WhoAPI iz Rijeke dobio 300.000 kuna za razvoj platforme za pretraživanje internetskih domena

WhoAPI iz Rijeke dobio 300.000 kuna za razvoj platforme za pretraživanje internetskih domena

Ugledajte se na njih, jer su uporni. Goran Duškić i Edi Budimilić osigurali su prvu odnosno seed investiciju za svoj projekt WhoAPI. Mihovil Barančić, predsjednik hrvatske mreže poslovnih anđela Crane, investirao je 300.000,00 kuna u riječki tehnološki startup. WhoAPI-jev tim sigurno vam je ostao u sjećanju po tome što su svoju prijašnju tvrtku, GEM Studio, prodali Avalonu kako bi se mogli posvetiti novom projektu. Nakon HackFwda i Mini Seedcampa na kojima su predstavili WhoAPI, dečki su dobili potrebnu investiciju za daljnji razvoj platforme za pretraživanje i praćenje informacija o internetskim domenama.

WhoAPI je dobio svoju seed investiciju.

Ugledajte se na njih, jer su uporni. Goran Duškić i Edi Budimilićedi osigurali su prvu odnosno seed investiciju za svoj projekt WhoAPI. Mihovil Barančić, predsjednik hrvatske mreže poslovnih anđela Crane, investirao je 300.000,00 kuna za manjinski udio u riječkom startupu.

WhoAPI-jev tim sigurno vam je ostao u sjećanju po tome što su svoju prijašnju tvrtku, GEM Studio, prodali Avalonu kako bi se mogli posvetiti novom projektu. Nakon HackFwda i Mini Seedcampa na kojima su predstavili WhoAPI, dečki su dobili potrebnu investiciju za daljnji razvoj platforme za pretraživanje i praćenje informacija o internetskim domenama.

WhoAPI nije web ili mobilna aplikacija koju ćete koristiti svakodnevno poput Spotieja. Radi se o poslovnoj internetskoj usluzi koja upravo onima koji rade vlastite aplikacije omogućava nesmetano pretraživanje domena, njihov Pagerank, vrijednost na Alexi, nameservere domena itd.

API-jem do cilja

WhoAPI je primjerice koristan tvrtkama koje se bave hostingom poput Plusa ili Avalona te žele što jednostavnije integrirati pretraživanje domena u postupak zakupljivanja novih paketa. WhoAPI ima vlastitu iPhone aplikaciju kao demonstraciju upotrebe njihove tehnologije.

Goran i Edi putovali su iz Rijeke gdje god je trebalo.

WhoAPI-jev suosnivač Goran Duškić za Netokraciju je naveo kako investiciju misle uložiti u operativne troškove, servere, marketing te potrebne ljude. Potrebnu tehničku opremu osnivači su preuzeli iz GEM Studija koji su prodali Avalonu. Duškić navodi kako su pitanje radnog prostora riješili sa Znanstveno-tehnologijskom parku u Rijeci u kojem su po subvenciranoj cijeni dobili vrhunski ured. Dodaje kako im se kod njihovog novog investitora, Mihovila Barančića, najviše svidjela konkretnost:

G. Barančić je pokazao najveću ozbiljnost, zainteresiranost i želju da se investicija realizira u najkraćem mogućem roku i da se krene sa razvojem (što je i nama bilo primarno). Bili smo u razgovorima sa gotovo 10-ak investitora i završavali prezentacije koje bi završile sa pitanjem iz publike:”How much money do you need?”. No kad je trebalo bit konkretan, g. Barančić je stavio potpis na papir.

Mihovila Barančića, predsjednika hrvatske mreže poslovnih anđela Crane, sam pak upitao kako on sa strane investicija u novi internetski projekt vidi njegovu budućnost. Barančić je Gorana Duškića i Edija Budimlića upoznao krajem 2010. kada su još radili u GEM Studiju, istovremeno pokrećući sadašnji WhoAPI i navodi da mu se kod njih najviše svidjela njihova upornost. Goran i Edi su naime, za razliku od mnogih kolega koji žive u Zagrebu, redovito iz Rijeke putovali na zagrebačke Startup Srijede. Kasnije su dakako predstavljali i na HackFwdu i Mini Seedcampu u Pragu, pokazujući svoju ustrajnost, a Goran je za Netokraciju pripremio i vodič kako na takvim događanjima predstaviti sebe i svoj projekt.

Demonstracija WhoAPI-ja je i službena iPhone aplikacija.

Barančića sam pitao i kako smatra da će najviše pridonijeti daljnjem razvoju WhoAPI-ja. Njegova tvrtka Astra poslovni inženjering, za koju kaže da je specijalizirana za rad s tvrtkama koje ulažu u visoku tehnologiju i inovacije , brinut će se za praćenje financija i računovodstva riječkog startupa. Pomoći će im postaviti model naplate sustava te u kasnijoj fazi naći daljnje investitore za sljedeću rundu financiranja koju vide u Bicru, investicijskim fondovima ili fondovima Europske Unije.

Domaći anđeoski investitori i dalje tek grade svoje iskustvu s internetskim projektima, ali s obzirom da Goranovu i Edijevu dosadašnju snalažljivost investicija Mihovila Barančića očito će pomoći daljnjem rastu projekta. Barančić mi je napomenuo kako bi daljnje investiranje svakako bilo lakše kad bi postojalo više lokalnih investicijskih fondova spremnih da podrže internetske projekte, ali živimo u realnosti u kojoj su nam u blizini od iskusnijih fondova slovenski RSG Capital i Credo Ventures kojeg smo vam svojevremeno doveli u Zagreb. U Craneu su doduše optimistični, tako da Barančić zaključuje:

Investicije poslovnih anđela su u sve većem porastu, evo Whoapi je već 11. koja je napravljena u zadnje tri godine od kada je krenuo Crane. Imamo već u pripremi i neke nove, a u zadnjih par mjeseci dobili smo i tri nova člana koja su se odmah aktivno uključila u rad Cranea. Rast je prisutan i u ostalim zemljama u kojima imamo blisku suradnju sa njihovim mrežama poslovnih anđela. Naravno da je to malo, mi stalno pokušavamo raditi na popularizaciji ovog načina financiranja razvoja tvrtke, na privlačenju novih članova te na privlačenju potencijalnih projekata.

Zaista se nadam da će naši regionalni anđeli sa svakom investicijom dobivati sve više iskustva te širiti svoje poslovne kontakte na strana tržišta, jer nam upravo veze s zapadnim tehnološkim svijetom nedostaju kako bi domaći startupi mogli računati na investicije koje će im možda trebati. Za taj kapital startupi moraju biti spremni, a u tome im jedino može pomoći early stage kapital, bilo od anđela ili 3F-ova odnosno friends, fools and family.

Bilo bi idealno kad bi svaki internetski startup odmah zaradio poput Nordeusa (koji je također morao investirati u svoj razvoj), ali Goran i Edi prodali su postojeću tvrtku te našli investitora koji im najviše odgovara kako bi mogli barem pokušati razviti WhoAPI. Startupi, snađite se!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir2

    Damir2

    12. 12. 2011. u 8:38 pm Odgovori

    čekaj, ako im je 40.000 dovoljno, pa koliko su onda dobili prodajom hostinga. Nije valjda manje od 10.000. Jer ako su dobili 30-40 000 tada im ne bi trebao angel investitor. Iliti kako su mu objasnili da trebaju njegovu lovu a imaju svoju

    hmm, ok ajde vi po svome dalje 🙂

  2. Goran

    Goran

    13. 12. 2011. u 2:10 pm Odgovori

    Od srca se zahvaljujem svima na pozitivnim komentarima i riječima podrške. 🙂

    Damir2, zbog kompleksnosti tematike, ne mogu ti javno dati kratak odgovor. Zahvaljujem ti se što strastveno pratiš naš napredak 🙂 ako si stručnjak na nekom polju, možda možemo ostvariti neku suradnju.

  3. Goran Duskic

    Goran Duskic

    14. 12. 2011. u 9:05 am Odgovori

    Damire, ne zamjeram ni najmanje. Jucer smo Edi (drugi cofounder) na povratku iz Zagreba, pricali o tvom pitanju i jako dobro i tesko (zbog toga i treba vise prostora za kvalitetan odgovor).

    Mozda na jednom od predstojecih startup evenata 🙂

  4. Robert

    Robert

    15. 12. 2011. u 8:38 am Odgovori

    Cestitam,
    svaka cast zelim Vam da samo tako napredujete, znam koliko se angazirate za vas posao i za vase projekte! Zelim Vam da sve ostvarite sto ste zamislili!
    Puno srece

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Intervju

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.