Trgovina eKupi.hr web trgovac je godine, najbolja u kategoriji višekanalne prodaja je Sonusart.hr, a u prodaji isključivo putem interneta trgovina Gizzmo.hr, dok je nagrade za izvrsnost u web prodaji dobilo 13 trgovina. Rezultati su to izbora za najbolje web trgovce 2016. koji su danas predstavljeni u sklopu konferencije sMind.
Na danas održanoj konferenciji sMind posvećenoj internetskoj trgovini i trendovima u tom području, saznali smo tko su i najbolji web trgovci 2016. Titula najboljeg pripala je trgovini eKupi.hr, dok je najboljom u kategoriji Omni channel (višekanalna prodaja) proglašena trgovina Sonusart.hr, a u kategoriji Pure player (prodaja isključivo putem weba) Gizzmo.hr. Konferenciju je organizirala tvrtka sMind, dio grupacije Ceneje, a organizatori ističu kako je u izboru sudjelovalo 50 web trgovina, a izboru najboljih doprinijelo je i 34.601 anketiranih hrvatskih online kupaca koji su podijelili svoje iskustvo kupovine u 328 domaćih i inozemnih trgovina.
Prema glasovima potrošača, ove su godine nagrađene tri trgovine. Prvo mjesto osvojila je trgovina Salonatech.com, na drugo se mjesto plasirala trgovina Printink.hr, dok je treće mjesto prema glasovima potrošača osvojila trgovina Pinkpanda.hr.
Za 13 trgovina nagrade za izvrsnost
U sklopu izbora Web trgovac godine, 13 trgovina dobilo je i nagrade za izvrsnost u sljedećim kategorijama:
Audio i video – Sonusart.hr
Automobilizam – Silux.hr
Dječja oprema i igračke – Emporium.hr
Dom i vrt – Emmezeta.hr
IT, elektronika i tehnika – Conrad.hr
Kućni ljubimci – Zooplus.hr
Ljepota i zdravlje – Alternativa-webshop.com
Odjeća i obuća – Dobra-macka.com
Sportska odjeća, obuća i oprema – Ferivisport.hr
Osiguranje – Allianz.hr
Telefonija – Gizzmo.hr
Zabava – Partypops.hr
Internet trgovački centar – eKupi.hr.
Po utjecaju interneta na kupnju Hrvatska iznad prosjeka EU

U sklopu konferencije predstavljeno je i istraživanje o potrošačkim navikama domaćih online kupaca koje je pokazalo nekoliko zanimljivih karakteristika. Istraživanje je tako pokazalo kako na webu vrlo često kupuje čak 47 posto hrvatske online populacije, a petina ih na internetu kupuje redovito. Dodatno, više od trećine hrvatskih internet korisnika posljednju kupovinu na webu obavilo je u proteklih mjesec dana.
Kad je riječ o utjecaju interneta i na njemu prikupljenih informacija prije odluke u kupovini, Hrvatska je iznad prosjeka EU. Naime, gotovo 90 posto domaćih korisnika interneta se prije kupovine informira o proizvodu ili usluzi pri čemu koriste različite kanale. Za 61 posto ispitanika glavni izvor informacije je Google, 55 posto ispitanika prije kupovine uspoređuje proizvode dok ih 26 posto uspoređuje cijene. Također, internet ima značajan utjecaj i kad je riječ o tradicionalnim kanalima prodaje.
Prilikom kupnje domaći online kupci u prosjeku troše 350 kuna ili manje, a 33 posto ih plaća PayPal-om, 28 posto pouzećem, a 16 posto kreditnom karticom. Organizatori ističu kako je primjetna znatna razlika sa susjednom Slovenijom, gdje 46 posto udjela u načinima plaćanja drži plaćanje pouzećem, dok se za PayPal odlučuje tek 15 posto slovenskih online kupaca.
Igor Martinović s Jeftinije.hr istaknuo je kako je vidljiv napredak online kupovine u odnosu na istraživanje od prošle godine te da su ulaganja sve veća.
Očekuje nas veći broj novih manjih web trgovina koji će napredovati na istom valu ulaganja. Sve veća konkurentnost dobra je za krajnjeg potrošača zbog podizanja kvalitete usluge.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.