
Ljubav prema tehnologiji i volontiranju dovela konferenciju Women in Data Science u Osijek
8. ožujka, na Dan žena, u Osijeku će se održati konferencija Women in Data Science. Zašto baš Osijek, zašto baš podatkovna znanost i zašto baš žene u ovoj znanstvenoj grani, otkrile su nam inženjerke Mateja Hržica i Stefani Majić.
Za nešto više od dva tjedna, točno na Dan žena, u Arheološkom muzeju grada Osijeku očekuje nas konferencija Women in Data Science. Riječ je o drugom hrvatskom izdanju ovog događaja posvećenog znanosti o obradi i korištenju podataka, a prvo svjetsko izdanje održano je 2015. u organizaciji Sveučilišta Stanford, gdje se i danas redovito održava.
Prošle se godine događaj održao u Zagrebu, uz 100 drugih lokalnih događaja diljem svijeta, a ove stiže u Osijek gdje na cjelodnevnoj konferenciji posjetitelje očekuje 11 predavanja koja će održati domaće stručnjakinje koje se bave podatkovnom znanosti, poput Ane Leko, inženjerke strojnog učenja u tvrtki Gideon Brothers, koja će pričati o tome kako robot “vidi” svijet oko sebe te kako robota osposobljavaju za iskustveno zaključivanje o svijetu oko sebe.
Organizacijom događaja bave se inženjerke Mateja Hržica i Stefani Majić uz podršku tvrtke Proprium, a upravo sam s njima popričala uoči događanja ne bih li doznala što ih je motiviralo za organizaciju ovakve konferencije na istoku Hrvatske.
Ljubav prema tehnologiji i volontiranju

Mateja radi kao mlađi istraživač na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija u Osijeku, dok je Stefani test inženjer u Spanu. Obje su od malih nogu zavoljele tehnologiju, pa se tako Mateja prisjeća kako je naučila pisati i čitati samo kako bi se mogla igrati na računalu. Igra je postala karijera – studirala je elektroenergetiku, iako je, priznaje, više naginjala prema automatici i robotici. Danas je uspjela spojiti te dvije grane na, kako kaže, savršenom radnom mjestu za sebe:
Trenutno radim na projektu Znanstvenog centra izvrsnosti za znanost o podatcima i kooperativne sustave koji se bavi istraživačkim problemima razvoja naprednih metoda i tehnologija analize heterogenih podataka te oblikovanja složenih kooperativnih sustava. Konkretno, zaposlena sam kao mlađi istraživač na projektu vezanim uz mobilne robote i kognitivni računalni vid.
Stefani je uz tehnologiju zanimao i menadžment, stoga je studirala poslovnu informatiku. Još se za vrijeme studija angažirala u lokalnoj tehnološkoj zajednici postavši članica Microsoft Student Partnera, Osijek Software Cityja, a zahvaljujući praksi u tvrtki Span, danas tamo radi kao QA inženjer s brojnim uspješnim projektima iza sebe. U slobodno vrijeme proučava machine learning te istražuje i uči nove tehnologije, drži predavanja na IT konferencijama po Europi te održava različite radionice za djecu i odrasle.
Upravo ih je ovo posljednje, ljubav prema volontiranju, spojilo, prisjeća se Stefani.
Mateja i ja smo se upoznale preko inicijative Microsoft Student Partner s kojom smo odradile mnogo tehničkih projekata kao što su Techmen, Software Startup Academy i MsCommunity Academic Osijek. Osim projekata vezanih uz MSP, organizirale smo i sudjelovale u projektu za osnaživanje mladih cura da se upuste u STEM područje Pyxie Dust. A od prošle godine aktivno sudjelujemo u projektu STEM Kitteens gdje zajedno sa mladim i inspirativnim ljudima u našem communityju širimo ljubav prema STEM-u i želimo potaknuti mlade da se počnu baviti ovim područjem.
Osim držanja tehničkih predavanja i radionica, odradile smo i volontiranja na konferencijama Kulendayz te WinDays. Kao što smo istaknule na predstavljanju na društvenim mrežama WiDS-a – za sebe kažemo da smo eventuše, nema eventa gdje ne želimo sudjelovati i pomoći promoviranju i ostvarivanju super zanimljivih ideja.
Od Kulendayza do Women in Data Science

Upravo je jedan lokalni događaj, konferencija Kulendayz, bio ključan da se Women in Data Science održi u Osijeku. Volontirajući na toj konferenciji, Stefani i Mateja dobile su od prošlogodišnje ambasadorice događanja, Andree Knez Karačić, ponudu da preuzmu ovogodišnju organizaciju. Mateja se prisjeća:
Automatski smo odgovorile “DA!”, a tek nakon toga pitale za detalje. Kako smo obje iz Osijeka, najjednostavnije je bilo preseliti konferenciju upravo ovdje.
Bez obzira na to, smatramo kako je Osijek sjajan izbor za organizaciju ovakve konferencije. Osim što nosi epitet “silicijska dolina” Hrvatske, u zadnjih par godina dosta velikih IT poduzeća je otvorilo dodatne uredu u Osijeku. Postoji veliki interes za ovakva događanja na području Slavonije, a uz sve to ovo je izvrsna prilika da spojimo ugodno s korisnim te pokažemo ostatku Hrvatske (i regije) sve slavonske ljepote.
Konferencija za žene ili o ženama?
Konferencija Women in Data Science, iako je posvećena ženama u ovoj znanstvenoj grani, nije namijenjena isključivo njima. Organizatorice ističu ako su na događaj pozvani svi koje zanima što to ima zanimljivo u primjeni podatkovnih znanosti i oni koji žele čuti nešto više o načinu primjene tehnologije i podataka u svrhu obrade i korištenje podataka.
No, ističu da je u STEM-u i dalje važno isticati doprinos žena. Stefani objašnjava i zašto:
Da se potaknu djevojčice i mlade djevojke da se odluče isprobati izgraditi karijeru u STEM-u. Na ovaj način im možemo pokazati i da u ovom svijetu mogu naći neke svoje uzore i motivaciju za uspjeh. Zapravo, nama je najbitnije im pokazati koliko je zapravo STEM područje zabavno i kakve sve interdisciplinarne mogućnosti pruža.
Baš neki dan smo Mateja i ja držale radionicu izrade jednostavne pneumatske robotske ruke. Polaznice su bile oduševljene, toliko da su na kraju ostale i duže samo kako bi u potpunosti dovršile svoj projekt. Upravo na to pitanje želimo odgovoriti curama i ženama – da, STEM je i za vas, sigurno ćete pronaći nešto što vas interesira, samo se morate usuditi probati. Ovime ih želimo ohrabriti da dođu i vide hvalevrijedne projekte i žene koje su izvrsne u domenama u kojima rade. No, naravno, očekujemo da dođu i muškarci kako bi podržali ovaj event i pokazali kako se zajedničkim snagama mogu ostvariti uistinu odlični rezultati.
Što se tiče kritika na račun događanja koja su posvećena ženama, Mateja smatra da je važno staviti stvari u perspektivu i definirati točan problem.
Ako definiramo problem s aspekta samo jednog spola i fokusiramo se na njegovo rješavanje isključujući drugi spol, opet stvaramo krug gdje pojedince diskriminiramo.
Danas nije neuobičajeno vidjeti ženu koja je odabrala karijeru u STEM području. Isto tako smatram da se muškarci zbog toga ne osjećaju ugroženima niti da podcjenjuju žene koje se bave takvim zanimanjima. Mislim kako je problem zapravo u tome što se i dalje vrlo mali broj žena odlučuje graditi karijeru u STEM području.
Zbog toga organizatorice smatraju ovakva događanja, koja će ohrabriti žene za karijeru u STEM području, opravdanima, ali uz uključivanje oba spola.
Primjena podatkovnih znanosti van IT-ja

A svi posjetitelji moći će 8. ožujka uživati u predavanjima stručnjakinja koje će predstaviti konkretne primjere primjene podatkovne znanosti u poslovanju. Samim time, predavanja će biti zanimljiva i onima izvan svijeta IT-a, dok će se osobama koje se bave podatkovnim znanostima pružiti uvid u druge aspekte primjene ove grane, kaže Mateja.
Moramo priznati, iako osobno znamo dosta žena u IT-ju, bilo je malo teže pronaći žene koje se bave točno specijaliziranim dijelom primjene podatkovnih znanosti. Međutim i tu smo odlučile pokazati kako podatkovne znanosti nisu prisutne isključivo u IT-ju, već svuda gdje postoje ogromne količine podataka podložne interpretaciji.
Zbog toga ćemo ugostiti dr. sc. Marinu Vinaj, knjižničarsku savjetnicu i voditeljicu Odjela knjižnice Muzeja Slavonije, koja će nam predstaviti važnost digitalizacije knjižne baštine kao kulturnoga dobra u svrhu prijenosa znanja i iskustva budućim generacijama.
Osim razmjene znanja, naglasak događaja je i na povezivanju osoba koje zanima znanost o podatcima te njena primjena, a organizatorice vas pozivaju da se priključite projektu. Karte po simboličnoj cijeni pronađite na službenoj web stranici konferencije, a potom se 8. ožujka, na Dan žena, družite sa ženama – i muškarcima – koje zanima primjena podatkovne znanosti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.