WordPressov 10. rođendan: Otkrivamo zašto je toliko, pobogu, popularan!

WordPressov 10. rođendan: Otkrivamo zašto je toliko, pobogu, popularan!

Prije točno deset godina svijet je ugledala danas itekako popularna i poznata platforma WordPress. No, čemu WordPress može zahvaliti takvu popularnost? Razloga je mnogo, a pogledajte u članku koji su to glavni faktori.

wpPrije točno deset godina svijet je ugledala danas itekako popularna i poznata platforma WordPress. Često kada razgovaram s ljudima o WordPressu, kao njegovu najveću prednost ističu jednostavnost instalacije te brzinu kojom mogu početi unositi sadržaj. Razlog tomu je sigurno činjenica što je WordPress nastao kao platforma za pisanje blogova te se kao takva morala približiti korisnicima na različite načine – od brze instalacije, kvalitetnog sučelja do niza nadogradnji putem tema i pluginova, čime je zapravo postao platforma broj jedan svima koji žele kreirati sadržaj, bez da razmišljaju o tehničkoj pozadini cijele priče.

Vjerojatno ne postoji osoba koja čita ovaj članak, a da nije ranije čula ništa o ovom najpopularnijem CMS-u današnjice. Nije to niti čudno jer 18% svih internetskih stranica koristi upravo WordPress, a kada u obzir uzmemo samo CMS-ove, onda je taj postotak još veći – 57% svih CMS instalacija koristi WordPress – šest puta više nego Joomlu, a gotovo deset puta više nego Drupal.

No, čemu WordPress može zahvaliti takvu popularnost? Razloga je mnogo, a jedan od najvećih je zasigurno jednostavnost sučelja koja će omogućiti svakome, uz osnovno poznavanje rada na internetu, održavanje svoje stranice. Kvalitetan WYSIWYG editor s najosnovnijim funkcijama koje većina poznaje iz Microsoft Worda, odabir između članaka (posts) i stranica (pages) te jednostavno dodavanje dodatnog sadržaja, poput slika i videa, ne samo da olakšavaju korištenje, već omogućuju svakome da bude svoj web urednik.

Druga velika snaga WordPressa leži u zajednici koja stalno razvija nove dodatke (pluginove) te kvalitetnom codexu, gdje možete pronaći odgovore na sva vaša pitanja. Iako već obična instalacija može biti dovoljna većini korisnika, moguće je svaku internetsku stranicu još više prilagoditi putem dodataka, koji su u većini slučajeva potpuno besplatni. Ako pak trebate gotov predložak, besplatne teme spremne za instalaciju možete pronaći u direktoriju tema.

WordPress za vaš posao

Ideja o jednostavnoj platformi za objavu sadržaja došla je u trenutku kada su blogovi imali velik rast popularnosti. Svatko je htio nešto napisati i objaviti to na internetu, a WordPress je savršeno uspješno popunio tu prazninu. Kroz godine razvoja u WordPressu prošao sam kompletnu tranziciju iz primarno “blogerskog” alata u gotovo pa punokvrni CMS, kojega mnoge tvrtke (pa i javna uprava i državne agencije) sve više preferiraju kao open source CMS budućnosti.

Svakom novom verzijom dobivali smo dodatne funkcionalnosti koje je zajednica željno iščekivala. Tako smo još od prvih verzija dobivali podršku za dodatke (plugins), stranice (pages), ključne riječi (tags), verzioniranje, multimedijalne dodatke i mnogo drugih, manje vidljivih, ali tehnički važnih nadogradnji.

WordPress i sigurnost

Kada govorimo o sigurnosti, tu ima puno prostora za napredak. Činjenica da na WordPressu surađuje mnogo programera znači i potencijalno velik sigurnosni problem. S druge strane, niti velika popularnost nije olakotna okolnost, jer se upravo zbog velikog broja instalacija WordPress isplati “napasti”. No, zahvaljujući tako velikoj zajednici, sigurnosni se propusti brzo uoče i još brže rješavaju, a postoje i dodaci koji će i korisnicima s manjim tehničkim predznanjem omogućiti postizanje zavidne razine sigurnosti, poput dodatka Better WP Security.

Naravno, kao i kod bilo kojeg drugog CMS-a, važno je da vaša instalacija bude uvijek up-to-date, što vrijedi i za dodatke. Dobra je vijest da je nadogradnja brza, jednostavna i prilično automatizirana. Osim nadogradnji, vodite računa i o hostingu, jer kao što znamo da “kišobran glavu čuva”, tako će vam i dobar hosting pomoći da ne osjetite probleme u funkcioniranju vaše internetske stranice, kako vođenjem računa o stalnom backupu, tako i prevencijom potencijalnih napada.

WordPress i višejezičnost

Ako me upitate postoji li mana u WordPressu, onda ću vam bez razmišljanja odgovoriti – višejezičnost. Zamišljen kao blog alat, višejezičnost nikada zaista nije bila u prvom planu i to se primjećuje u sučelju. Ipak, postoje načini na koje je moguće riješiti taj problem (i to prilično kvalitetno), poput multisite instalacije ili uz korištenje dodatka WPML.

Budućnost WordPressa

Tijekom prvih deset godina WordPress je strahovito narastao u popularnosti, ali i u – kompleksnosti. Iako i dalje prilično jednostavan za korištenje, pogotovo ograničimo li se samo na unos članaka (govorimo li o npr. blogu), WordPress sve više ide u smjeru pravog CMS-a te svih opcija koje to uključuje. Koristimo ga za razne stvari, a ne više samo za izradu jednostavnih stranica. Možemo ga koristiti kao CMS framework za izradu kompleksnih web stranica, a neki ga koriste i za pokretanje kompleksnih blog mreža za restorane, hotele ili bilo koju drugu djelatnost koja vam može pasti na pamet.

No, tražite li potpunu jednostavnost i fokus na blog, isprobajte Ghost jer ćete za deset godina možda pisati članak upravo o tome (Ghost je uspješno financiran na Kickstarteru te je razvoj pri kraju. Još se ne može isprobati, ali pratite ih na Twitteru kako biste saznali kada će postati dostupan).

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivan Martinez

    Ivan Martinez

    28. 05. 2013. u 8:07 am Odgovori

    Vrhunski članak!!!

    Jedino se ne bi složio oko višejezičnosti ima i drugih dodataka koji rješavaju taj problem, gdje se doslovno može prevesti svaki dio stranice na više jezika…

    Još jednom svaka čast na vrhunskoj analizi!!

  2. Emanuel Blagonić

    Emanuel Blagonić

    28. 05. 2013. u 8:46 am Odgovori

    Mislim da ovome nije baš mjesto u članku, ali evo par kvalitetnih pluginova koje mi u Tailored4WP koristimo u našem radu:

    * Gravity Forms – http://www.gravityforms.com/ – ako vam trebaju forme, ovo je jedan od najboljih pluginova (plaća se) – od besplatnih koje sam koristio predlažem Cforms – http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/
    * WordPress SEO – http://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/ – mnogi se SEO stručnjaci kunu u ovaj plugin, ima jako moćne opcije i svakako će pomoći kod SEO optimizacije
    * Super Page Mash – http://wordpress.org/plugins/mindvalley-pagemash/ – e sada, ovaj plugin je moćan i olakšava organizaciju stranica na način da kroz njegovo sučelje možete jednostavno povlačiti stranice te što je nekada još važnije, radi i za custom post typeove – dragulj!
    * WP Super Cache – http://wordpress.org/plugins/wp-super-cache/ i W3 Total Cache – http://wordpress.org/plugins/w3-total-cache/ – ako imate WordPress na shared hostingu ili na slabijem serveru, ovo su must have pluginovi. Mi koristimo Super Cache, neki drugi koriste Total Cache – isprobajte i odlučite sami što vam više odgovara
    * Manage WP – https://managewp.com/ – ako održavate više WordPress instalacija, nezaobilazni alat koji omogućuje između ostalog redovite backupove i uptime monitoring – must have

    Vjerojatno ima još koji, ali ovih sam se sjetio onako na prvu – slobodno nadopišite ako se sjetite još kojeg plugina 🙂

        • Emanuel Blagonić

          Emanuel Blagonić

          28. 05. 2013. u 9:33 am Odgovori

          Ne, 1 je administracija, jezici su definirani tako da su u rootu samo 2 stranice (hrvatski i engleski) i onda se sve stranice stavljaju kao podstranice tih stranica… Mali je problem za novosti, ali funkcionira po sličnom principu (2 kategorije novosti/news) i onda se novosti stavljaju u tu kategoriju.

          Nije najsretnije rješenje, ali imamo prilično dobre permalinkove i stvar funkcionira.

  3. Kreso

    Kreso

    28. 05. 2013. u 7:40 pm Odgovori

    S obzirom na ostale CMS-ove (DotNetNuke ili Joomlu npr.) … WordPress + WPML radi vrlo dobro, tako da (po meni) višejezičnost realno teško može biti nešto bolja 🙂

  4. Ratne Igre

    Ratne Igre

    28. 05. 2013. u 10:38 pm Odgovori

    WP Super Cache je puno bolji nego W3 Total Cache (u kojega se svi kunu), a jednako tako puno bolji plugin od WordPress SEO je All In One SEO Pack.
    Ovo ne pričam bezveze nego na temelju dugogodišnjeg iskustva.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.