Svake se godine pitam kako tvrtka u digitalnoj ekonomiji može na najbolji, ali i na malo drugačiji način sumirati što je postigla. Upravo smo se zbog toga za zaključivanje 2017. u HUB385 odlučili da godinu završimo s predstavljanjem vlastitih digitalnih dosega - kroz interni Demo Day!
Tzv. demo day koncept sam prvi put sam doživio u sklopu prvog vala startup akceleratora koji su “harali” svijetom i Europom od 2009. godine. Startupi koji bi ušli u te akceleratore, poput Seedcampa ili bugarskog Elevena, nakon programa edukacije i akceleracije, svoja bi rješenja prema potencijalnim kupcima, korisnicima i investitorima predstavljali na godišnjim Demo Day događanjima. Radilo se o jednostavnom konceptu u kojem je svaka tvrtka imala 5 do 10 minuta da predstavi što je postigla, razvila i koji su joj planovi. Neki demo dani, poput onog američkog fonda 500 Startups koji je investirao i u Farmeron ili pak Ycombinatora, postali su izuzetno praćeni godišnji događaji.
Demo Day kao kratak, ali jasan format za digitalne tvrtke
Izvan startup zajednice pak su godinama popularni Tech Meetupovi, od kojih je svakako najveći onaj u New Yorku na kojem tehnološke tvrtke predstavljaju tj. drže “demo” svojih digitalnih proizvoda. U Hrvatskoj je prije nekoliko godina organiziran i ZG Tech Meetup na kojem su se predstavljale tvrtke poput PhotoPayja i Hipersfere, a koji je organizirao Five.
Za razliku od klasične prezentacije, takav demo:
- Usredotočen je na proizvod i što omogućava korisnicima, a manje na “uljepšavanje” priče i prodaju;
- Prikazuje kako proizvod rješava korisnički problem kroz priču, približavajući rješenje i onima koji možda nisu ciljana publika, ali ih upravo kroz narativ mogu razumjeti;
- Daju priliku tvrtki koja predstavlja svoj proizvod da dobiju povratne informacije o njihovom rješenju te kako je razvijeno, ne samo kako se prezentira kupcima;
- Daju prednost dobrim proizvodima nad lijepim prezentacijama koje kamufliraju greške u sučelju, razvoju ili cjelokupnom rješenju.
Demo Dayjevi možda više nisu za startupe, ali…
Već je mnogo investitora i članova startup zajednice navelo kako format Demo Dayja, zbog zasićenja akceleratora u svijetu, jednostavno nije investitorima privlačan kao dosad. Village Capitalov Ross Baird je konkretno naveo kako je njegova tvrtka održala preko 75 demo dana u skoro sedam godina. Zaključak mu je bilo da zbog zasićenja svih tih akceleratora i događaja, format više nije pomagao startupima da razviju odnose s investitorima, korisnicima i partnerima.
U Hrvatskoj je druga priča. S iznimkom nekoliko demo dana ZIP-a i drugih domaćih akceleratora, format ne samo da nije zasićen, već nije ni iskorišten do svog punog potencijala. I dok ga se možda startup svijet zasitio, format “demoa” i dalje je popularan u New Yorku gdje NY Tech Meetup ima preko 57 tisuća članova!
Xmas Demo Day u Hub385
Upravo taj potencijal smo u Netokraciji, Vipnetu i HUB385 odlučili iskoristiti organizacijom prvog Xmas Demo Dayja za naše stanare, na kojima će što su postigli u 2017. večeras pokazati creative tech agencija ENTG, vodeća hrvatska SaaS tvrtka Repsly koja je početkom ove godine osigurala 1.6 milijuna dolara investicije, inovacijski timovi Vipneta te – Netokracija – pri čemu ćemo vam mi otkriti na čemu radimo, a nema veze sa stvaranjem sadržaja, bar ne na način na koji očekujete. S Vipnetove strane primjerice sudjelovat će inovacijski tim koji je odabran u konkurenciji svih zemalja A1 grupe, kako objašnjava Ivan Skender, glavni direktor za transformaciju poslovanja:
Startup kultura i duh inovativnosti temeljna su obilježja Vipneta još otkako smo prije 18 godina ušli na hrvatsko tržište. Tu kulturu inovativnosti među našim zaposlenicima
razvijamo već godinama stoga ni ne čudi da je upravo Vipnetov tim odabran kao najbolji u konkurenciji 60 timova iz 7 zemalja.
Nismo jedini koji su se odlučili za malo drugačije zaključivanje godine, tako da je ekipa iz Degordiana svoj prosinac zaključila s trećim po redu projektom “Startup u 24 sata” u kojem je sudjelovalo 60 članova njihovog tima kako bi razvili čak tri aplikacije.
Čini se da korištenje drugačijih formata kao završno druženje digitalnih timova novi božićni trend, ali mene samo zanima – kako ste u svojoj tehnološkoj tvrtki proslavili kraj 2017. i osvrnuli se unatrag na sve ono što ste postigli?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.