
Da bi lokalna ili regionalna crowdfunding kampanja bila uspješna, mora biti zanimljiva
Na drugom Zagreb Crowdfunding Conventionu, održanom prošlog tjedna u Zagrebu, o pokušajima, neuspjesima i lekcijama iz regionalnih crowdfunding platforma razgovarali su Željko Ninkov iz ideaFunder$ sa sjedištem u Sarajevu, Hrvoje Maras iz Croenergy, Ingi Rafn Sigurdsson, osnivač islandskog Karolina Funda, te Matej Rauch iz ADRIFunda. Panelisti su složno zaključili da prečaca do uspjeha nema, ali recept su - zanimljive kampanje.

Drugi po redu Zagreb Crowdfunding Convention o grupnom financiranju održao se prošloga četvrtka u prostorima HUB-a 385, a među brojnim temama raspravljalo se i o pokretanju regionalnih platformi. Panel o pokušajima, neuspjesima i lekcijama iz regionalno usmjerenih crowdfunding platforima moderirao je Robert Pašičko iz UNDP Croatia, a na njegova pitanja odgovarali su Željko Ninkov iz ideaFunder$ sa sjedištem u Sarajevu, Hrvoje Maras iz Croenergy, Ingi Rafn Sigurdsson, osnivač islandskog Karolina Funda, te Matej Rauch iz ADRIFunda.
Regionalni crowdfunding kod nas je tek u začecima, međutim, njegov lokalni značaj nije zanemariv, ali uspjeh platformi ne dolazi preko noći. Ingi smatra da je jedna od pogrešaka koju lokalni ili regionalni igrači mogu učiniti je usredotočiti se na tehnologiju, na što su i sami potrošili mnogo energije. Umjesto toga, naglasak treba biti na marketingu i suradnji s ljudima u regiji.
Zanimljive kampanje ključ uspjeha
Panelisti su složni da prečaca do medijske pažnje i pridobivanja projekata. Rad s medijima mora biti konstantan, a za uspjeh su ključne zanimljive kampanje.
Kada je riječ o medijskoj pozornosti, ADRIFund je svakako „pogodio u sridu“ s uspješnim projektom slovenskog komičara Klemena Slakonje. Slakonja je putem ADRIFunda za produkciju svoje video parodije posvećene Donaldu Trumpu prikupio preko 30.000 eura – 3 puta više od zadanog cilja – a projekt, ali i konačni video ubrzo je postao poznat u čitavoj Sloveniji i šire. Međutim, taj uspjeh se nije dogodio slučajno, već je rezultat uloženog truda i rada, naglasio je Matej koji je ideju za pokretanje platforme dobio krajem prošle godine.
Umjesto čuvanja novca u bankama, ulažite u vrtiće, škole, igrališta
S druge strane, projekti vezani uz javnu upravu nisu tako uspješni kao oni komercijalni, istaknuo je Hrvoje iz Croenergyja koji djeluje kao neprofitna organizacija u 4 hrvatske županije i usmjerena je na javni interes i razvoj lokalnih područja.
Kada je riječ o javnoj upravi, teško je angažirati građane da ulože svoj novac jer obično očekuju suprotno – da javna uprava daje njima.
Ipak, Croenergy do kraja mjeseca planira lansirati novu platformu, a u 2017. se namjeravaju i proširiti. Međutim, da bi ti projekti bili uspješniji potrebno je i promijeniti način razmišljanja i potaknuti građane da umjesto čuvanja novaca u bankama ulažu u vrtiće, škole, igrališta.
Crowdfunding tek čeka da postane trend u Hrvatskoj i regiji

O tome da je crowdfunding u našoj regiji tek u počecima svjedoči i Matej kojemu je Slovenska narodna banka, jednom kada je objavljena vijest da pokreće crowdfunding platformu, poslala dopis pitajući ga je li njegovo poslovanje u skladu sa slovenskim zakonima.
Željko smatra da je potrebno vršiti pritisak i više govoriti o crowdfundingu da bi grupno financiranje u regiji dobilo maha. Predviđa da će se taj trend razviti u Hrvatskoj kroz 2 do 3 godine, ali u Bosni i Hercegovini će trebati puno više vremena jer veliki broj građana još uvijek ne zna što je zapravo crowdfunding. Smatra da bi značajna podrška za regionalne crowdfunding platforme mogla doći i od dijaspore koja već ionako ulaže u matične zemlje, ali samo 10% toga novaca ide u poslovni razvoj i nekretnine.
Zainteresiranih za razvoj regionalnih platformi ima, no kome će uspjeti probiti se na našem malom tržištu, tek ćemo vidjeti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.