Kraj godine u tehnološkom svetu obeležava se različitim interesantnim analizama, a poslednja koja se pridružila ovom trendu jeste upravo Wikipedia. Od Ukrajine preko Škotske nezavisnosti pa sve Conchite i Prinemira u Fergusonu, evo koji su trendovi obeležili 2014. godinu.
Po uzoru na druge poznate tehnološke kompanije, i Wikipedia se ove godine po prvi put oprobala u sumiranju onih stvari koje su obeležile 2014. godinu na ovom sajtu. Prikazavši najtraženije pojmove na enciklopedijski način, iz Wikipedije kažu da se ove godine kreiralo nešto više od 3 miliona novih članaka, kao i da je uneto 100 miliona novih izmena.
Svakako najzanimljiviji broj jeste onaj koji se tiče ukupnih pregleda – čak 250 milijardi! U zvaničnom postu koji je objavljen na sajtu Wikimedia Foundation, Katherine Maher napisala je:
Wikipedia odražava svet oko nas. Sa svakim novim događajem, ona se menja i raste, prihvatajući i beželeći naše pobede i poraze.
Neke od stvari koje smo ove godine najviše pretraživali na Wikipediji, jesu upravo Ukrajina, let MH370, Zimske olimpijske igre u Sochiju, Svetsko prvenstvo u fudbalu, pokušaj proglašenja nezavisnosti Škotske, “Umbrella Revolution” u Hong Kongu, pobednicu ovogodišnje Evrovizije, Conchitu Wurst, ALS Ice Bucket Challenge, izbijanje Ebole u Africi i sletanje robota Philae na Rosetta kometu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.