Weekend Media Festival: Puna dvorana za startupe Monolith, Newscurve, Vertical…
Weekend Media Festival, konferencija o marketingu, PR-u i medijskoj industriji kojoj je Netokracija bila medijski partner ove godine se održala od 22. do 24. rujna u Rovinju. Obilježili su ga razni događaji i ekskluzivna predstavljanja, poput T-HT-ove HotHot aplikacije te objave ukupnog broja tviteraša u Hrvatskoj. Čak tri tisuće posjetitelja ovogodišnjeg Weekend Media Festivala tako su imali priliku isprobati i Monolith, novu platformu za oglašavanje, ali i upoznati se s mnogim startupima iz Hrvatske i regije na predstavljanju koje smo organizirali u suradnji s Gingernet agencijom.

Weekend Media Festival, konferencija o marketingu, PR-u i medijskoj industriji kojoj je Netokracija bila medijski partner ove godine se održala od 22. do 24. rujna u Rovinju. Obilježili su ga razni događaji i ekskluzivna predstavljanja, poput T-HT-ove HotHot aplikacije te objave ukupnog broja tviteraša u Hrvatskoj.
Čak tri tisuće posjetitelja ovogodišnjeg Weekend Media Festivala tako su imali priliku isprobati i Monolith, novu platformu za oglašavanje, ali i upoznati se s mnogim startupima iz Hrvatske i regije na predstavljanju koje smo organizirali u suradnji s Gingernetom.
Netokracijino praćenje Weekend Media Festivala i svih predavanja o novostima u svijetu marketinga i komunikacije omogućila je Nokia. Nokia ravija nove mobilne usluge i olakšati vam nabavu novih mobilnih aplikacija. U slikanju konferencije koristili smo i Nokiju N8. Novi Symbian Anna naći ćete na Nokiji X7 i E6, a za modele Nokia E7, Nokia N8, Nokia C7 i Nokia C6-01 Symbian Anna nadogradnju možete preuzeti
Napomena: kako je dio uredništva Netokracije posjetio i Web Fest u Crnoj Gori, prva dva dana Weekend Media Festivala popratio je naš suradnik i tehnološki bloger Ilija Brajković.
Uvod u Weekend
Dan je počeo sa dva paralelna predavanja i radionicom. Sasha Savić, osnivač sarajevskog Omladinskog program radija govorio je o potrošačkim navikama pojedinaca te načinu na koji se čovjekov odnos prema brandovima dramatično mijenjao kroz proteklih deset godina. U drugoj dvorani se paralelno održao panel o mobilnom plaćanju i kako ono mijenja svijet klasičnog plaćanja. Na panelu su sudjelovali Denis Dunat iz Siemensa, Ivan Skender iz T-HT-a, Dalibor Sović iz Konzuma te Harald Winkelhofer iz IQ Mobilea, a moderirao ga je Luka Abrus iz Pet minuta.

Drugi slot predavanja je ponudio razmišljanje Andreasa Rudasa iz RTL Luksemburg o budućnosti besplatne televizije i Stefana Jenzowskog iz Siemens Austrija o budućnosti isporuke mobilnog video sadržaja. Paralelno predavanjima se održavala radionica koju su vodili Dorijan Kolundžija i Mitar Marinović iz Galerije 12.
Posjetili smo i panel raspravu o budućnosti oglašavanja. Pod moderatorstvom Sandre Babić iz Lidera, na trenutke komičnu raspravu su vodili Slaven Fisher iz BBDO, Iva Kutle iz agencije Digitel, Zdenka Milanović iz McCann Erickson Beograd te Senad Zaimović iz Fabrike, koji je “ownao” panel svojim duhovitim dosjetkama. Istaknuto je da se ideje ne rađaju od ljudi koji su plaćeni za njih (!), ali da kreativne agencije moraju jako puno paziti na način kako upravljaju svojim kreativnim ljudima.
Startupi pomažu vašem brendu
U subotu se održao i panel u organizaciji Netokracije i Gingernet agencije na kojem je predstavljeno šest regionalnih startupa; ComSight, Mediatoolkit, Monolith, Newscurve, Socialsense i Vertical. Panel je moderirao Ivan Brezak Brkan.
ComSight predstavlja sustav koji prepoznaje i analizira izraze lica osoba te prema tome predlaže ono što osobi tog trenutka odgovara prema trenutnom osjećaju. Primjerice, kada cijela obitelj sjedi ispred televizora, sustav može odabrati nekakav obiteljski program, a kada ispred TV uređaja sjedi bračni par, pustit će neki ozbiljniji film.

Mediatoolkit je internetski servis iz iStudia kojeg je predstavio Filip Topol, a kojeg smo detaljno recenzirali. Radi se servisu za analizu sadržaja na Internetu, uz pomoć kojeg lako možete saznati koji sadržaji su trenutno najpopularniji, što vam može pomoći kod odabira sadržaja kojeg ćete plasirati na blogovima i/ili portalima. Uz Mediatoolkit, predstavljen je i Socialnumbers koji analizira fan stranice na Facebooku, mjeri količinu komunikacije na njima i slično.

Newscurve smo također opisali, a na Weekend Media Festivalu predstavio ga je Boris Krstović. Riječ je također o jednom statističkom alatu, a kojeg će koristiti urednici mnogih internetskih medija. Newscurve će u realnom vremenu prikazati popularnost članaka na nekoj stranici i tako urednicima olakšati odlučivanje o tome koji članak treba ukloniti s naslovnice, a koji dodati.

Monolith nije internetski servis, već je riječ o uređaju koji integrira Microsoftov Kinect i softversko rješenje kako bi osobu koja stoji ispred njega “uključio” u reklamu. Tako ćete moći kontrolirati objekte unutar reklame i primjerice, birati koju odjeću ćete kupiti. Autori su spomenuli mnogobrojne primjene ovog sustava; primjerice, da biste vidjeli kako biste izgledali na plaži na Havajima, dovoljno je stati ispred Monolita, zamahom ruke ispred kamere odabrati željenu plažu i pogledati rezultat na ekranu.

Vertical je predstavio Luka Sučić iz 1337bita. Radi se o platformi za kreiranje i izdavanje iPad časopisa. Sučić spominje kako su zadržali proces izrade časopisa u stilu klasičnog DTP-a (prijeloma), ali su dodali i mnoge opcije za interaktivnost, tako da dio redakcije u časopisu zadužen za prijelom neće imati problema pri prelasku na iPad izdanje niti će morati iznova učiti neke nove procese.

U prezentaciji Socialsensa iz agencije Drap, Davor Runje predstavio je nekoliko eksluzivnih podataka. Prvi od njih bila je prva hrvatska video infografiku o stanju društvenih mreža u Hrvatskoj. Tako smo saznali točan broj korisnika Facebooka i Twittera, što predstavlja drugu eksluzivu. Na Netokraciji ste tako mogli eksluzivno pogledati tu infografiku i saznati koliko je korisnika društvenih mreža u Hrvatskoj.


Koji su vaši dojmovi sa ovogodišnjeg Weekend Media Festivala? Koje predavanje biste vi izdvojili?
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.