
Kad se 2022. ukinu oglašivački kolačići, opstat će web trgovine koje su 2020. uložile u sadržaj!
Internetske trgovine za dvije godine više neće moći računati na podatke od Facebook i Google oglašavanja - oni web trgovci koji žele opstati moraju još ove godine početi ulagati u sadržaj i svoje podatke - uz vodeće domaće stručnjake saznali smo kako.
Prema nekim procjenama, u godini iza nas smo zbog pandemije bili prisiljeni digitalizirati se koliko u pet prosječnih godina. Rad od kuće, strah od zaraze i distanciranje pokazali su se kao posebno plodonosni za internet kupnju, koja ove 2020. bilježi izuzetan rast – u SAD-u iznosi više od 30% u samo prvom kvartalu. Upravo o ovom potencijalu i budućnosti koja nam slijedi govorili smo na današnjem izdanju Digitalnog doručka powered by Mastercard.
Glavna točka ovog događaja nije bila o korištenju lijepih fotografija na stranicama web trgovine (iako je i to važno), nego korištenje sadržaja kao značajnog dijela strategije razvoja internetskih trgovina, kao i takozvanih “first party” podataka. Internetske trgovine neće se još dugo moći oslanjati samo na žvakanje podataka koje im nude Facebook i Google, a podaci o korisnicima koje sami dobiju uskoro će činiti razliku između dobrih i odličnih, ali i onih koji su opstali od onih koji na žalost neće uspjeti preživjeti ove značajne promjene.
S Netokracijinim Ivanom Brezakom Brkanom tako su o sadašnjosti i budućnosti trgovine razgovarali Ivan Kovačević iz Wine&More, Mario Frančešević iz agencije SeekandHit, Krešimir Končić iz Neuralaba, Ivan Vučković iz A1 Hrvatska i Goran Kukolj iz OptimoRoutea.
Sadržaj je glavni, ali ništa bez dobre priče koja ga drži
Iako svi već polako odmahujemo rukom na izjavu da je sadržaj ključ, činjenica je da je to izuzetno točno. Ivan Kovačević u svom je predavanju kojim je otvorio današnji Doručak govorio upravo o iskustvu prodaje Wine&more trgovine koja velik trud ulaže u stvaranje sadržaja, ali onog sadržaja kojeg prati relevantan kontekst. Krajnji cilj je tako razvoj kvalitetne priče koja je nositelj čitavog brenda.
Ivan je spomenuo kako je glavna ideja Wine&morea stvoriti zajednicu ljudi, povezati ih i promovirati kulturu ispijanja vina i piva, a najbolji način za to jest kroz kombinaciju internetske prodaje i storytelling pristupa. Wine&more stoga stvara evergreen sadržaj popraćen ručno crtanim ilustracijama koji konzumira gotovo svaka osoba koja otvori stranicu. Ivan ističe kako je sadržaj koji stvaraju dosegnuo više od 70 posto kupaca, a prihodi su, nemalim dijelom zahvaljujući ovom posebnom pristupu, porasli za oko 130% u dvije godine.
Ovo samo pokazuje koliko se ulaganje u dobar sadržaj, poglavito u internetskoj trgovini – isplati. Problemi nastaju kada trgovci smatraju da se povrat uloženog u sadržaj treba dogoditi u vrlo kratkom vremenu, što je gotovo nemoguće.

Gospodar svoje trgovine: od servera do sadržaja
Na panelu u kojem su, osim Ivana, sudjelovali i Krešimir, Gordan, Mario i Ivan Vučković, govorilo se i o tome koji su trendovi danas aktualni, ali i kako biti što je moguće bolji trgovac u 2021. Goran iz OptimoRoutea kaže kako prema njihovim podacima vide skok od 150% u dostavi namirnica samo u travnju ove godine, dok su vrijednosti dostave u maloprodaji samo kod OptimoRouteovih klijenata otprilike duplo veće nego prošle godine.
Iako je dostava danas nešto što pokušavaju svi, da biste u 2020. i 2021. u njoj uspjeli, trebate se što je moguće više osloniti sami na sebe. Kako nam iduće godine slijede neke velike promjene koje se tiču praćenja korisnika, takozvanih third party kolačića i GDPR-a, nikada nije bilo bolje vrijeme da, pogotovo trgovci, više truda ulože u razvoj svojih vlastitih, takozvanih first party podataka.
Krešimir je pojasnio kako je pristup “svoje trgovine gospodar” ključan u tome koliko ćete uspjeha imati. Glavna ideja je da vlasnik internetske trgovine također bude vlasnik i servera na kojem ona “živi”, ali i da ima potpunu kontrolu svakog koraka; od dodavanja proizvoda na trgovinu pa sve do njegove dostave. Tek tada možete pratiti i optimizirati sve slojeve poslovanja, dodaje Krešimir i pojašnjava kako će od svibnja iduće godine Google mnogo više uzimati u obzir “zdravlje” stranice, odnosno brzinu, korisničko iskustvo i slično.
Svi internetski trgovci trebali bi stoga poseban trud posvetiti upravo optimizaciji.

Imati kontrolu nad čitavim procesom je izuzetno važno i iz marketinške perspektive, pojasnio je Mario. Kada imate jedan put za korisnika koji se sastoji od nekoliko različitih točaka, odnosno – kada koristite sadržaj, društvene mreže i oglašavanje te poznajete svoje korisnike – to je idealno rješenje. Trebate i poznavati tko su vam kupci, naravno – nećete koristiti Facebook kako biste se oglašavali prema studentima pa ni TikTok za stariju populaciju.
Ipak, ovaj proces je kompleksan i zahtjeva ulaganja. Mario kaže kako je većini trgovaca najlakše “jahati na trendovima” i ne razmišljati previše o publici, već samo nastoje biti prisutni. S druge strane, one tvrtke koje razmišljaju znaju koja je njihova publika, i plasiraju sadržaj koji će tu publiku zanimati. Ne možete ovdje izgubiti ako imate strpljenja, pojašnjava Mario.
Počnite od malih stvari
Kako biste bili uspješan trgovac, ne trebate imati dostavu isti dan, slažu se panelisti, ali biste trebali korisnicima pokazati da se trudite napraviti što je moguće bolje iskustvo za njih. Ivan Vučković ovdje ističe da ne morate imati virtualnu trgovinu poput A1, ali je vrlo dobro uključiti barem mogućnost chata uživo s predstavnikom tvrtke, ili jednostavno samo na vrijeme odgovarati na poruke i emailove. Ovakve male stvari možda se mogu oprostiti izuzetno velikim sustavima, ali ako ćete u 2021. nastojati biti bolji, počnite od bitnih sitnica – korisnici to cijene.
Za kraj, Krešimir je istaknuo kako je jedna od glavnih stvari koje možete napraviti ako gradite internetsku trgovinu, educirati svoje zaposlenike. Prečesto se dogodi, pojašnjava, da osoba koja je zadužena za menadžment internetske trgovine teško hvata sve dijelove tog posla jer nema iskustva u takvom poslu. Ta osoba se mora educirati o radu s agencijama, logističkim partnerima i čak developerima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.