30. rođendan World Wide Weba su podržavanje kampanje za For The Web koja se bori za očuvanje svih principa koje danas slavimo:

  • Univerzalnost, međunarodnost i istinski world wide
  • Dostupnost na bilo kojem uređaju, za bilo koju vrstu informacija, na bilo kojem jeziku
  • Dostupnost osobama s invaliditetom
  • Decentraliziranost
  • “Free royalties” – besplatne povlastice
  • Otvoreni standardi
  • Suradnja i konsenzus
  • Ne ograničavanje na preglednik, već sada postaje Web of Everything
  • Poboljšanje isporuke, povećanje zadovoljstva korisnika i smanjenje troškova.

Isto tako možete pomoći i u izgradnji boljeg weba putem donacija Web Foundation organizaciji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Intervju

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.