
Kako su Humanu detalji, humor i mrva golotinje donijeli Webby nagradu za vlastiti web?
Agencija Human iz Zagreba osvojila je prestižnu Webby nagradu koju često nazivaju "najvećom časti interneta".
U digitalnom poslovanju postoji zaista mnogo nagrada. Od lokalnih poput SoMo Borca i IdejeX, pa sve do svjetskih nagrada poput dotCOMM nagrada, Digital Advertising Awardsa i još hrpe drugih. U ovoj šumi nagrada izdvaja se Webby, nagrada koju zovu i “najveća čast interneta“. Ove godine na Webby se prijavilo 13 tisuća projekata iz više od 70 zemalja, a digitalni projekti osvajaju srebrnu oprugu još od 1996. godine.
Webby se kritizira i ne vole ga apsolutno svi, ali to ne umanjuje činjenicu da je biti prvi u ogromnoj konkurenciji i dalje vrhunsko postignuće. Tako je velika čast za hrvatski Human bila osvojiti dva priznanja u kategoriji Best practices, koja ukratko označava “najaktualnije, inovativne i napredne prakse u razvoju web stranica”, kako kaže Webby. Jasno, kako bi otkrio detalje ove nagrade razgovarao sam sa starim prijateljem Netokracije i direktorom Humana Vanjom Bertalanom, ali i Angelom Carolom, glavnom direktoricom Webbyja.
Nije isto biti nagrađivan kod kuće i vani
Za početak, ostavljam Angeli da pojasni u čemu je “fora” s Webby nagradama i zašto se njihovi osvajači trebaju posebno ponositi:
Webby nagrade su najveće i najprestižnije nagrade na internetu. Jedinstveni smo po tome što nagrađujemo digitalnu izvrsnost u velikom broju raznih kategorija. Ocjenjujemo rad različitih vrsta kompanija poput oglašivačkih agencija, brendova, medija, samostalnih stvaratelja sadržaja i developera igara.
Vanja dodaje kako su nagrade “strašno široke” i kako su neki od dosadašnjih pobjednika bili, između ostalih: Celine Dion, Greta Thunberg, Lil Nas X, Tom Hanks i Jimmy Fallon. Ipak, Webby je prije svega digitalna nagrada, i Vanja kaže kako po njegovom mišljenju jednostavno nema jače nagrade u njihovoj industriji, što je i razlog zašto su u Humanu bili izuzetno sretni i ponosni kad su proglašeni dobitnicima – i to za svoju stranicu:
Gledali smo taj Webby od samih početaka tamo 2000. i neke. Stoput smo se htjeli prijaviti, čisto da odmjerimo snage, vidimo gdje smo. Na žalost, dugo vremena smo radili skoro isključivo za domaće tržište, a na globalnim natjecanjima jako teško prolaze non-english projekti. Uvijek smo imali odlične projekte, ali jezik je bio problem. Ovaj put taj problem nismo imali i zato smo odmah skočili i prijavili se.
Uostalom, nije isto raditi odlične projekte i biti nagrađivan “kod kuće”, gdje Human slaže impresivnu kolekciju nagrada za najbolje stranice, i kad te Webby stavi uz bok najvećim svjetskim agencijama i projektima, šali se Vanja.

Inače se Webby nagrade dodjeljuju na Wall Street gala večeri, ali zbog pandemije to ove godine nije bilo moguće, kaže Angela i dodaje da je mnogo truda uloženo kako bi se i online izdanje nagrada napravilo što je moguće bolje. Tako smo došli do Webby At Home nagrada koje su se ove godine odvile putem prijenosa uživo:
Napravili smo Webbyja vrijedno iskustvo za dobitnike tako što smo za svakog od njih napravili poseban mali show. Također smo se koncentrirali na to da damo posebne nagrade osobama koje su koristile internet kako bi odgovorile na izazove COVID-19 situacije. Dali smo ove nagrade glazbenicima, zabavljačima i tehnološkim kompanijama i “običnim” ljudima koji su brzo reagirali da informiraju i podrže jedni druge u ovo doba.
Humanu je nagradu virtualno dodijelio John Maeda, a Vanjin govor od pet riječi (tradicija Webbyja) izgledao je ovako:
This is big for us.

Tanka linija između cringe i cool
Projekt koji je Humanu osigurao Webby nije neki projekt za velikog globalnog klijenta, nego njihova vlastita stranica. Izrađena uz novi brend tvrtke prošle godine, Humanov web je prilično zanimljivo iskustvo koje svakako preporučujem posjetiti (pa makar samo da biste tražili skrivene easter eggove kojih ima i više nego što mislite).
Vanja mi kaže kako je kategorija u kojoj su osvojili Webby bila definirana u šest kriterija: sadržaju, strukturi, navigaciji, dizajnu, interaktivnosti, funkcionalnosti i sveukupnom korisničkom iskustvu.
Druga važna stvar je da smo podjednako puno vremena tijekom rebrandinga uložili u to da shvatimo što želimo, a što ne želimo reći.
Snimali smo non-Human fotke za brandbook kako bi na konkretnim primjerima pokazali kakve fotke nam ne igraju. Pisali smo komadiće tekstova, pokazivali ih ljudima, bacali u smeće ili iterirali sve što je smrdilo na cringy. Dosta je fina linija između ljudski ispričane priče koja ima emocije i wannabe priče koja ti izazove susramlje. Kad se sadržaj počeo nazirati, počeli smo istraživati vizuale.
Zadnjih tjedana u konferencijskoj dvorani u uredu Humana na evaluaciji stranice radili su svi: od fotografa do dizajnera i developera te su svaki video koji je nastajao za web svi morali autorizirati – inače se sve snimalo ispočetka. Amerikanci ovo nazivaju attention to detail, a Vanja kaže kako se njima činilo kao da su u lunaparku.
Na Human stranici ćete tako naći zanimljiv 404, malo opuštenije pojašnjenje GDPR-a koje možda uključuje mušku golotinju i razne videe i sadržaje koji su se uklopili tamo gdje čak ni Vanja nije vjerovao da mogu. Sve u svemu, stranica je zaista dobra, i postoji nagrada koja to dokazuje. Vanja posebno zahvaljuje fotografu Matku Stankoviću na sjajnom doprinosu Humanovom identitetu.
Dug, ali logičan proces
Voljeli biste se i vi dokazati među web elitom? Da biste kao agencija, umjetnik ili zanimljiv pojedinac dobili Webby nagradu, morate proći ne tako kratak proces selekcije koji okuplja velik broj sudaca i kritičara, objašnjava Angela:
Postoje dvije runde suđenja za Webby: pridruženi članovi Međunarodne akademije samostalno pregledavaju tisuće prijava, a svaka prijava se pregledava od strane nekoliko članova. Najbolje prijave opet se provjeravaju od strane izvršnih članova Akademije.
Akademiju čine neke od najpoznatijih osoba digitalnog društva. Tu su izumitelj interneta Vint Cerf, Matt Taylor iz Europske svemirske agencije, osnivač Masterclassa Davir Rogier te razni zaposlenici Googlea, Facebooka, Epic Gamesa i drugih velikih tehnoloških tvrtki. Angela dodaje i kako se kategorije svake godine mijenjaju i šire, a ove godine su dodane kategorije Diversity & Inclusion u neke već postojeće kategorije te neke AR kategorije.
Ipak, Vanja kaže da je iz njihove perspektive put “skroz jednostavan”. Sve što trebate napraviti je super projekt, a onda odabrati kategoriju i prijaviti ga te platiti kotizaciju. To je to! Human je za potrebe ove nagrade napravio posebnu mikro stranicu koja je obuhvatila ideju tvrtke na pravi način (sudeći po tome da su dobili nagradu).

Završni govor
Za kraj, Vanja mi kaže kako je u svakom poslu najvažnije jednostavno više razmišljati, manje slijediti trendove i dizati vlastita očekivanja. U isto vrijeme se nemojte tako bojati pogrešaka i možda jednog dana i vi budete imali nagrada na bacanje.
Kako su Webby nagrade poznate i po svojim govorima zahvale od samo pet riječi, Angeli prepuštam izbor najboljih:
- Do whatever your producers say. – The Daily
- So This Isn’t a Prank. – D-Nice
- Thank You Front Line Workers. – James Cordon
- This is big for us. – HUMAN
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
16. 06. 2020. u 9:42 pm
bio na njihovom sajtu,
veliki + za responzivnost i fluidnost stranica,
sve ostalo već viđeno vrlo odavno
Damir Plejic
17. 06. 2020. u 11:54 am
Fenomenalno. Citao sam vec o nagradi koja je sama po sebi uspjeh, ali nisam pokusavao doznati vise. Sad kad sam vidio, mogu samo cestitati ekipi na hrabrosti i egzekuciji. To je toliko tesko napraviti da ne bude banalno i glupo, i da ne odmaze u onome za sto je stranica napravljena. Ekipa je u tome uspjela, cestitke!
Full disclaimer: S Njavom i Burzom sam davno imao neuspjesan pokusaj suradnje u modelu klijent-agencija, ali s fer pristupom i otvorenim kartama 🙂