
Zahtjev za ispravak članka: “Zašto je za beskontaktno plaćanje u menzama bilo potrebno razviti fintech aplikaciju – koja ne radi?”
Odvjetnik Mislav Matijević iz Osijeka u ime stranke WEA PAY d.o.o. obratio se Netokraciji sa zahtjevom za ispravak i ispriku po čl. 22. i 40. Zakona o medijima.
Dana 12. 4. 2022. godine na url adresi https://www.netokracija.com/weapay-menze-aplikacija-192145 objavljen je članak naziva “Zašto je za beskontaktno plaćanje u menzama bilo potrebno razviti fintech aplikaciju – koja ne radi?”
Ovim putem temeljem odredbe čl. 22. i 40. Zakona o medijima (NN 59/04 , 84/11 , 81/13) zahtjevam u ime moje stranke društva WEA PAY d.o.o. ispravak objavljene informacije te ispriku nakladnika portala NETOKRACIJA.
Sam naslov članka neistinit je.
U naslovu se navodi da aplikacija ne radi dok se na naslovnoj slici vidi mobilni telefon s uključenom aplikacijom WeaPay. Suprotno naslovu članka aplikacija WeaPay radi i njome korisnici dnevno provode transakcije bez ikakvih problema.
Iz daljnjeg teksta članka vidljivo je da se autor članka nije osobno uvjerio u rad aplikacije nego pišući o postupku plaćanja WeaPay aplikacijom na jednom mjestu navodi:
Navodno, cijeli proces traje minutu i 30 sekundi.
Suprotno navodima naslova i teksta članka, plaćanje WeaPay aplikacijom traje nekoliko sekundi, najčešće 2 do 3 sekunde što ovisi i o vanjskim faktorima. Autorizacija plaćanja unutar sustava WeaPay-a traje izuzetno kratko. To se odnosi na trenutak od kada s blagajne bude poslan zahtjev za plaćanje u sustav WeaPay-a pa do prispjeća podatka o uspješnom plaćanju u blagajnu.
Sama transakcija se sa strane WeaPay-a završava unutar 0.03 sekunde o čemu postoje detaljni zapisi u bazi podataka gdje se svaka transakcija bilježi, kao i svaki poziv blagajni prema API sučelju. Napominjemo da je unutar ove 0.03 sekunde i vrijeme potrebno za provjeru raspoloživog iznosa na WeaPay računu korisnika, ali i za evdentiranje same transakcije.
Sustav na tretutnoj računalnoj infrastrukturi može podnijeti oko 1500 transakcija u minuti. Ako se pojavi potreba za većim brojem transakcija WeaPay će dogovoriti povećanje snage cloud servera.
Netočno je napisano ime direktora tvrtke WeaPay. Direktor se preziva Baksa, a ne Bakša kako se to u članku pogrešno navodi.
Netočno je napisana tvrtka društva koja nije Wea Systems nego WEA PAY d.o.o.
Netočno je da je Renato Baksa vlasnik društva WEA PAY d.o.o. G. Baksa je član društva, a član društva je i društvo VACO d.o.o.
lako autor članka na riječi “zaposlenik tvrtke” stavlja poveznicu (link) na fininfo.hr na kojoj su točno navedeni prezime direktora, tvrtka društva kao i podatci o članovima društva u članku se ti podatci navode pogrešno i netočno .
U članku se navodi i da je autor “Kucao na mnoga vrata bez odgovora” kao i da je postavio dva pitanja “Renatu Bakši” na koje nije dobio odgovor .
Autor članka obratio se g. Baksi jednim emailom od 21. 3. 2022. godine u kojemu nije postavio niti jedno od pitanja koje se navodi u članku nego je sadržaj tog emaila:
Poštovani Renato,
novinar sam u Netokraciji i volio bih malo više istražiti o aplikaciji WeaPay. Matea Vasilj mi je poslala Vaš kontakt kao predstavnika grupe Vaco kaoj je razvijala aplikaciju. Poslao bih Vam par pitanja na koja bi odgovorili pisanim putem. Također, zanima me ako bi mi mogli pružiti kontakt nekoga iz SC-a s kim ste surađivali na ovoj aplikaciji.
Hvala Vam 🙂
Srdačno,
Nakon odgovora g. Bakse autor članka napisao je još jedan email bez pitanja za koje se u članku navode da su postavljena. Email je sljedećeg sadržaja :
Poštovani,
hvala Vam na odgovoru i veseli nas čuti kako nas pratite pa Vam hvala na tome. Hvala vam i na svemu poslanome, ali ne objavljujemo PR objave jer to nije u duhu novinarstva niti u uredničkoj politici Netokracije. Iskreno mi je žao što ne želite iskoristiti priliku da se adresirate na pitanja koja zanimaju javnost.
Takoder, još jednom bih Vas zamolio ako bi mi mogli dati kontakt nekoga iz SC-a tko je surađivao na ovome projketu. Hvala Vam.
Srdačno,
U članku se navodi:
možemo zaključiti kako aplikacija nije najbolje prihvaćena usprkso tome što ima preko 1000 preuzimanja
Smatramo da ovakav zaključak nije utemeljen na stvarnom iskustvu korisnika te da je broj ocjena na Google Play-u vrlo mal i ne predstavlja reprezentativni uzorak .
U članku je naveden podnaslov “Nešto je trulo …” koji zajedno s tekstom koji iza tog naslova slijedi sugerira da aplikacija ne radi.
Suprotno navedenom aplikacija u cijelosti radi i svaki korisnik koji je koristi u skladu s jednostavnim i razumljivim uputama može u vrlo kratkom vremenu obaviti plaćanje.
U članku se također spominje Press kit koji se sastoji od izjava predstavnika dionika, fotografija, logotipova dionika, screenshotova i PR članka ali poveznica na riječima “(isti možete pronaći na ovoj poveznici)” upućuje isključivo na PR članak koji je samo jedan dio Press kita. Stoga molimo da objavite cjelokupan Press kit kakav je poslan autoru članka emailom g. Bakse od 22. ožujka 2022. u 13:19. (op.e. cjelokupan Press kit dostupan je na ovoj poveznici).
Slijedom iznesenoga molimo da postupite u skladu s odredbom čl. 41. i 42. Zakona o medijima te da u vašoj online publikaciji Netokracija.com objavite ovaj zahtjev za ispravkom i isprikom u cijelosti kao i da stavite poveznicu na izvorni članak kao i da na izvorni članak stavite poveznicu na objavljeni zahtjev za ispravkom i isprikom.
Odluku o tome hoćete li se ispričati ili ne zbog netočnih informacija ostavljamo Vama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.