Istraživanje koje je sprovelo Udruženje advokata za bračna pitanja Italije (Italian Associatio of Matrimonial Lawyers), pokazalo je da više od polovine razvoda koji završe na sudu iznose WhatsApp poruke kao glavni dokaz da je izvršena preljuba. Pozamašan broj presuda donosi se upravo zahljujući dokazima koji su prikupljeni putem ove aplikacije.
Kako piše Business Insider, ljubavne poruke koje se razmenjuju putem WhatsAppa sada predstavljaju ubedljivo najveći deo dokaznog materijala koji se iznosi u sudskim procesima – više od SMS-a, email poruka, dugih poziva noću, rukom pisanih ljubavnih poruka i otisaka karmina na kragni košulje zajedno.
“Ne kažemo da je WhatsApp uzrok razvoda”, istakao je predsednik pomenutog udruženja, Gian Ettore Gassani, koji je ukazao na činjenicu da se danas lakše otkriti preljubu zahvaljujući servisima kao što su WhatsApp, Skype i Facebook putem kojih je razmena fotografija i poruka postala znatno jednostavnija. Pametni telefoni se često ostavljaju u kući, a mnogi od njih nemaju ni šifru, što predstavlja odličan trenutak da partner “pronjuška” da li je druga strana bila verna ili ne.
Muškarci čuvaju fotografije, žene brišu poruke
Istraživanje takođe pokazuje da muškarci u većoj meri bivaju uhvaćeni od strane svojih partnerki. Glavni razlog za ovo jeste tendencija da jači pol čuva fotografije, video zapise i poruke za kasnije gledanje. Žene pak nastoje da brišu poruke te je i procenat onih koji budu uhvaćene u preljubi nešto manji u odnosu na muškarce.
“Iako su moderne tehnologije olakšale gotovo svaki aspekt naših života, u Italiji razvodi mogu da traju i po nekoliko godina”, izjavio je Gassani koji je skrenuo pažnju na izuzetno jak uticaj crkve u Italiji kada su ovakva pitanja po sredi. Psiholog iz Milana, Laura Duranti, ukazuje na činjenicu da je da su društvene norme napredovale u određenom smislu kada je tehnologija u pitanju, no zaključuje da su servisi poput WhatsAppa samo olakšali upražnjavanje starih i strastvenih “potreba”.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.