WebCamp Zagreb: Kojih ćete 24 tehnološka predavanja slušati 24. studenog

WebCamp Zagreb: Kojih ćete 24 tehnološka predavanja slušati 24. studenog

Organizatori prvog zagrebačkog WebCampa koji će se održati 24. studenog odabrali su 24 predavanja koja će se održati na toj prvoj tehnološkoj konferenciji namijenjenoj web developerima, nastala kao zajednički projekt predstavnika korisničkih grupa Code@Six, FlashHr, FutureDev, HUJAK, PythonHr i ZgPHP.

WebCamp Zagreb dobio je i novi identitet.

Organizatori prvog zagrebačkog WebCampa koji će se održati 24. studenog odabrali su 24 predavanja koja će se održati na toj prvoj tehnološkoj konferenciji namijenjenoj web developerima, nastala kao zajednički projekt predstavnika korisničkih grupa Code@Six, FlashHr, FutureDev, HUJAK, PythonHr i ZgPHP. Među 24 izabrana predavanja naći će se teme poput MongoDB-a, razvoja u distribuiranim timovima te responzivnog web dizajna, a među predavačima su renomirani regionalni eksperti poput osnivača activeCollaba Ilije Studena.

Program WebCampa će činiti…

WebCamp smo već najavili prije tri tjedna. Ne brinite, među predavačima nisu sami developeri, već i nekoliko developersko-dizajnerskih padobranaca poput Marka Dugonjića Maratza te Lucijana Blagonića. Geekovi u svakom slučaju, a pun popis predavanja čine za prvu te drugu dvoranu:

Dvorana #1

  • 09:00 Akreditacije i druženje
  • 09:30 Otvaranje konferencije
  • 10:00 Marko Dugonjić: gradimo za ljude
  • 10:30 Lucijan Blagonić: responzivan web dizajn u praksi
  • 11:00 Tomislav Mesić: Windows 8 Metro JavaScript Apps
  • 11:30 Danko Kozar, Ivan Mandić: Unity – game engine u RIA svijetu
  • 12:00 Merlin Rebrović: Programiranje je samo pola priče
  • 12:30 Zoran Ugrina: MongoDB – usporedba u odnosu na relacijske baze podataka
  • 13:00 Ručak
  • 14:00 Goran Peretin: Razvoj distribuiranih web sustava
  • 14:30 Luka Kladarić: Organizacija developmenta u internacionalnom dev teamu
  • 15:00 Aljoša Mohorović: Kako pretjerati sa jednostavnom idejom?
  • 15:30 Saša Jurić: Erlang u praksi
  • 16:00 Tomislav Capan: Razvoj u distribuiranim timovima uz Kanban i Trello
  • 16:30 Mihael Konjević: Event oriented architecture i JavaScript aplikacije

Dvorana #2

  • 10:00 Josip Maslać – Apache Solr – zašto i kako ga koristiti
  • 10:30 Alesandro Slepčević: Što sve developeri rade da nama hosterima zakompliciraju život?
  • 11:00 Zdeslav Vojković: Flask – web framework za one koji vole fleksibilnost
  • 11:30 Ilija Studen: Active Collab
  • 12:00 Krešimir Antolić: Debugging Javascript – Chrome Dev Tools
  • 12:30 Dražen Lučanin: OpenStack – izgradite svoj oblak
  • 13:00 Ručak
  • 14:00 Swizec Teller: Why do programmers code at night?
  • 14:30 Mihai Corlan: PhoneGap and PhoneGap Build
  • 15:00 Nikola Šantić: Ruby on Rails 4.0
  • 15:30 Bruno Kovačić: Što sve pruža Windows Azure?
  • 16:00 Marko Elezović: Bleeding Edge Syndrom
  • 16:30 Senko Rašić: Tri koraka do boljeg koda: Unit testing, code reviews, automatizirani build

Jedna od zanimljivijih tema bit će iskustva predavača s radom na daljinu. Luka Kladarić je za Netokraciju naveo kako kroz svoje predavanje o organizaciji razvoja u međunarodnom timu želi pokazati kako se organizira development u  tvrtki od 100 zaposlenika s 35 developera pri čemu niti jedan od njih nije u istom gradu. Slične teme će se dotaknuti i Tomislav Capan koji navodi:

Rad u distribuiranim međunarodnim timovima izrazito je interesantno područje za developere današnje generacije koji žele probiti uske okvire domaćeg IT-ja. Izazovi project managementa u takvoj okolini drugačiji su nego kod kolociranih timova, a kad se to upari s lean i agile pristupom, potrebni su adekvatni procesi kako bi takav tim
funkcionirao. Ovim WebCamp predavanjem predstavit ću vlastita iskustva i procese koje smo postavili u jednom takvom timu u kojem trenutno radim.

Lucijan Blagonić je naveo kako će se baviti responzivnim web dizajnom, prvenstveno kroz primjere prednosti i mana takvog pristupa, dok Dugonjić pak ima nešto drugačiju temu u vidu:

Zlatna groznica internet start-upa stvorila je cijeli poslovni ekosistem koji – barem u teoriji – podržava razvoj i monetizaciju ideja. Unatoč brojnim kvalitetnim resursima u obliku članaka, konferencija i mentorskih programa o vođenju start-up tvrtki, financiranju i eventualnoj prodaji – većinu novih proizvoda i usluga korisnici ipak ne prihvaćaju, jer je smjer razvoja baziran na listi funkcionalnosti, umjesto na realnim potrebama korisnika.

Prvi zagrebački WebCamp zasad će podržati Microsoft Hrvatska, Dobar Kod, Revolucija, Netgen, Trikoder i Adobe. WebCamp Zagreb će se prema najavi održati u prostoru HGK 24. studenog od 9 sati. Ukoliko se još niste prijavili, za WebCamp Zagreb ćete se moći registrirati putem Entrija.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Intervju

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.