U bitki svih bitaka na području mobilnih aplikacija, onoj koja se odnosi na dopisivanje, WhatsApp ima najveće šanse za pobjedu. Čini se da pripajanje omraženom/omiljenom gigantu Facebooku ovoj aplikaciji nije naštetilo, nego baš suprotno – osnivač Jan Koum rano je jutros svoj 55. tvit posvetio podatku da ovaj servis ima više od 600 milijuna mjesečno aktivnih korisnika. I naglasio ovo "mjesečno aktivnih" – ne registriranih korisnika.
U bitki svih bitaka na području mobilnih aplikacija, onoj koja se odnosi na dopisivanje, WhatsApp ima najveće šanse za pobjedu. Čini se da pripajanje omraženom/omiljenom gigantu Facebooku ovoj aplikaciji nije naštetilo, nego baš suprotno – osnivač Jan Koum rano je jutros svoj 55. tvit posvetio podatku da ovaj servis ima više od 600 milijuna mjesečno aktivnih korisnika. I naglasio ovo “mjesečno aktivnih” – ne registriranih korisnika.
Now serving 600,000,000 monthly active users. Yes, active and registered are very different types of numbers…
— jan koum (@jankoum) August 25, 2014
U prethodnom obraćanju javnosti putem Twittera Jan se obrušio na Apple, smatrajući da je “posudio” nekoliko karakteristika WhatsAppa za iMessage u iOS8, a prije toga je komentirao prilog The Wall Street Journala ponovno naglasivši da treba razlikovati broj registriranih i aktivnih korisnika. Sada je također “pecnuo” druge aplikacije za dopisivanje, koje ističu samo onaj prvi broj, poput japanskog Linea. The Next Web uspoređuje WhatsApp i s drugim sličnim aplikacijama – najbliži je WeChat, koji ima 438 milijuna mjesečno aktivnih korisnika, a ako niste čuli za ovaj servis, vjerojatno je zbog toga što se većina njegovih korisnika nalazi u Kini. Viber, primjerice, ima 100 milijuna mjesečno aktivnih korisnika.
No, dok se Koum može doista pohvaliti aktivnošću svojih korisnika, Line to može učiniti sa sve većim prihodima. Usprkos tome, oglase ili igre u WhatsAppu nećemo vidjeti, barem za sada, a WhatsApp jednostavno postaje dio Facebookovog ekosustava, posebice programa Internet.org koji želi donijeti internetsku povezanost, barem s osnovnim servisima, u područja gdje se on ne koristi – i sam Zuckerberg je to objasnio na Mobile World Congressu u Barceloni. Inače, prva zemlja u kojoj je Internet.org zaživio je Zambija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.