Organizatori prvog zagrebačkog WebCampa koji će se održati 24. studenog odabrali su 24 predavanja koja će se održati na toj prvoj tehnološkoj konferenciji namijenjenoj web developerima, nastala kao zajednički projekt predstavnika korisničkih grupa Code@Six, FlashHr, FutureDev, HUJAK, PythonHr i ZgPHP.

Organizatori prvog zagrebačkog WebCampa koji će se održati 24. studenog odabrali su 24 predavanja koja će se održati na toj prvoj tehnološkoj konferenciji namijenjenoj web developerima, nastala kao zajednički projekt predstavnika korisničkih grupa Code@Six, FlashHr, FutureDev, HUJAK, PythonHr i ZgPHP. Među 24 izabrana predavanja naći će se teme poput MongoDB-a, razvoja u distribuiranim timovima te responzivnog web dizajna, a među predavačima su renomirani regionalni eksperti poput osnivača activeCollaba Ilije Studena.
Program WebCampa će činiti…
WebCamp smo već najavili prije tri tjedna. Ne brinite, među predavačima nisu sami developeri, već i nekoliko developersko-dizajnerskih padobranaca poput Marka Dugonjića Maratza te Lucijana Blagonića. Geekovi u svakom slučaju, a pun popis predavanja čine za prvu te drugu dvoranu:
Dvorana #1
- 09:00 Akreditacije i druženje
- 09:30 Otvaranje konferencije
- 10:00 Marko Dugonjić: gradimo za ljude
- 10:30 Lucijan Blagonić: responzivan web dizajn u praksi
- 11:00 Tomislav Mesić: Windows 8 Metro JavaScript Apps
- 11:30 Danko Kozar, Ivan Mandić: Unity – game engine u RIA svijetu
- 12:00 Merlin Rebrović: Programiranje je samo pola priče
- 12:30 Zoran Ugrina: MongoDB – usporedba u odnosu na relacijske baze podataka
- 13:00 Ručak
- 14:00 Goran Peretin: Razvoj distribuiranih web sustava
- 14:30 Luka Kladarić: Organizacija developmenta u internacionalnom dev teamu
- 15:00 Aljoša Mohorović: Kako pretjerati sa jednostavnom idejom?
- 15:30 Saša Jurić: Erlang u praksi
- 16:00 Tomislav Capan: Razvoj u distribuiranim timovima uz Kanban i Trello
- 16:30 Mihael Konjević: Event oriented architecture i JavaScript aplikacije
Dvorana #2
- 10:00 Josip Maslać – Apache Solr – zašto i kako ga koristiti
- 10:30 Alesandro Slepčević: Što sve developeri rade da nama hosterima zakompliciraju život?
- 11:00 Zdeslav Vojković: Flask – web framework za one koji vole fleksibilnost
- 11:30 Ilija Studen: Active Collab
- 12:00 Krešimir Antolić: Debugging Javascript – Chrome Dev Tools
- 12:30 Dražen Lučanin: OpenStack – izgradite svoj oblak
- 13:00 Ručak
- 14:00 Swizec Teller: Why do programmers code at night?
- 14:30 Mihai Corlan: PhoneGap and PhoneGap Build
- 15:00 Nikola Šantić: Ruby on Rails 4.0
- 15:30 Bruno Kovačić: Što sve pruža Windows Azure?
- 16:00 Marko Elezović: Bleeding Edge Syndrom
- 16:30 Senko Rašić: Tri koraka do boljeg koda: Unit testing, code reviews, automatizirani build
Jedna od zanimljivijih tema bit će iskustva predavača s radom na daljinu. Luka Kladarić je za Netokraciju naveo kako kroz svoje predavanje o organizaciji razvoja u međunarodnom timu želi pokazati kako se organizira development u tvrtki od 100 zaposlenika s 35 developera pri čemu niti jedan od njih nije u istom gradu. Slične teme će se dotaknuti i Tomislav Capan koji navodi:
Rad u distribuiranim međunarodnim timovima izrazito je interesantno područje za developere današnje generacije koji žele probiti uske okvire domaćeg IT-ja. Izazovi project managementa u takvoj okolini drugačiji su nego kod kolociranih timova, a kad se to upari s lean i agile pristupom, potrebni su adekvatni procesi kako bi takav tim
funkcionirao. Ovim WebCamp predavanjem predstavit ću vlastita iskustva i procese koje smo postavili u jednom takvom timu u kojem trenutno radim.
Lucijan Blagonić je naveo kako će se baviti responzivnim web dizajnom, prvenstveno kroz primjere prednosti i mana takvog pristupa, dok Dugonjić pak ima nešto drugačiju temu u vidu:
Zlatna groznica internet start-upa stvorila je cijeli poslovni ekosistem koji – barem u teoriji – podržava razvoj i monetizaciju ideja. Unatoč brojnim kvalitetnim resursima u obliku članaka, konferencija i mentorskih programa o vođenju start-up tvrtki, financiranju i eventualnoj prodaji – većinu novih proizvoda i usluga korisnici ipak ne prihvaćaju, jer je smjer razvoja baziran na listi funkcionalnosti, umjesto na realnim potrebama korisnika.
Prvi zagrebački WebCamp zasad će podržati Microsoft Hrvatska, Dobar Kod, Revolucija, Netgen, Trikoder i Adobe. WebCamp Zagreb će se prema najavi održati u prostoru HGK 24. studenog od 9 sati. Ukoliko se još niste prijavili, za WebCamp Zagreb ćete se moći registrirati putem Entrija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Domagoj
05. 11. 2012. u 12:41 pm
Odlično 😉 Imam veliku želju da dođem, ali vidjet ćemo kako stojim s vremenom!
Ivan Ilijašić
05. 11. 2012. u 1:47 pm
Domagoj, sutra u 12 budi napet k’o puška i pokupi kartu na vrijeme. Ostalo je još malo karata, a early bird prijave su nestale u roku par sati!