Što možemo naučiti iz doba kad je prije 10 godina zahvaljujući pojavi Facebooka i Twittera, ali i recesiji, ekslodirao marketing putem društvenih mreža u Hrvatskoj? Prisjećamo se lekcija u Netokracija podcastu!
Na ovogodišnjem Weekend Media Festivalu imao sam priliku moderirati panel o 10 godina digitalnog marketinga u Hrvatskoj s odličnim sugovornicima koji su ih proživjeli: Ivanom Kovačevićem koji je vodio digitalni marketing u Agrokoru i potom digital hub u Bruketa&Žinić&Grey, Danielom Ackermannom koji je osnovao Degordian, i Nikolom Vrdoljakom kao direktorom Digitelovog Gingerneta i danas osnivačem agencije 404. Vrdoljak je u tom razgovoru objasnio:
Krenuli smo od “media buyinga” kao niše, jer je u tom trenutku na tržištu postojao samo monopolist koji je uzimao velike marže. Društvene mreže smo dodali kasnije te smo surađivali s Drapom i McCannom. Svatko od nas je ušao u posao društvenih mreža iz nekog drugog ugla, McCann i mi iz “media buyinga”, Drap iz kreative.
Sve što niste znali o počecima social media marketinga
Svi smo zaista krenuli iz raznih izvora, a kako bismo dodatno produbili kako je to izgledalo kad ste kretali iz smjera društvenih mreža, Mia i ja smo u novoj epizodi Netokracija podcasta govorili o nekima od značajnih događaja:
- Kako su najjači korisnici društvenih mreža, poput Twittera, postali prvi CM-ovi i osnivači agencija za marketing putem društvenih mreža;
- Kako se radilo u samom početku, od kampanja do Facebook aplikacija pa čak i naplate lajkova na Facebook fan stranicama;
- Tko se sve natjecao za kontrolu korporativnih društvenih mreža;
- Zašto je recesija bila ulje na vatru marketinga putem društvenih mreža.
Komentiramo i s vama dijelimo povijest marketinške industrije vezane za društvene mreže, kao i detalje koje dosad nikad nismo spominjali javno. Ako ste bili dio tih početaka vjerujemo da ćete prepoznati neke trenutke, ali i u komentarima podijeliti svoja iskustva, a ako ste u industriju ušli u zadnjih nekoliko godina, sigurno ćete izvući neke dobre lekcije koje možete primijeniti u digitalnoj karijeri:
Slušajte nas putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.