
Nakon 20. izdanja WordPressa meetupa: Kako unaprijediti jedan od najstarijih meetupa u Hrvatskoj?
WordPress Meetup jedan je od najdugovječnijih meetupa u Hrvatskoj koji već broji svoje 21. izdanje, a s novim vodstvom stižu i novi planovi za buduća.
Ljubav WordPress zajednice i poznatog open-source sustava nešto je o čemu se mogu pisati knjige. Oni koji vole WordPress i u njemu rade svakodnevno zaslužni su za milijune stranica na internetu (pa i Netokraciju), a njihova okupljanja također su iznimna. Od većih WordCamp konferencija, pa sve do manjih meetupa, developeri i dizajneri koji žive “na WordPressu” dio su široke zajednice koja se spremno podupire i surađuje.
Ne čudi, stoga, što su neki od najdugovječnijih meetupa u Hrvatskoj upravo WordPress meetupi koji su se održali više od 20 puta na različitim lokacijama. Nakon kratke pauze tijekom prošle godine, 2019. nas, pak, čekaju neke promjene u organizacijskoj strukturi događaja. Stoga sam o poznatom serijalu meetupa i planovima za buduće, razgovarao s njegovim novim voditeljima, Denisom Žoljomom i Goranom Gluhakom.
Obojica su dio WordPress zajednice već godinama, ali Denis mi priznaje kako je njegova karijera ipak nešto kraća te se WordPressom bavi otprilike pet godina. Ipak, kako to inače biva, od posla je nastala ljubav prema ljudima iz raznih dijelova svijeta koji se bave i surađuju na WordPress projektima, no upravo kroz suradnje i razmjenu iskustava, Goran dodaje, napreduje i kvaliteta samog WordPressa:
Najviše me WordPressu privukla njegova dinamika i spektar mogućnosti koje pruža, njegov potencijal i način na koji je promijenio stvari svojom pojavom. Zajednica je temelj WordPressa, ovakva i slična događanja bitna su ne samo zbog ispunjenja osjećaja dužnosti da na neki način vratim i doprinosim, nego i zbog same popularizacije WordPressa i poboljšanja njegove kvalitete.
Vraćanje interesa za meetupove
Denis kaže kako se zainteresirao za organizaciju WP meetupa nakon što je posljednjeg dana WordCampa Europe dobio dodatan poticaj da se jače aktivira u zajednici.
Kako je interes za meetupe prošle godine malo splasnuo, Denis je htio vratiti događajima staru slavu i unijeti neke promjene kako bi se meetupi opet popularizirali u zajednici. Denisovu ambiciju spremno je prihvatio i Goran, koji je bio česti posjetitelj dosadašnjih meetupa i koji je znao koliko ulaganje u meetupe znači za lokalnu zajednicu:
Zadnjih nekoliko godina osobno sam se trudio doći na svako izdanje meetupa, vidio sam koliko ljudima koji redovito dolaze znači jedan takav meetup, i koliko nam, svima koji smo na bilo koji način u doticaju s WordPressom, koriste predavanja i druženje.
Preuzeti meetup nakon čak 19 odrađenih izdanja nije nipošto lak zadatak. Goran i Denis nastojali su unijeti promjene koje su odskakale od dotadašnjih izdanja, što se pokazalo kao najveći izazov. Goran kaže kako su u promjene bili sigurni od samog početka i vjeruju kako će upravo one obogatiti meetupe te ponuditi dodatnu vrijednost svima koji se odluče meetupe posjetiti, od kojih valja istaknuti promjene lokacije meetupa, ali i druge dodatne sadržaje koje ističe Denis:
Jedna od ideja koju sam dobio na Zagreb php meetupu, je besplatna tombola ili free raffle, koji je super način da privučeš zainteresirane developere. Na tomboli obično dijelimo licence za pro verzije raznih popularnih plugina ili editore. U sve to smo probali uključiti razna sponzorstva. Firme ili developerske kompanije koje razvijaju plugine nam mogu pomoći bilo putem pružanja prostora, davanja besplatnih plugina ili nekih goodiesa (majice, kemijske i slično).
Pohvale i od starješina meetupa – braće Blagonić
Novi organizatori izdvajaju i odličnu suradnju s Emanuelom i Lucijanom Blagonićem koji su organizirali protekle događaje i koji su na određen način zaslužni za današnju suradnju Denisa i Gorana – upravo ih je Emanuel spojio i upoznao.
Bivši “tata” WordPress Meetupa Lucijan Blagonić također je sretan zbog promjena u organizaciji, a osim što ističe da je druženje ovakvog tipa izuzetno važno za zajednicu, dodaje:
Svaki organizator unosi nešto svoje u sam događaj, i mislim da je to odlično, a u konačnici i nužno za zdravu, održivu zajednicu što i jest u duhu open–source zajednice. Sviđa mi se ideja rotacije prostora, iako je to logistički problematičnije ponekad, to je ujedno i prilika da se dođe do nekih novih posjetitelja i predavača.
Denis i Goran su također zadovoljni postignutim te ističu kako su im se očekivanja s početka preuzimanja meetupa ispunila i da danas imaju projekt koji zaista ide u dobrom smjeru.

Do kraja godine još četiri meetupa
Uvođenje novina svakako može uvelike unaprijediti događaj, čak i ako se neki od članova zajednice eventualno protive ovakvim, nešto kreativnijim, rješenjima. Ipak, Goran i Denis ne planiraju stati s ostvarivanjem zacrtanih planova, a uskoro nas čekaju još dva nova meetupa. Prvi će se održati u ožujku u prostorijama Infinuma, a u svibnju će se WordPress zajednica okupiti u novim uredima tvrtke Q Software.
Denis najavljuje i kako su u procesu zaključenja pokroviteljstva same WordPress zajednice čime bi meetupi postali punopravan dio globalnih okupljanja. Kada se radi o konkretnim idejama za skoru budućnost, dodaje i planove o webu:
Nedavno sam malo osvježio izgled stranice wpcroatia.com – tu tražimo volontere koji bi bili zainteresirani za kreiranje dizajna, ljude koji bi htjeli pisati članke svih vrsta – od tutoriala do korisnih savjeta. Ideja je malo oživjeti tu stranicu i organizirati je kao svojevrsni hub gdje svatko u Hrvatskoj može naći neke zanimljivosti vezane uz WordPress – bilo to u vidu sponzorstva, možda sekcije s oglasima za freelance poslove i slično. Također imamo i github stranice ako netko želi raditi na zanimljivim open source projektima.
Poslije ljetne stanke, kaže Goran, WP zajednicu čekaju još dva događaja u rujnu i studenom, te nastavak rasta događaja i popratnih sadržaja koji će ih činiti još boljima. Do kraja godine tim planira i redizajn web stranice i prikupljanje još sponzora, ali i pokretanje radionica u sklopu meetupa. Želja obojice jest ovaj izuzetno dugovječan meetup učiniti i najboljim u Hrvatskoj, a teško da to netko može učiniti bolje od zajednice koja funkcionira na open-source principima i dijeljenju znanja i informacija. Više informacija o nadolazećim događajima možete pronaći na stranicama WordPress Hrvatska.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.