Što treba lokalnim i regionalnim crowdfunding kampanjama?

Da bi lokalna ili regionalna crowdfunding kampanja bila uspješna, mora biti zanimljiva

Na drugom Zagreb Crowdfunding Conventionu, održanom prošlog tjedna u Zagrebu, o pokušajima, neuspjesima i lekcijama iz regionalnih crowdfunding platforma razgovarali su Željko Ninkov iz ideaFunder$ sa sjedištem u Sarajevu, Hrvoje Maras iz Croenergy, Ingi Rafn Sigurdsson, osnivač islandskog Karolina Funda, te Matej Rauch iz ADRIFunda. Panelisti su složno zaključili da prečaca do uspjeha nema, ali recept su - zanimljive kampanje.

u hr
Naglasak regionalnih crowdfunding platformi treba biti na marketingu, a ne na tehnologiji, smatra Ingi iz islandskog Karolina Funda.

Drugi po redu Zagreb Crowdfunding Convention o grupnom financiranju održao se prošloga četvrtka u prostorima HUB-a 385, a među brojnim temama raspravljalo se i o pokretanju regionalnih platformi. Panel o pokušajima, neuspjesima i lekcijama iz regionalno usmjerenih crowdfunding platforima moderirao je Robert Pašičko iz UNDP Croatia, a na njegova pitanja odgovarali su Željko Ninkov iz ideaFunder$ sa sjedištem u Sarajevu, Hrvoje Maras iz Croenergy, Ingi Rafn Sigurdsson, osnivač islandskog Karolina Funda, te Matej Rauch iz ADRIFunda.

Regionalni crowdfunding kod nas je tek u začecima, međutim, njegov lokalni značaj nije zanemariv, ali uspjeh platformi ne dolazi preko noći. Ingi smatra da je jedna od pogrešaka koju lokalni ili regionalni igrači mogu učiniti je usredotočiti se na tehnologiju, na što su i sami potrošili mnogo energije. Umjesto toga, naglasak treba biti na marketingu i suradnji s ljudima u regiji.

Zanimljive kampanje ključ uspjeha

Panelisti su složni da prečaca do medijske pažnje i pridobivanja projekata. Rad s medijima mora biti konstantan, a za uspjeh su ključne zanimljive kampanje.

Kada je riječ o medijskoj pozornosti, ADRIFund je svakako „pogodio u sridu“ s uspješnim projektom slovenskog komičara Klemena Slakonje. Slakonja je putem ADRIFunda za produkciju svoje video parodije posvećene Donaldu Trumpu prikupio preko 30.000 eura – 3 puta više od zadanog cilja – a projekt, ali i konačni video ubrzo je postao poznat u čitavoj Sloveniji i šire. Međutim, taj uspjeh se nije dogodio slučajno, već je rezultat uloženog truda i rada, naglasio je Matej koji je ideju za pokretanje platforme dobio krajem prošle godine.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Umjesto čuvanja novca u bankama, ulažite u vrtiće, škole, igrališta

S druge strane, projekti vezani uz javnu upravu nisu tako uspješni kao oni komercijalni, istaknuo je Hrvoje iz Croenergyja koji djeluje kao neprofitna organizacija u 4 hrvatske županije i usmjerena je na javni interes i razvoj lokalnih područja.

Kada je riječ o javnoj upravi, teško je angažirati građane da ulože svoj novac jer obično očekuju suprotno – da javna uprava daje njima.

Ipak, Croenergy do kraja mjeseca planira lansirati novu platformu, a u 2017. se namjeravaju i proširiti. Međutim, da bi ti projekti bili uspješniji potrebno je i promijeniti način razmišljanja i potaknuti građane da umjesto čuvanja novaca u bankama ulažu u vrtiće, škole, igrališta.

Crowdfunding tek čeka da postane trend u Hrvatskoj i regiji

U Hrvatskoj će crowdfunding postati trend kroz 2, 3 godine, ali u BiH će trebati puno duže, smatra Željko iz ideaFundera$ sa sjedištem u Sarajevu.
U Hrvatskoj će crowdfunding postati trend kroz 2, 3 godine, ali u BiH će trebati puno duže, smatra Željko (desno) iz regionalnog ideaFundera$ sa sjedištem u Sarajevu.

O tome da je crowdfunding u našoj regiji tek u počecima svjedoči i Matej kojemu je Slovenska narodna banka, jednom kada je objavljena vijest da pokreće crowdfunding platformu, poslala dopis pitajući ga je li njegovo poslovanje u skladu sa slovenskim zakonima.

Željko smatra da je potrebno vršiti pritisak i više govoriti o crowdfundingu da bi grupno financiranje u regiji dobilo maha. Predviđa da će se taj trend razviti u Hrvatskoj kroz 2 do 3 godine, ali u Bosni i Hercegovini će trebati puno više vremena jer veliki broj građana još uvijek ne zna što je zapravo crowdfunding. Smatra da bi značajna podrška za regionalne crowdfunding platforme mogla doći i od dijaspore koja već ionako ulaže u matične zemlje, ali samo 10% toga novaca ide u poslovni razvoj i nekretnine.

Zainteresiranih za razvoj regionalnih platformi ima, no kome će uspjeti probiti se na našem malom tržištu, tek ćemo vidjeti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Ekskluzivno

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Digitalni proizvodi

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Intervju

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...