Zona24: Kako je portal 24sata.hr razvio 'društvenu mrežu' i sustav bedževa i nagrada za čitatelje

Zona24: Kako je portal 24sata.hr razvio ‘društvenu mrežu’ i sustav bedževa i nagrada za čitatelje

Prije nepuna dva tjedna na portalu 24sata pokrenuli smo svojevrsnu društvenu mrežu pod imenom Zona24. Koncipirana je oko naših registriranih korisnika, odnosno njihovih komentara, a sve je zaokruženo jednim gaming/loyality konceptom. Trenutačno je u otvorenoj beta fazi i dostupna je svim registriranim korisnicima. Razvoj Zone24 trajao je gotovo godinu dana, no prve ideje javile su se prilikom posljednjeg redizajna portala, o kojem je Netokracija pisala. Ona je proizašla iz naše želje da na 24sata stvorimo uvjete u kojima bi se kvalitetni komentatori mogli istaknuti, ali i da im se na neki način odužimo.

Zona24

 

O razvoju projekta Zona24, portala 24sata, za čitatelje Netokracije piše Bojan Rodik, community menadžer 24sata, te voditelj projekta Zona24: 

Prije nepuna dva tjedna na portalu 24sata pokrenuli smo svojevrsnu društvenu mrežu pod imenom Zona24. Koncipirana je oko naših registriranih korisnika, odnosno njihovih komentara, a sve je zaokruženo jednim gaming/loyality konceptom. Trenutačno je u otvorenoj beta fazi i dostupna je svim registriranim korisnicima.

Razvoj Zone24 trajao je gotovo godinu dana, no prve ideje javile su se prilikom posljednjeg redizajna portala, o kojem je Netokracija pisala. Ona je proizašla iz naše želje da na 24sata stvorimo uvjete u kojima bi se kvalitetni komentatori mogli istaknuti, ali i da im se na neki način odužimo. Oduvijek smo na komentare korisnika gledali kao na produžetak našeg sadržaja, odnosno smatramo da oni obogaćuju same članke. Ipak, neki su komentatori odskakali po kvaliteti. S druge strane, zbog velikog broja komentara, znali su se “izgubiti” u masi.

Launch Zone24 rezultat je nekoliko manjih faza i svaka je bila svojevrsan izazov u kojem smo i sami učili. Prvi korak koji smo napravili za cilj je imao smanjivanje “šuma” među komentarima. To smo riješili definirnjem jasnih pravila komentiranja. Svako pravilo sada ima određenu “težinu” i vodi nekoj vrsti zabrane, pa korisnici uvijek znaju na čemu su. U praksi, to je pridonijelo kvaliteti komentara, ali i olakšalo posao administratora.

Izgled profila

 

Nakon toga krenuli smo s definiranjem same Zone24. U Hrvatskoj nema sličnog koncepta na news portalima, pa smo primjere potražili kod drugih, poput The Huffington Posta, koji koristi bedževe. Isto tako, preporučam knjigu ‘Game-Based Marketing: Inspire Customer Loyalty Through Rewards, Challenges, and Contests‘ autora Joselin Linder i Gabe Zichermanna. Ona je bila izvor vrijednih informacija i primjera kako gaming /loyality funkcionira u praksi. S vremenom je cijeli community projekt dobio jasne obrise. Odlučili smo se za dvije osnovne funkcionalnosti, koje su odredile daljnji smjer razvoja:

  • osvajanje bedževa
  • bodovanje aktivnosti na portalu

Mnogi će zacijelo odmah pomisliti na Foursquare, koji funkcionira na sličan način. Činjenica je da nam je ta mreža bila uzor za mnoga rješenja, no ona je ipak geolokacijski servis, dok je Zona24 koncipirana oko sadržaja portala 24sata.

Svaka akcija ima – reakciju

Bedževe će dobivati oni koji učestalo koriste određene alate ili su izrazito aktivni u pojedinim rubrikama. Sam bedž je i svojevrsna identifikacija korisnika: kako je većina njih vezana za rubrike, članovi Zone24 mogu istaknuti one koji su im najdraži.
Bodovi se osvajaju samom aktivnošću na portalu:

  • logiranjem
  • komentiranjem
  • čitanjem članaka
  • korištenjem alata
bedževi!

 

Korisnici se potom svrstavaju na ljestvici, tako da se oni najaktivniji uvijek istaknu. Najveći je izazov bio definirati formulu po kojoj će se zbrajati i oduzimati – trebalo je naći balans u vrijednostima pojedinih aktivnosti. Posao je dobrim dijelom odradio naš programer Stjepan Zlodi, koji je, vjerujemo, došao do poštenog i poticajnog ključa za izračun.

Iako će omogućiti da se pojedini korisnici Zone24 istaknu, jasno je da bodovi i bedževi ipak nisu dovoljni za dublju integraciju zajednice. Zbog toga smo na kraju u koncept odlučili dodati mogućnost praćenja korisnika. Princip je više – manje isti kao i na Twitteru, a prate se komentari na članke. Sve aktivnosti prikazuju se u za to predviđenom tabu na profilu, koji je time postao centralno mjesto za sve informacije o Zoni24.

Benefit za krajnje korisnike

Kao i kod svakog gaming koncepta, računamo da bi nam to s vremenom trebalo utjecati na čitanost članaka. No isto tako znamo da će pažnja korisnika s vremenom padati, osobito nakon što osvoje sve bedževe ili budu u vrhu ljestvice dulje vrijeme. Uz to, zaključili smo da ne bi bilo fer da 24sata profitira (u obliku porasta page vieweva), a registrirani korisnik ne dobije ništa zauzvrat. Zbog toga je osmišljen sustav benefita, odnosno koristi koje će članovi Zone24 imati od sudjelovanja. On će se početi primjenjivati nakon što čitav projekt završi s beta testiranjem. Zamišljeni su tako da onima koji ih osvoje daju pristup novim sadržajima ili nagradama.

Gledajući unatrag, Zona24 daleko je kompleksnija od naših prvotnih planova. To ne znači da je njezin razvoj gotov – prostora za napredak uvijek ima. Daleko od toga da smatramo da će ona postati društvena mreža u smislu u kojem ih većina ljudi percipira. S naše strane bit će nam drago ako čitatelji u njoj nađu zabavu, poticaj za raspravu i povežu se s korisnicima s kojima dijele razmišljanja. Vjerujemo da će u konačnici podići i kvalitetu samog sadržaja na portalu 24sata.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Igor

    Igor

    19. 03. 2012. u 10:00 am Odgovori

    24 – Vas sadrzaj je desno orjentisan, pun ksenofobije, ismijavanja susjeda i slicnih manifestacija – prica o isticanju kvalitetnih komentara je smijesna, sta cete isticati – one svoje citaoce koji mrze vise od ostalih? Upravo su takva bila moja iskustva o vasem vebu kada sam vas zadnji put sa gadjenjem otvorio prije godinu dana.

    Imate vrlo lijep pozdrav iz Sarajeva.

  2. mileni

    mileni

    25. 03. 2012. u 4:06 pm Odgovori

    Upravo to. Odlicna zamisao, ne znam kako je provedena u djelo, jer 24sata nikako ne posjecujem. Valjda jedini portal koji je “žući” od index.hr-a i net.hr-a. Zutilo bez ikakve vrijednosti. Papirnato izdanje prati u stopu. Iskreno, ne shvacam tko uopce posjecuje takve portale, i/ili cita takve novine.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.