Zašto prvo slavimo internetske startupe koji dobe investiciju, a tek onda one koji zaista zarade?

Zašto slavimo startupe koji uspiju dobiti desetine i stotine tisuća investicije? Upravo je to pitanje u finalu emisije posvećene startupima Techstars programa na Bloombergu postavio Gary Vaynerchuk, internetski sommelier, investitor i osnivač WineLibrarya i VaynerMedije. Vaynerchuk je naglasio kako ga je njegov otac naučio kako je dan kada posudite od nekog novce najgori u vašem životu i spomenuo kako publika nije pljeskala startupu Red Rover koji se usredotočio na profitabilnost projekta, a ne traženje novih investicija.
Dakako, tehnološki startupi uz dovoljnu investiciju nude priliku za brz rast i u tim se situacijama često profitabilnost stavlja u drugi plan. Posao je ipak posao i u regiji u kojoj je investitorski kapital rijedak, itekako je bitno usredotočiti se na zarađivanje poput activeCollaba, Nordeusa i Inchooa. Garya smo već dvaput intervjuirali za Netokraciju, o njegovim internetskim projektima te kako je postao investitor. Pogledajte isječak emisije:
[youtube width=”600″ height=”335″]http://www.youtube.com/watch?v=kxaMoeu6O_Q[/youtube]
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Berislav Lopac
23. 10. 2011. u 8:12 am
Eh, a kad se ja bunim protiv novinskih članaka kakve smo imali prilike vidjeti na našim prostorima (“zaradili smo milijun eura”, “senzacionalan uspjeh hrvatskih mladih programera”) i slično, onda svi misle da pretjerujem… 😉
Danas je vrlo lako započeti startup, čak je i relativno lako i početi na njemu zarađivati; međutim, sve ovisi o tome koji su vam dugoročni ciljevi. Ekipa iz activeCollaba odlučila se za dugoročnu stabilnu zaradu, u iznosima koji su solidni za uvjete u kojima žive ali ništa posebno na globalnoj razini, koja njih ni ne zanima; s takvim planovima investicija zaista nije potrebna i samo bi smetala, a to je ono što zagovara i ekipa iz 37signals.
S druge strane ako startup želi narasti do zaista globalnih razmjera, čak i ako može rano početi zarađivati, vanjska investicija je neophodna. Google, Facebook i Apple ne bi danas bili to što jesu da nisu imali investitore. Naravno, to sa sobom nosi cijeli niz mana i problema, tako da nema savršenog rješenja.
U konačnici, svatko za sebe i svoj startup treba sam ocijeniti koji pristup je povoljniji. Drugi je par rukava što kod nas nema dovoljno kvalitetnih mentora koji bi znali usmjeravati strateške odluke startupa, pa se odluke donose na temelju onoga što i kako pišu mediji, što je naravno vrlo opasno.
Dario Kreštalica
26. 10. 2011. u 3:50 pm
Tako je 😉
Davor Runje
23. 10. 2011. u 12:03 pm
Globalno gledajući, većina startupova propadne. Drugi najčešći scenario je da uspiju zaraditi taman toliko novaca da isplate investitore, a osnivačima ostane malo ili ništa. Rijetki se obogate i cijeli hype se održava na njihovim pričama.
Osobno i dalje mislim da je to najkorisnije iskustvo koje možete imati bez obzira na ishod, pod uvjetom da stvarno date sve od sebe. Ljudi koji su pokrenuli startupove najčešće dobro prolaze u svojoj karijeri, bez obzira što radili nakon eventualnog neuspjeha. Neki se odluče pokretati nove startupove dok im ne uspije, najbolji primjer je Shaw Fanning koji nije ništa zaradio na Napsteru i Snocapu, da bi treću sreću Rupture kupio EA za 20tak miliona dolara. Nakon toga je pokrenuo Path. Oni koji odluče zaposliti se obično budu najbolji zaposlenici i vrlo brzo napreduju do vrha.
U svakom slučaju, treba proslaviti investicije i nastaviti dalje raditi još žešće 🙂
Dario Kreštalica
26. 10. 2011. u 3:52 pm
Tako je,… vrlo realno 😉
Damir2
24. 10. 2011. u 11:47 am
Eh @Berislav, kada i ja kritički pišem ovdje, nailazim također na puno nerazumijevanja. Smatram da Netokracija nije Big Brother za zaglupljivanje masa, pa i tekstovi trebaju biti ozbiljniji tj. više (dobronamjerne) kritike manje hype-a.
Inače odličan ti je komentar
Berislav Lopac
24. 10. 2011. u 12:38 pm
Damire, jedno je pisati kritički o konkretnim problemima, a drugo je gunđanje o svemu što se piše. 😉
Za hype se potpuno slažem; osnovni je problem što nedostaje temeljnog razumijevanja tematike na svim stranama, i kod startupa i kod novinara pa čak i kod potencijalnih investitora, barem kod nas. Na tome treba više poraditi.
Dario Kreštalica
26. 10. 2011. u 3:54 pm
Zašto prvo slavimo internetske startupe koji dobe investiciju, a tek onda one koji zaista zarade?
Veoma dobro pitanje !
Ali investicija je prvi korak ka cilju jer investitori nisu dali investicije bez da dobro provjere projekt pa se i to konta dijelom uspjeha 😉