
Pobjednici Zagreb Connecta! NUOTWO uz 5 najboljih Startup Factory timova odnosi ukupno milijun kuna
Šesto izdanje međunarodne startup konferencije Zagreb Connect i četvrto finale Startup Factory predakceleracijskog programa zaključeno je proglašenjem najboljih startupa i dodjelom sredstava iz milijun kuna vrijednog novčanog fonda.
U organizaciji Grada Zagreba i ZICER-a, poznata startup konferencija Zagreb Connect već drugu godinu objedinjuje pod svojim programom odabir i nagrađivanje najboljih Startup Factory timova. U finale je ušlo 16 najboljih koji su do dodjele usavršavali svoje proizvode i prezentacije u utrci za novčani fond ukupne vrijednosti od milijun kuna.
Posljednja dva mjeseca timovi su prošli kroz intenzivnu edukaciju, mentorstvo te promocijsku podršku i umrežavanje, a na konferenciji su pred mnogobojnom publikom i stručnim povjerenstvom predstavili svoje inovativne proizvode.
Generalni pobjednik ovogodišnjeg Zagreb Connecta je tim NUOTWO koji je osvojio 200.000 kuna bespovratnih sredstava Grada Zagreba.
NUOTWO tim radi na ugradbenom panelu koji se montira s unutrašnje strane na zidove postojećih ili novih građevina kako bi filtrirao okolni zrak fiksirajući pritom CO2 odnosno CH4 mikrobiološkim putem. Kao nusprodukt fiksacije stvara se biomasa koja se može plasirati na tržište kao: dodatak ljudskoj prehrani, stočna hrana, gorivo, osnova za biodizel.
Pet najboljih startupova ovogodišnjeg Factoryja
Osim generalnog pobjednika, na konferenciji su proglašeni i najbolji od finalista Startup Factoryja, a koji su za svoje projekte osvojili po 160 tisuća kuna.
LafTonic ShowPitcher pomaže neovisnim producentima da prodaju svoje TV sadržaje velikim TV kućama koje sve više brinu o ciljanju prave publike, a manje o kreativnosti. LafTonic donosi softver za istraživanje publike tijekom (pred)produkcije, s vlastitim prediktivnim algoritmima i bazom ispitanika. Njihov ShowPitcher odgovara na sva ključna pitanja koja TV kuće postavljaju, a producenti mogu optimizirati svoje rezultate korištenjem alata za prepoznavanje reakcija, profiliranja ispitanika i specijaliziranih upitnika.
A kako sve više i TV kuće teže dolaze do publike, i mali poduzetnici u Hrvatskoj, ali i diljem svijeta, teško dolaze do novih klijenata. Žele kvalitetan marketing, ali nemaju novca ni znanja za većinu rješenja, a niti vremena za komplicirane edukacije. Hero Factory, platforma za učenje i vođenje digitalnog marketinga malih poduzetnika tu je da im priskoči u pomoć. Kao mali asistent za online marketing, svaki dan slaže lake i brze ekspertne korake koje je potrebno napraviti (za aktivnosti poput Facebook objave).
A-SAP je projekt koji ima cilj napraviti znanstveno istraživački sustav instrumenata koji će biti u stanju s visokom preciznošću i u realnom vremenu prepoznati sve relevantne karakteristike tuče (broj zrna, dimenziju, kinetičku energiju itd.), a koji će osim toga, i biti otporan na ekstremne vremenske prilike te robusan za višegodišnji rad uz minimalno održavanje.
Mundus Education System pak projekt je o kojem smo već imali priliku pisati na Netokraciji, a koji za cilj ima približiti tehnologiju formalnom obrazovanju kroz nekoliko hardverskih i softverskih rješenja. Jedno od njih je pametna društvena igra koja je ustvari platforma za gejmificirano učenje, a koja zapravo maskira proces učenja u igru.
Jedan od uspješnih SF projekata je Recorr QCQ jedinstven je uređaj koji služi za laboratorijska i terenska mjerenja impedancije zaštitnih premaza na metalu. Uređaj je prilagođen korisniku, a rezultat se jednostavno interpretira primjenom referentne skale koja povezuje impedanciju i kvalitetu premaza. Za razliku od uobičajene vizualne kontrole kojom se opažaju oštećenja premaza, ReCorr QCQ daje mogućnost procjene kvalitete novih i još neoštećenih premaza.
25 godina podrške tehnološkim startupima!
No osim ovogodišnjih pobjednika, važno se prisjetiti i onih prijašnjih, a koji dan-danas potvrđuju svoju pobjedu i uspješan put naprijed.
Ove godine obilježava se 25 godina podupiranja visokotehnološkog poduzetništva u Zagrebu. Kroz Startup Factory do sada je prošlo 56 timova koji su dobili 2 milijuna kuna sredstava za svoj razvoj, a u inkubatoru je danas stotinjak tehnoloških startup tvrtki.
Na panelu posvećenom zagrebačkom tehnološkom putu naglašeno je kako je za uspjeh potrebno zacrtati cilj, biti uporan, ne gubiti nadu i vjerovati u sebe i svoj projekt. Najteži je put od ideje do realizacije koji zahtjeva mnogo truda i vremena, ali se na kraju upornost isplati. Tako su povodom obilježavanja dodijeljena i priznanja za:
- najuspješniji ZICER alumni je tvrtki ALPRO,
- najuspješniji Startup Factory tim je startup HUBBIG, a
- najuspješniji natjecatelj Zagreb Connecta je tvrtka AMODO.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.